Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki

Tekst: Adventure Media/Zdjęcia: Studio Colombe
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki - Fot. Studio Colombe

Wyjątkowy przykład warszawskiej architektury okresu Belle Epoque, nowoczesny penthouse, czy też eleganckie mieszkania z oryginalnymi XIX-wiecznymi wykończeniami - to tylko część oferty tego wyjątkowego miejsca na mapie Warszawy. Mowa o Foksal 13/15 – apartamentach umiejscowionych w kamienicach, których wnętrzach kryją autentyczne dzieła XIX-wiecznych artystów.

Nowoczesny penthouse z tarasem i panoramicznym widokiem na Warszawę czy może arystokratyczny apartament z oryginalnymi XIX-wiecznymi wykończeniami? To jedyny wybór, przed jakim stają właściciele rezydencji, ponieważ cała reszta wyjątkowych udogodnień – podziemny parking, usługi concierge’a, pokoje gościnne i luksusowa strefa SPA – pozostaje do dyspozycji wszystkich mieszkańców Foksal 13/15, prawdziwej enklawy komfortu i prestiżu.

czytamy na stronie internetowej Foksal 13/15.

Niedawno jeden z apartamentów został wykończony pod klucz przez jednego z rezydentów kamienicy, zyskując unikatowy design, łączący styl francuski z nowoczesnością. Na podłodze położono ponadczasowe kasetony, które oddają klimat dawnej Warszawy.

Foksal 13/15 to miejsce wyjątkowe. Na jednej z klatek schodowych po dziś dzień przetrwały polichromie przedstawiające putta – popularnego motywu sztuki renesansu i baroku.

Mówiąc o tej lokalizacji nie możemy zapomnieć o jej bogatej historii. W XVIII wieku powstał tu elegancji ogród miejski, wzorowany na londyńskim parku Vauxhall, a w którym organizowano bale i widowiska. W dwudziestoleciu międzywojennym ulica Foksal stała się ulubionym miejscem spotkań śmietanki towarzyskiej stolicy, która spędzała czas w owianych sławą kawiarniach Café Snob i Café Bodo. W latach 1895 – 1898 pod adresem Foksal 13 i 15 powstały dwie luksusowe kamienice, które zaprojektował i zbudował architekt Artur Otton Spitzbarth. 

Od początku były one domem wielu znamienitych postaci, zasłużonych dla polskiej kultury i państwowości, takich jak bohater wojenny major Kazimierz Kubala, malarz Zygmunt Badowski czy poeta Stefan Napierski. W dwudziestoleciu międzywojennym zamieszkiwali tu również posłowie i senatorowie odrodzonej Polski, m.in. Stanisław Grabski, Ignacy Radlicki, Juliusz Zdanowski i Emil Godlewski. W latach 30. kamienica Foksal 13 stała się własnością słynnego przedsiębiorcy i „króla czekolady” – Jana Wedla, który przebudował ją i wyposażył w liczne nowoczesne udogodnienia, m.in. pierwszą w Warszawie panoramiczną windę.

dowiadujemy się ze strony internetowej Foksal 13/15 (foksal1315.com).
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki - Fot. Studio Colombe

Za eleganckimi fasadami kamienic Foksal 13/15 kryją się wspaniałe dziedzińce i wystawne klatki schodowe, które zdobią barwne polichromie, marmury, pięknie rzeźbione portale oraz ręcznie kute balustrady.

Jeden z zakupionych w kamienicy apartamentów został wykończony pod klucz, a efektem współpracy z architektem są stylowe wnętrza nawiązujące designem do francuskiej estetyki.

Jest to 48-metrowe mieszkanie w inwestycji Foksal 13/15 realizowanej przez Ghelamco. Mieszkanie należy do inwestora, który chciał urządzić wygodny i elegancki apartament na weekendy w mieście. Zależało mu na nawiązaniu do oryginalnej architektury i charakteru całej inwestycji. Skupiliśmy na połączeniu tradycji z odrobiną nowoczesności.

tłumaczy Marta Chrapka ze Studia Colombe, projektantka apartamentu.
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki - Fot. Studio Colombe

Jak zaznacza projektantka, głównym celem było stworzenie klasycznego projektu z dużą inspiracją stylem francuskim przełamanego nowoczesnością.

Dzięki temu mieszkanie nie jest nudne i zbytnio przytłoczone historycznym charakterem. Spory akcent postawiliśmy na stworzenie jakościowej i dość neutralnej bazy (dębowe podłogi Chapel Parket, ściany w belgijskich farbach Emente, zabytkowe sztukaterie o unikalnych wzorach i klasyczny marmur w łazience) oraz dopełnienie jej bardziej charakterystycznymi dodatkami i meblami. Bardzo duży nacisk kładziemy na jakość wykorzystanych produktów oraz współpracę z rzemieślnikami stosującymi tradycyjne metody, np. fronty szaf malowane pędzlem farbami wodnymi.

mówi Marta Chrapka ze Studia Colombe, projektantka apartamentu.
Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki - Fot. Studio Colombe

Chrapka dodając jednocześnie, że właścicielowi mieszkania zależało na komfortowym miejscu, w którym można spędzać czas poza tygodniem.

W realizacji znalazło się wygodne miejsce na walizki, kuchenną wyspę, przy której można przyrządzać i jeść posiłki oraz przestronną i luksusową łazienkę. Warto wspomnieć, że inwestor jest miłośnikiem muzyki, dlatego szczególnie ważne miejsce w tym projekcie zajął właśnie gramofon.

dodaje projektantka.

W tym wyjątkowym miejscu nie mogło zabraknąć solidnej podłogi nawiązującej do oryginalnych kasetonów, które niegdyś się tam znajdowały.

Chcieliśmy zachować kasetony w duchu tych, które oryginalnie były użyte w kamienicy. Zależało nam na szlachetnym odcieniu jasnego dębu bez żółtej poświaty, typowej dla tradycyjnych kasetonów dębowych. Produkty marki Chapel Parket doskonale wpisały się w nasze założenia. Dodatkowo to podłoga najwyższej jakości, która wraz z biegiem czasu będzie się świetnie starzeć.

informuje Marta Chrapka ze Studia Colombe.

Kamienice Foksal 13/15 wyróżniono prestiżową nagrodą publiczności w 7. edycji konkursu o Nagrodę Architektoniczną Prezydenta miasta stołecznego Warszawy.

Udostępnij

Przeczytaj także

Mieszkanie z widokiem na zieleń
Akcesoria, które warto mieć w łazience – 10 propozycji
Odkurzacz dla alergika. Co warto wiedzieć przy wyborze odpowiedniego modelu?

Polecane

Przytulny minimalizm? W tym mieszkaniu to się udało
Loftowy klimat i cegła rozbiórkowa - mieszkanie we Wrocławiu
Mieszkanie w kamienicy w stylu art deco

Skomentuj:

Wyjątkowy apartament dla miłośnika muzyki

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej