Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Sezon na grilla

ES
Aby zaskoczyć biesiadników daniami, potrzebny jest odpowiedni grill - Weber

Aby sezon był udany, niezbędny jest grill, który spełni wszystkie nasze oczekiwania. Funkcjonalny, komfortowy w obsłudze i o odpowiedniej wielkości. Jaki zatem model wybrać?

Od czego zacząć poszukiwanie grilla?

Poszukując grilla ogrodowego, warto kierować się kilkoma kryteriami. Pierwszym z nich jest rozmiar rusztu. Jeśli nie przewidujemy dużych rodzinnych biesiad wystarczy nam niewielki grill do 4 osób. Ale jeżeli lubimy spędzać czas w dużym gronie, kupmy taki dla 8-12 osób.
W końcu w trakcie towarzyskiego spotkania chcemy jak najszybciej przygotować potrawy dla wszystkich gości. Kolejnym istotnym czynnikiem jest zasilanie. Najczęściej wybierany jest grill na węgiel. Przyzwyczailiśmy się do klimatycznego dymu, charakterystycznego zapachu oraz wyjątkowego smaku potraw. Jednak modele gazowe i elektryczne w niczym nie ustępują tradycyjnemu kompanowi.

Funkcjonalny grill to gwarancja łatwego przygotowywania potraw - Weber

Klasyk w nowoczesnym wydaniu

Grill na węgiel nadaje jedzeniu charakterystyczny smak, ponieważ potrawy przygotowywane są wolno i mają wyjątkowy aromat. Na rynku dostępnych jest wiele modeli z atrakcyjnymi funkcjami, na przykład praktyczny grill z pokrywą czy grill
z wędzarnią, grill z miejscem do przygotowywania potraw i przechowywania akcesoriów czy z popielnikiem ułatwiającym czyszczenie. Najnowsza generacja tradycyjnych grilli wyposażona została też w nowe elementy pozwalające na wdrożenie idei grilla 3w1. Odnosi się ona do trzech funkcji – grillowania, pieczenia oraz wędzenia. Innowacją w grillach jest pierścień węglowy utrzymujący całe paliwo razem i zapewniający niezwykle wydajne, powolne spalanie. Nowość stanowi także płyta dyfuzyjna wykonana ze stali nierdzewnej, która tłumi ciepło dostające się do żywności. Dlatego taki grill nadaje się perfekcyjnie do powolnego pieczenia żeberek, łopatki wieprzowej czy całego kurczaka. Dodatkowe udogodnienie to np. wmontowany na stałe uchwyt na termometr.
Jeśli zależy nam na grillowaniu nie tylko we własnym ogrodzie, grill węglowy będzie dobrym wyborem: lekkie modele są łatwe w transporcie, a więc idealne np. do biwakowania. Mały grill można z łatwością zmieścić
w bagażniku samochodu.

Obowiązkowym wyposażeniem pokrywy jest otwór wentylacyjny, pozwalający regulować temperaturę - Weber

Grill gazowy - szybki i prosty w użyciu

Taki jest właśnie grill gazowy, który zyskuje coraz większą popularność. Dzięki niezależnym palnikom, w tym palnikom bocznym, idealnie nadaje się do gotowania kilku potraw jednocześnie w różnych temperaturach. Obszerne ruszty dają możliwość pieczenia wielu składników równocześnie, co sprawia, że przygotowanie wspaniałego obiadu dla całej rodziny to prawdziwa przyjemność. Nowoczesne grille wyposażone są w innowacyjny system, w którego skład wchodzą szyny aromatyzujące, chroniące palniki przed ociekającymi mięsa sokami, udoskonalony zapłon, superwydajne palniki ze stali nierdzewnej oraz ulepszony system odprowadzania tłuszczu. Grill gazowy osiąga żądaną temperaturę znacznie szybciej niż grill węglowy, nie trzeba sprawdzać, kiedy grill jest rozpalony, pozwala więc rozpocząć gotowanie niemal natychmiast, a sam proces rozpalania ogranicza się do włączenia palnika. Zaletą tych modeli jest łatwe utrzymanie w czystości, ponieważ nie trzeba usuwać pozostałości węgla i popiołu.

