Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Targi BUDMA 2023 - tłumy w pawilonach i siła spotkań na żywo!

sponsorowany
Budma 2023 - Fot. Budma

Targi BUDMA - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury, to  prestiżowa przestrzeń do prezentacji najnowszych propozycji producentów i dystrybutorów branży budowlanej oraz jedno z najważniejszych miejsc spotkań z przedstawicielami handlu, architektami, wykonawcami i inwestorami. Tegoroczne wydarzenie prezentuje najnowszą ofertę produktową, technologiczną i usługową ponad 600 firm z branży budowlanej z Polski i zagranicy. Cztery dni targów w Poznaniu obfitują w nowości produktowe, merytoryczne wydarzenia podejmujące najbardziej aktualną problematykę tego sektora, jak również prezentują najnowsze trendy w budownictwie i architekturze.

Profesjonalnie przygotowana, kompleksowa ekspozycja, jak również szereg wydarzeń towarzyszących przyciągnęły dziś do Poznania sporą liczbę specjalistów. Wszystkie stoiska cieszyły się dużym zainteresowaniem, a sale, w których odbywały się konferencje, były wypełnione po brzegi słuchaczami z branży.

- Siłą targów BUDMA jest kreowanie przestrzeni spotkań na żywo i prezentacji najnowszych technologii i trendów dla branży budowlanej. Testowanie produktów, możliwość zobaczenia innowacyjnych rozwiązań, porównania oferty różnych wystawców, czas na negocjacje – specyfiki targów BUDMA nie sposób przełożyć na dostępne narzędzia online. Nie sposób też oddać klimatu spotkań i wydarzeń towarzyszących wystawie – mówi Marta Szydłowska, dyrektor targów BUDMA.

W środę, 1 lutego – w drugi dzień targów BUDMA, bardzo intensywnie zapowiadał się program wydarzeń i zaplanowanych atrakcji. 

Jednym z głównych punktów pierwszego dnia targów były, przygotowane  przez Wielkopolską Izbę Inżynierów Budownictwa oraz Polską Izbę Inżynierów Budownictwa, DNI INŻYNIERA BUDOWNICTWA – dzień pierwszy pt. " Perspektywy pozyskiwania energii ze źródeł nowych i odnawialnych w Polsce”. W wydarzenia środowiska naukowe i zawodowe skupione wokół Wielkopolskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa zaprezentowało swoje stanowiska odnośnie aktualnych potrzeb i wyzwań dla budownictwa w Polsce, zarówno w perspektywie krótko, średnio jak i długoterminowej. W roku 2022 problematyka ta dotyczyła emisji CO2 , jej skutków klimatycznych i wymagań emisyjnych stawianych budynkom mieszkalnym i przemysłowi budowlanemu. Po 24 lutym 2022 świat stanął w obliczu nowych potrzeb i wyzwań wywołanych przez konflikt zbrojny na Ukrainie. Kraje europejskie, w tym także Polska, musiały nagle zweryfikować swoją politykę energetyczną ze względu na ograniczenie dostaw surowców kopalnych z Rosji. Z tego powodu tematyka Dni Inżynierskich 2023 poświęcona była efektywnemu wykorzystaniu dotychczasowych i przyszłościowych źródeł energii, w tym nigdy dotąd nie stosowanych w Polsce atomowych i wodorowych. Odbyło się 8 prezentacji wybitnych profesorów i inżynierów praktyków, którzy przedstawili  sprawy energetyki jądrowej i wodorowej, transformacji obecnej energetyki cieplnej i wiatrowej z pokazaniem możliwości nowoczesnych elektrowni wodnych i biogazowni.  Sesja zakończyła się dyskusją nad przedstawionymi tezami.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była druga edycja konferencji pt. „Bezpieczeństwo Pożarowe Obiektów Budowlanych - Zmiany w Eurokodach – projektowanie konstrukcji z uwagi na warunki pożarowe”, przygotowana przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa Oddział Wielkopolski wraz z Instytutem Analizy Konstrukcji i Instytutem Budownictwa Politechniki Poznańskiej oraz Stowarzyszeniem Wykonawców Dachów Płaskich i Fasad DAFA. Konferencja ta stanowi forum do dyskusji i wymiany doświadczeń dla projektantów, wykonawców, konstruktorów, architektów, strażaków PSP, rzeczoznawców do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, specjalistów i inspektorów ochrony przeciwpożarowej, pracowników naukowych oraz firm związanych z bezpieczeństwem pożarowym obiektów budowlanych. Poruszono takie zagadnienia, jak: Zmiany w zakresie określania oddziaływania pożaru w nowelizacji Eurokodu; Nowelizacja EN 1992-1-2 – Projektowanie konstrukcji z betonu z uwagi na warunki pożarowe; Nowe procedury projektowania elementów stalowych o przekrojach klasy 4 w pożarze wg nowelizacji Eurokodu 3; Bezpieczeńśtwo pożarowe konstrukcji drewnianych – przewagi i ograniczenia w świetle nowych trendów w budownictwie czy Nowa odporność ogniowa ścian murowanych wg Eurokodu 6.

Dużą frekwencją cieszyła się konferencja "Bezpieczeństwo przede wszystkim", zorganizowana przez miesięcznik ATEST – Ochrona Pracy, Akademię Bezpieczeństwa MILWAUKEE i firmę DNV. Partnerami konferencji zostały: Koalicja Bezpieczni w Pracy i Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Wydarzenie dedykowane było dla pracowników działów BHP, działów zakupów, pracodawców, a także pełnomocników zintegrowanych systemów zarządzania. W trakcie spotkania poruszona została problematyka doboru środków ochrony indywidualnej, nie tylko z punktu widzenia obowiązujących wymagań technicznych i prawnych, oceny ryzyka, ale również ergonomii i optymalizowania produktywności. Podczas dyskusji panelowej grono znakomitych prelegentów próbowało odpowiedzieć na pytanie, dlaczego ludzie deklarują miłość do bhp, ale nie pracują bezpiecznie?

"Profile okienne z PCW i ich łańcuch wartości kluczem do ochrony klimatu i rozwoju biznesu. Stowarzyszenie EPPA dla branży okiennej w Polsce i Europie" - to tytuł konferencji, którą EPPA Europejskie Stowarzyszenie Branżowe Dostawców Systemów Okiennych z PCV przygotowało na targi BUDMA 2023. Intencją organizatorów wydarzenia było przedstawienie kierunków działania w celu maksymalizacji recyklingu produktu jakim jest okno w całym procesie cyklu życia, jak również określenie operacyjne wykorzystania okien demontowanych podczas renowacji budynków i wstawiania nowych energooszczędnych okien. Konferencja skierowana była do decydentów zajmujących się działaniami marketingowymi, sprzedażowo-logistycznymi jak i serwisowymi zarówno producentów, dystrybutorów oraz firm instalacyjnych i serwisujących urządzenia.

Dzięki wystąpieniu Maksymiliana Mirosa z Centrum Analiz Branżowych w ramach Koalicji Termomodernizacji, wszyscy zainteresowani mogli bliżej zapoznać się z aktualnymi danymi na temat polskiego rynku budowlanego i poznać potencjał drzemiący w rynku remontowym. Następnie Robert Klos (pomysłodawca Koalicji Termomodernizacji) oraz Paweł Gregorczyk (jej koordynator) przedstawili cele akcji dotacjenaokna.pl, jej harmonogram oraz podali szczegóły dotyczące możliwości dołączenia do akcji przez producentów stolarki oraz dilerów. Koalicja Termomodernizacji chce pomóc branży zdobyć nowych klientów dzięki funkcjonującym w Polsce programom finansowania wymian okien i drzwi, a jej najważniejszym celem jest jednak zrozumienie przez dilerów docelowego modelu sprzedaży okien i drzwi z wykorzystaniem różnych programów dotujących termomodernizację budynków.  

Odnowa. Świadomie o energii - taka idea przyświeca dwudniowemu Forum Designu i Architektury D&A, dedykowanemu architektom, projektantom, uczniom i studentom kierunków architektonicznych, designerom i producentom poszukującym nowych trendów wokół innowacyjnych rozwiązań w obszarze szeroko pojętego projektowania przestrzeni. Na scenie forum pojawili się wybitni znawcy tematyki architektonicznej. Podjęli dyskusje nie tylko o najnowszych trendach w architekturze, ale przede wszystkim o niezwykle ważnej roli architektów i projektantów w kreowaniu, renowacji i rewitalizacji już zagospodarowanych obszarów miejskich i dostosowywaniu ich do wciąż zmieniających się oczekiwań mieszkańców czy użytkowników przestrzeni miejskich.

Rozstrzygnięto także konkurs SZKICE ARCHITEKTONICZNE. Laureatem trzeciego miejsca jest Szymon Musiałowski z Politechniki Poznańskiej. Jury zwróciło uwagę na nastrojowe ujęcie zabudowy miejskiej wpisującej się w elementy krajobrazu naturalnego. Miejsce drugie zajęła Agata Narojczyk reprezentująca Politechnikę Wrocławską. Jury doceniło aspekt oryginalnego wprowadzenia zieleni w przestrzeń architektoniczną. Praca laureata konkursu „Szkice Architektoniczne” 2023 wyróżniająca się interesującą próbą powiązania krajobrazu naturalnego ze strukturami architektonicznymi – to działo wykonane przez Lenę Pater z LO Kraków, laureatkę pierwszego miejsca. Z kolei publiczność w głosowaniu internetowym wyróżniła pracę Stanisława Sieronia.

Sporym zainteresowaniem odwiedzających targi BUDMA w dniu 01.02.2023 cieszyły się również strefy pokazowe przygotowane we współpracy z partnerami:

Udostępnij

Przeczytaj także

Innowacyjny sposób ogrzewania wreszcie w ofercie marki Blaupunkt
Stal na dachu i elewacji stanowi idealną kompozycję
Dział Sprzedaży i kontakt z klientem w FORMEE w Miedzyrzeczu.

Polecane

Wybierajcie świadomie - dla siebie i dla planety!
Kompletny system dachowy i Gwarancja Systemowa – optymalna oferta dla każdego inwestora
Czy tanie baterie łazienkowe mogą być dobre?

Skomentuj:

Targi BUDMA 2023 - tłumy w pawilonach i siła spotkań na żywo!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej