Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Scorpio House to opracowany w BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej

Materiał prasowy
The Scorpio House wizualizacja - Fot. BXB-studio

BXB studio zajęło się tematyką schronów, uznając iż jest to obszar przemilczany przez środowisko architektów w Polsce ale również na świecie. Pracownia w której powstała zupełnie nowa definicja schronów - Scorpio House ma na celu odczarowanie mrocznych bunkrów i stworzenie starannie opracowaną architekturę pod kątem inżynieryjnym, technologicznym, estetycznym i ideowym.

W Polsce na miejsce w schronach i ukryciach może liczyć jedynie 3,8% mieszkańców. Dla porównania w bezpiecznej Szwajcarii, miejsce w schronie znajdzie 100% obywateli. Te dane szokują i działają na wyobraźnie.

Read more!

Scorpio House to opracowany w BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. Unikalność naszego rozwiązania polega na tym, że zmieniliśmy definicje schronu, jako inwestycji realizowanej jedynie na czas zagrożenia.

Scorpio House to dobro luksusowe, które nas cieszy na co dzień, podobnie jak sportowy samochód albo rodzinny jacht. Tak jak utylitarny statek służący do transportu, z czasem wyodrębnił oddzielną kategorię produktu luksusowego - jacht, tak utylitarny bunkier nuklearny wynosimy na poziom przestrzeni luksusowej, w której realizujemy swoje pasje i marzenia.

Scorpio House to opracowany w BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej. - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Scorpio House to modułowy, łatwy w transporcie oraz szybki w realizacji system, który można skonfigurować w BXB studio niczym nowy model zakupionego w salonie samochodu. Bazując na opracowanych elementach powtarzalnych, możemy stworzyć dowolny metraż i dowolną funkcję, np winiarnie, kino domowe, pomieszczenie muzyczne, luksusowe spa czy miejsce spotkań. Jednocześnie to przestrzeń o odporności NBC (nuklearnej, biologicznej i chemicznej), która zapewnia bezpieczeństwo na wypadek pandemii, kataklizmów i wojny.

 

 

Skorpion to największe stworzenie na naszej planecie, które jest w stanie przeżyć atak nuklearny, stąd nazwa naszego systemu. Prace nad tradycyjnym schronem o powierzchni ponad 400m2 po raz pierwszy rozpoczęliśmy w 2014 roku, przy okazji realizacji wielkiej rezydencji. Przez kolejne lata obserwowaliśmy niechęć i wahania naszych klientów co do zasadności inwestowania znacznych środków pieniężnych w budowę schronu, który z założenia ma się nigdy nie przydać. Stąd zrodził się pomysł aby na nowo zdefiniować pojęcie schronu jako produktu luksusowego, bardziej dostępnego i wielofunkcyjnego. Tak powstał Scorpio House na bazie doświadczenia i szerokiej wiedzy specjalistycznej. Scorpio House to projekt nad którym pracował cały zespół BXB studio, zarówno dział techniczny, dział kreatywny, dział projektowania wnętrz i dział menadżersko-administracyjny. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że jesteśmy biurem architektonicznym wyspecjalizowanym w projektowaniu nie tylko tradycyjnych budynków, domów i rezydencji ale również schronów. 

arch. Bogusław Barnaś
Schemat konfiguracji funkcji oraz układ wnętrz - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Schron 35 m kw - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Zestawienie przykładowych konfiguracji - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Schemat konstrukcji modułowej 35 m kw. - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Schemat konstrukcji modułowej 70 m kw. - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś
Schemat konstrukcji modułowej 200 m kw. - Fot. BXB studio Bogusław Barnaś