Grille gazowe mają wbudowany w pokrywę termometr - Weber

Grillowanie przez cały rok

Taką możliwość dają nam grille elektryczne. Są też idealne wtedy, gdy zależy nam na szybkości i wygodzie, ponieważ wystarczy podłączyć je do gniazdka. Ich kompaktowa budowa sprawia, że mieszczą się nawet na najmniejszym patio, a nowoczesny wygląd pasuje do każdego otoczenia. W zależności od modelu grille wyposażone są w jeden lub dwa wydajne palniki. W niektórych modelach występuje dodatkowa rama umożliwiająca przekształcenie grilla przenośnego w stojący grill. Grill elektryczny nie wymaga również tak dużej uwagi podczas przygotowywania potraw, gdyż cała powierzchnia grillowania nagrzewa się równomiernie, nie ma więc obaw o to, że cześć z nich będzie zbyt mocno przypieczona.

Innowacyjna technologia pozwala kontrolować temperaturę i czas grillowania za pomocą darmowej aplikacji na smartfony - Weber

Łatwiej z akcesoriami

Aby grillowanie było samą przyjemnością, przydadzą się różne akcesoria. Są to: szczypce, łopatki, widelce, ruszty, stojaki do pieczenia, kamienie do pizzy, ruszty do różnych mięs. Miłośnicy grillowania mogą się też zaopatrzyć w kompletne zestawy do grillowania, nakłuwacze do mięsa, pędzelki do smarowania olejem czy prasę do burgerów.
Akcesoria do grilla ogrodowego powinny być wykonane z odpornych na temperaturę materiałów, które nie stopią się pod wpływem ciepła. Najlepsze będą przybory do grilla wykonane ze stali nierdzewnej, która jest nie tylko odporna na działanie wysokiej temperatury, ale również odporna na uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, powierzchnia przyborów wykonanych ze stali nierdzewnej nie sprzyja rozwojowi bakterii, a więc jest niezwykle higieniczna. Jeśli akcesoria nie mają bezpośredniego kontaktu z wysoką temperaturą, mogą być wykonane z lekkiego plastiku lub silikonu.

Komin do rozpalania umożliwia dozowanie i szybkie rozżarzenie brykietu - Weber

Jak grillować, by potrawy zawsze były smaczne?

Na ruszcie można przyrządzić nie tylko tradycyjne kiełbaski czy kaszankę, ale też znacznie bardziej wyrafinowane potrawy, trzeba tylko wiedzieć – jak.
Wszyscy, którzy przygotowują grillowane potrawy, wiedzą, że osiągnięcie wspaniałego smaku to trudne zadanie. Grillowanie pośrednie, bezpośrednie czy metodą 50/50 daje jednak doskonałe efekty. W metodzie pośredniej potrawę umieszczamy na grillu tak, aby nie leżała bezpośrednio nad źródłem ciepła. Brykiet w grillu węglowym rozsuwamy na boki, w grillach gazowych i elektrycznych używamy skrajnych palników czy grzałek. Gorące powietrze cyrkulujące pod pokrywą działa tak jak w piekarniku z termoobiegiem. Metodę tę stosujemy do potraw, które należy przygotowywać w temperaturze 180-200OC, powyżej 30 minut. W metodzie bezpośredniej potrawa leży na ruszcie nad źródłem ciepła. Stosowana jest dla potraw przygotowywanych w czasie do 30 minut w temperaturze 250-290OC. Metoda 50/50 polega natomiast na przesunięciu źródła ciepła względem potrawy na bok. Aby uzyskać odpowiednią temperaturę, pokrywę należy w tym przypadku położyć tak, by wywietrznik znajdował się nad powoli pieczonym daniem.

Węgiel dobrze jest umieszczać w pojemnikach - Weber
Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Jakie oświetlenie zaplanować wokół domu?
Śnieg, sople i lód na dachu: kto i kiedy powinien odśnieżyć budynek?
Jesienny klimat w ogrodzie

Skomentuj:

Sezon na grilla

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej