Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu
W epoce architektonicznej prostoty kluczowa jest spójność w aranżacji. W kontekście planowania ogrodów i balkonów oznacza to staranne zaprojektowanie każdego szczegółu, który zapewni nie tylko miejsce do odpoczynku, zabawy i spotkań na zewnątrz, ale również spójne połączenie z nowoczesną bryłą budynku. Na co warto zwrócić uwagę? Wskazówki udziela Małgorzata Nowodworska, dyrektor kreatywny w Nowodvorski Lighting.
Planowanie
W przypadku przestrzeni zewnętrznych spontaniczność nie ma miejsca. Roślinność, meble i oświetlenie muszą harmonijnie współgrać, tworząc spójną całość. Decyzje dotyczące zagospodarowania terenu najlepiej podejmować już na etapie projektowania, aby wszystkie funkcjonalne obszary ogrodu były dobrze połączone odpowiednio oświetlonymi alejkami. Ważne jest także uwzględnienie naturalnych cech działki, aby np. strefa wypoczynkowa nie kolidowała z oknami sypialni. Strukturalne planowanie jest kluczowe, szczególnie dla dużych przestrzeni ogrodowych. Projektowanie oświetlenia na wczesnym etapie inwestycji umożliwia ukrycie przewodów pod ziemią jeszcze przed nasadzeniami, co pozwala na późniejszą eksperymentację z efektami. Kinkiety, lampy sufitowe i przenośne oferują szerokie możliwości podkreślenia nowoczesnego charakteru zarówno ogrodu, jak i budynku.
Zgrana geometria
Wszystkie elementy powinny być spójnie dopasowane. Jeśli na przykład decydujemy się na wyposażenie w formie prostokątnej czy kwadratowej, należy utrzymać tę spójność w doborze mebli, donic czy oświetlenia. Natomiast jeśli zdecydujemy się na łamanie formy, np. lampy o kulistym kształcie, można wzbogacić kompozycję o różnorodne elementy, jak okrągłe stoliki czy designerskie wazony. Dotyczy to zarówno ogrodu, jak i tarasu. Przy wyborze lamp warto postawić na spójną kolekcję. Kolekcje STRUCTURE LED i SYMMETRY LED wpisują się w minimalistyczny styl projektowy, oferując ciepłe światło o wartości 3000 K. Lampy z kolekcji MARGOT doskonale komponują się z projektami opartymi na geometrii.
Wykończenie ma znaczenie
Nowoczesna architektura korzysta z betonu, szkła, stali i drewna. Duże okna zapewniają dostęp do światła, co przenoszone jest również do przestrzeni ogrodowych. Minimalistyczne zagospodarowanie przestrzeni i wybór dodatków zgodnych z charakterem budynku to częsty wybór. Kinkiety i lampy stojące wykonane są z aluminium lub stali, lakierowane w ciemnych kolorach kontrastujących z budynkiem. Lampy z kolekcji THIKA LED to doskonały przykład. Stanowią interesujący akcent przełamujący biel elewacji.
Relaks w nowym wydaniu
Spójna z architekturą budynku przestrzeń ogrodowa sprzyja relaksowi. Światło, emitowane przez kinkiety czy lampy stojące, otula elewację budynku i przełamuje jego formę. Warto zdecydować się na rozwiązania kontrastujące z zielenią roślinności. Lampy CUMULUS CUBE to efektowne lampy w kształcie sześcianu, które nadają się zarówno do użytku pojedynczego, jak i w różnych konfiguracjach. Po zmroku tworzą bajkowy klimat.
Podczas planowania oświetlenia warto uwzględnić rodzaj roślinności, aby wyeksponować ją za pomocą światła. Lampy przenośne, takie jak PICNIC LED, stanowią dostosowane do różnych potrzeb rozwiązanie, które można zawiesić lub postawić. Ich czas pracy wynosi 12 godzin, a funkcja ściemniania pozwala regulować natężenie światła.
Skomentuj:
Zasady oświetlenia współczesnego ogrodu