Przytulne mieszkanie na warszawskiej Pradze
Wnętrza tego mieszkania koją zmysły subtelną, naturalną kolorystyką. Przestrzeń została urządzona dla pary z kilkuletnią córką.
Warszawska Praga przyciąga ludzi, którzy cenią połączenie przeszłości z nowoczesnością. Właśnie tam, gdzie XIX-wieczne kamienice sąsiadują z nowoczesnymi apartamentowcami, a zaniedbane podwórka kontrastują z nowoczesnymi klatkami schodowymi, para z małym dzieckiem zdecydowała się na zakup mieszkania w nowym budynku przy ulicy Stalowej.
Jeden z głównych powodów, dla których wybrali to miejsce, to piękny widok na starą praską zabudowę, który roztaczał się z tarasu. Mieszkanie o powierzchni ponad 115 metrów kwadratowych zostało przekazane nowym właścicielom w stanie deweloperskim, postanowili więc skorzystać z usług profesjonalnego projektanta wnętrz podczas urządzania. Niestety, pierwsza próba nie spełniła ich oczekiwań. Jednak właścicielka przypomniała sobie, że jej koleżanka z liceum, Antonina Sadurska, jest architektką wnętrz i wspólnie z Katarzyną Burak prowadzi pracownię FUGA. Tym razem wybór okazał się trafiony, a rezultat był idealny.
Moja koleżanka, a teraz również klientka, to kobieta z klasą, która ceni sobie wysoką jakość i lubi otaczać się pięknem. Razem z Katarzyną wiedziałyśmy, że jesteśmy w stanie sprostać jej wysokim wymaganiom tworząc komfortowe miejsce do życia, które zachwyci funkcjonalnością i estetyką. Zakładałyśmy, że zachowamy, a nawet podkreślimy przestronność wnętrza, a jednocześnie sprawimy, że będzie ono otulające i ciepłe w wyrazie.
Otaczająca nas przestrzeń ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Naukowo udowodniono, że przebywanie w pięknych i funkcjonalnych wnętrzach wywołuje pozytywne emocje, m.in. spokój i zadowolenie, jednocześnie redukując negatywne uczucia takie jak złość i rozdrażnienie. Kolory, faktury, kształty i światło - to wszystko ma na nas ogromny wpływ. Ludzkie oko w ciągu milisekundy wysyła informację do mózgu, który ocenia czy otacza nas harmonia czy bałagan, i decyduje, czy możemy się zrelaksować czy też powinniśmy trwać w czujnym napięciu. Jako firma chcemy pozytywnie wpływać na jakość życia naszych klientów, dbając o ich komfort psychiczny i fizyczny każdego dnia. Wierzymy, że szczęśliwsi i spokojniejsi ludzie, to lepszy świat. Dlatego tak uważnie wsłuchujemy się w potrzeby naszych Klientów. Dobrze zaprojektowane wnętrze staje się ostoją bezpieczeństwa, integruje domowników, a jednocześnie daje możliwość każdemu z osobna realizowania swoich potrzeb.
Właścicielka mieszkania, która poprzednio mieszkała i studiowała w Londynie, ma tam również rodzinę. Z tego powodu ceni sobie styl angielski i chciała urządzić swoje lokum w podobnym klimacie, łącząc klasykę z subtelnie nonszalanckimi akcentami. Architektki priorytetowo traktowały jej wskazówki, przy równoczesnym uwzględnieniu kwestii funkcjonalności.
Istotne było dla nas stworzenie jak najlepszego domu do życia.
Mieszkanie zostało podzielone na trzy obszary: strefę dziennej aktywności, dziecięcą i dla dorosłych. Ostatnia z nich, składająca się z sypialni, oddzielonej łazienki, garderoby i gabinetu, stanowi prawdziwe miejsce prywatności i odpoczynku dla młodych rodziców. Oddzielny korytarz prowadzi do pokoju i łazienki córki. Rodzinna część dzienna to przestronny salon połączony z kuchnią, który latem rozszerza się o duży taras pełen zieleni.
Wnętrze zostało urządzone przy użyciu jasnych i neutralnych kolorów, w tym złamanej bieli, beżu, stonowanego różu oraz naturalnych odcieni drewna. Łazienka prezentuje dyskretnie błyszczącą armaturę w kolorze złota od angielskiego producenta Vado. Klamki drzwi (Tupai) oraz uchwyty do szafek kuchennych (Opainteriors) są również w kolorze złota, ale w bardziej stonowanej tonacji.
Wszystkie pokoje emanują spokojem i poczuciem bezpieczeństwa dzięki jasnej, stonowanej palecie kolorystycznej, pozbawionej kontrastów i mocnych wzorów. Delikatny i subtelny charakter aranżacji został dodatkowo podkreślony starannym wyborem mebli. Cechują się one zaokrąglonymi kształtami i płynnymi liniami - na przykład stolik kawowy projektu Salak Studio. Uwagę przyciąga lustro o ramach stylizowanych na kobiecą sylwetkę, będące autorskim projektem Buket Studio, firmy-córki FUGI. Wisząca nad stołem jadalnym lampa (Rivage Market Set) przypomina elastyczny kapelusz kobiecy. Dookoła stołu znajdują się klasyczne krzesła thonetowskie z giętego drewna z plecionkowymi siedzeniami (od firmy Fameg).
Dużo mebli (m.in. zabudowa kuchenna, zabudowa łazienkowa, garderoba, szafa z rattanem w pokoju dziecka) wykonano na zamówienie przez stolarza według autorskiego projektu architektek. Również na zamówienie powstały dekoracje okienne. Podłoga jest drewniana, dębowa, nie tylko w pokojach, ale też w holu i kuchni, ułożona we francuską jodełkę. W łazience rodziców posadzka zrobiona została z lastryko (Tarazzo Poland), w drugiej łazience są płytki tworzące atrakcyjny deseń (Cesi). Zdecydowana większość wyposażenia apartamentu na Pradze pochodzi z polskich firm.
Kochamy i doceniamy wysokiej jakości produkty polskich producentów oraz dzieła krajowych projektantów. Jeśli tylko możemy, w maksymalnym stopniu wprowadzamy polskie wzornictwo do projektowanych przez nas wnętrz.
Skomentuj:
Przytulne mieszkanie na warszawskiej Pradze