Willa na wrocławskich Krzykach - projekt pracowni KODO
Przestronne wnętrza prezentowanego domu stanowią doskonały przykład udanego zestawienia dwóch kierunków w projektowaniu wnętrz – nowoczesnego minimalizmu z elementami zaczerpniętymi ze Skandynawii. Funkcjonale założenia współgrają tu z naturalnymi materiałami i gustownymi dekoracjami.
Gdzie? Dla kogo?
- Lokalizacja: Wrocław.
- Powierzchnia: 240 metrów kwadratowych.
- Poziom: dom wolno stojący z dużym ogrodem.
- Przeznaczenie: dla rodziny z dwójką dzieci.
Pomieszczenia w domu
- piwnica z pomieszczeniami gospodarczymi, łazienką (z sauną), szatnią z wyjściem na ogród, pralnią z suszarnią i prasowalnią;
- parter: hol wejściowy z szafami, klatka schodowa z wyjściem na ogród, salon z jadalnią i wyjściem na ogród, pokój telewizyjny, duża kuchnia z jadalnią, toaleta;
- piętro: pokój gościnny, połączone pokoje dzieci, gabinet, łazienka, korytarz, klatka schodowa;
- poddasze: sypialnia główna z garderobami, łazienka, klatka schodowa.
Założenia projektowe
Najważniejszym było stworzenie spójnej kompozycji na bazie klasyki i współczesnego wzornictwa. Wnętrza miały być minimalistyczne, przestronne i jasne, a za inspirację posłużyć apartamenty Berlina, Paryża i stolic Europy Północnej. Ważnym elementem aranżacji wnętrz miała być też sztuka.
Wyzwania w pracy nad aranżacją
Dom został poddany gruntownej metamorfozie. Odnowiono parkiet i klatkę schodową, jedynym elementem, który pozostał bez zmian, są drzwi przesuwne pomiędzy salonem i pokojem telewizyjnym. W strefie wejściowej na parterze wygospodarowano miejsce na szafy ubraniowe z dużą ilością miejsca do przechowywania. Wymieniono stolarkę drzwiową i okienną - zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna. Wprowadzono też nowe balustrady zewnętrze oraz ogrodzenie posesji.
Willa na wrocławskich Krzykach - wnętrza
Biel, która dominuje w aranżacji, została uzupełniona subtelną szarością, beżem i elementami wykonanymi z drewna. Dzięki zastosowaniu odpowiednich detali dekoracyjnych, koncepcja, która początkowo wydawała się zimna i nieprzystępna, przekształciła się w czystą i przytulną przestrzeń. Skandynawski minimalizm, widoczny w białej kolorystyce i prostym designie, harmonizuje tu z atmosferą hygge, emanującą z miękkich linii mebli wypoczynkowych i delikatnych pastelowych odcieni dodatków. Ta wyjątkowa kombinacja kładzie nacisk na komfortową przestrzeń, sprzyjającą zarówno życiu rodzinnemu, jak i spotkaniom towarzyskim. Wnętrze domu pełne jest innowacyjnych rozwiązań funkcjonalnych, dostosowanych do potrzeb mieszkańców i wynikających z ich stylu życia oraz preferencji.
Eleganckie detale, takie jak gzymsy pod sufitem, listwy na ścianach i "dywany" z kafli, które zdają się być integralną częścią przestrzeni, tworzą klasyczny charakter tego domu. Autorska stolarka okienna i drzwiowa czy stylizowana glazura w łazience to tylko kilka z elementów, które nadają mu wyjątkowy styl. Minimalistyczne meble, nowoczesne oświetlenie i współczesna sztuka dodają mu natomiast świeżości. Inspirację czerpano z designerskich apartamentów Paryża, Berlina i innych stolic północnej Europy, łącząc zagraniczne wzornictwo z lokalnymi producentami i sztuką. Efekt to harmonijne połączenie elegancji z nietuzinkowością, estetyki z wyjątkową atmosferą, oszczędności formy z bogactwem wyrazu, a także sterylności z przytulnością. Dzięki temu dom staje się miejscem zarówno kojącym, jak i inspirującym.
Interesujące rozwiązania
W łazience znajdującej się na strychu, zlokalizowanej pod skosem, umieszczono wannę, prysznic na platformie z siedziskiem oraz lustra nad umywalką. Wykorzystano połączenie zagranicznego wzornictwa z polskimi produktami, projektami i rodzimą sztuką.
"Dywany" z kafli zostały użyte do wydzielenia funkcji na parterze, a zastosowane szlachetne matowe lakiery i kolory off-white dodają elegancji. Kuchnia została wyposażona we frezowane fronty z dodatkami czerni i stali szlachetnej. Płytki w małej toalecie pochodzą z brytyjskiej manufaktury ceramiki. Sofy do obu salonów zostały zamówione w Berlinie.
Sztuka i design:
- Obrazy w salonie: Wojciech Lupa, Karolina Jaklewicz.
- Stoliki w pokoju telewizyjny projektu Danuty Włodarskiej z fornirem w odbiciu lustrzanym.
Skomentuj:
Willa na wrocławskich Krzykach - projekt pracowni KODO