Projekt dotyka istotnej problematyki społecznej. Dzięki systemowi Scorpio House można zmienić emocjonalny charakter tego typu architektury o negatywnym zabarwieniu. Można powiedzieć, że odczarowujemy mroczne bunkry wojenne, nadając schronom wymiaru ludzkiego, powszechnego i dostępnego. Scorpio House kompletnie odwraca wyobrażenie o schronach, a nawet buduje modę na ich posiadanie. To z kolei przyczyni się do oddolnych działań w postaci prywatnych inwestycji w tego typu obiekty, co znacznie zwiększy bezpieczeństwo tkanki społecznej w naszym kraju na wypadek sytuacji kryzysowych, nie tylko ataku zbrojnego ale również ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pandemii. Warto tutaj wspomnieć, że istnieją kraje, które są w stanie zabezpieczyć przestrzeń w schronach dla wszystkich swoich obywateli. To Szwajcaria czy Finlandia. Szwecja dysponuje takimi obiektami dla 70% społeczeństwa, Norwegia dla 50% a niekorzystnie geopolitycznie położona Polska jedynie dla 3,8%.

Aktualnie trwają prace legislacyjne mające na celu poprawę tej sytuacji w naszym kraju. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że budowa przydomowych schronów oraz ukryć doraźnych ma być zwolniona z obowiązku uzyskania pozwolenia formalnego. Projekt noweli Prawa budowlanego trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych rządu. Nad projektem noweli pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W dokumencie zapowiedziano uregulowanie kwestii budowy przydomowych schronów. "Ochrona dla 50 proc. ludności kraju" – tak brzmią założenia projektu rozporządzenia dotyczącego schronów w Polsce. Nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji mają wejść w życie 1 lipca 2024 roku.

Więcej: 

Projekt opublikowaliśmy na naszej stronie internetowej: https://bxbstudio.com/project/scorpio-house-2/

Animacja - proces budowy Scorpio House: https://youtube.com/shorts/k_11hCUwBzE?feature=share

Animacja - typy Scorpio House: https://www.youtube.com/watch?v=q3dBO-3_YVQ

Bogusław Barnaś ( BXB studio )

Bogusław Barnaś założyciel BXB studio to jeden z najczęściej nagradzanych polskich architektów. W ponad 20 letniej działalności projektowej szuka syntezy człowieka z naturą, łączy zakorzenioną od wieków tradycję z nowoczesnym zrównoważonym rozwojem.

Swój dorobek prezentował gościnnie na kilkudziesięciu wykładach i prezentacjach dla instytucji takich jak City University of Hong Kong, Coventry University, Międzynarodowy Kongres Architektury w Belgradzie, World Communication Forum Davos, Łódz Design Festival, World Architecture Festival czy Europejskie Dni Architektury w Strasburgu.

Jest absolwentem dwóch uczelni, Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Wydziału Architektury Fachhochschule Muenster w Niemczech. W latach 2012-2017 pracownik naukowy na Wydziale Architektury Akademii Krakowskiej. W grudniu 2009 roku założył pracownię projektową BXB studio, skupiając wieloletnie doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. u Normana Fostera – jednego z najwybitniejszych współczesnych architektów.

Zaliczony do grona 20 najbardziej utalentowanych architektów wg brytyjskiego wydawnictwa Wallpaper* oraz 10 polskich architektów wg Property Design. Laureat nagrody The Plan Award oraz Iconic Award przyznanej za Dom Polski, autor Polskiej Zagrody – najczęściej nagradzanego na świecie domu jednorodzinnego z Polski, autor Chaty Podcieniowej uznanej najpiękniejszym domem świata - Global Design Award, German Design Award, European Property Award. Twórca Architektury Percepcyjnej w projekcie Krakowskiej Kamienicy pod Wawelem uznanej najlepszym projektem hotelu wg włoskiego magazynu The PLAN. Trzykrotnie nominowany do World Building of the Year. Laureat Nagrody Roku SARP 2023 - jednej z najważniejszych nagród architektonicznych w Polsce.

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Projekty domów z master bedroom
Dom z naszych marzeń
W leśnym klimacie

Skomentuj:

Scorpio House to opracowany w BXB studio system budowy schronów o wytrzymałości atomowej

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej