Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?
Eurostat podaje, że w 2022 roku 13% mieszkań dostępnych na polskim rynku stanowiły lokale wynajmowane. Jednak rynek najmu może być znacznie większy, niż pokazują oficjalne statystyki. Raport „Najem 2030”, opracowany przez ThinkCo we współpracy z Otodom, PFR Nieruchomości i Simpl.rent, dowodzi, że w Polsce w 2023 roku było około 1,1 mln mieszkań i domów na wynajem. Każda taka nieruchomość powinna być ubezpieczone, aby zabezpieczyć inwestycję. Zobacz, jak wybrać ubezpieczenie domu lub mieszkania chroniące właściciela i najemcę.
Jak bezpiecznie wynajmować mieszkanie?
Mając mieszkanie do wynajęcia, powinieneś odpowiednio przygotować się na przyjęcie lokatora. Możesz wynajmować nieruchomość z pełnym wyposażeniem, meblami czy sprzętem AGD, albo bez niego. W ogłoszeniu musisz podać, w jakim stanie jest mieszkanie i jaki standard oferujesz najemcy.
Po uzgodnieniu warunków najmu powinieneś podpisać z zainteresowanym umowę. Umowa o wynajem mieszkania będzie zabezpieczeniem prawnym dla stron. Powinna być zawarta na piśmie i uwzględniać wszystkie ustalenia poczynione z najemcą.
Możesz zawrzeć z taką osobą umowę najmu tradycyjnego lub zdecydować się na najem okazjonalny. Najem tradycyjny regulowany jest przepisami Kodeksu Cywilnego, a umowa może być zawarta na dowolny czas.
Z kolei najem okazjonalny uregulowany został w rozdziale 2a ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego. Umowa najmu okazjonalnego dotyczy lokalu mieszkalnego, którego właścicielem jest osoba fizyczna, nieprowadząca działalności gospodarczej w zakresie wynajmowania lokali. Taką umowę możesz zawrzeć na czas oznaczony, ale nie dłuższy niż 10 lat. Tym, co odróżnia umowę najmu tradycyjnego od najmu okazjonalnego, jest m.in. to, że przy najmie okazjonalnym do umowy trzeba dołączyć:
- Oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym oświadcza, że podda się egzekucji i zobowiąże do opróżnienia lokalu używanego na podstawie umowy najmu.
- Wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać w przypadku wykonania egzekucji obowiązku opróżnienia lokalu.
- Oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do niego, że najemca będzie mógł się tam przeprowadzić w razie zaistnienia odpowiednich okoliczności.
Dla najemcy bardziej korzystna jest umowa najmu okazjonalnego, ponieważ lepiej chronione jest jego prawo do zamieszkiwania w lokalu.
Wynajem a ubezpieczenie mieszkania na wynajem
Kupno mieszkania i dostosowanie go do potrzeb najemców to zwykle duża inwestycja, która jednak pozwala na uzyskanie długofalowo stabilnych dochodów. Lokal jest przy tym narażony na różne szkody. Możesz się chronić przed ich kosztami dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu nieruchomości.
Co obejmuje ubezpieczenie mieszkania na wynajem?
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania może objąć ochroną lokal, uwzględniając ryzyko zniszczenia i uszkodzenia mieszkania w wyniku różnych zdarzeń, takich jak: pożar, zalanie, ulewny deszcz, silny wiatr, uderzenie pioruna czy wybuch. Wszystkie te incydenty są zdarzeniami losowymi. Jeśli wystąpią, ubezpieczyciel wypłaci Ci odszkodowanie za zniszczone mienie zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Ubezpieczenie mieszkania czy domu na wynajem może obejmować tylko mury nieruchomości i elementy stałe. Przy rozszerzeniu ochrony zakres obejmie także ruchomości, które są własnością ubezpieczającego – właściciela mieszkania. Jako dodatek możesz wykupić ubezpieczenie na wypadek przepięcia, kradzieży z włamaniem, dewastacji czy assistance domowy.
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania i OC najemcy
Najemca mieszkania jest odpowiedzialny za powstałe w nim straty materialne. Nie może on jednak ubezpieczyć lokalu mieszkalnego w takim zakresie jak jego właściciel.
Skomentuj:
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania: jak wybrać polisę, która chroni Twoje wnętrza i zabezpiecza inwestycję w postaci mieszkania na wynajem?