Zielone dachy przystanków dla pszczół
Holandia powinna być dla nas wzorem do naśladowania jeśli chodzi o ekologię. Tym razem w Utrechcie dachy wiat 316 przystanków przekształcono w miniogródki dla pszczół i zapylaczy.
Zielone dachy w Utrechcie
W tym czwartym co do wielkości mieście w Holandii władze miasta dbaja o ziemię. Dachy przystanków zostały obsadzone sukulentami, które świetnie sobie poradzą w tak trudnych warunkach, a dodatkowo zbiorą deszczówkę i przechwycą pyły. Ich kwiaty stanowią pożywkę dla wszelkiej maści zapylaczy. Takie dachy to poszerzenie strefy zieleni o dodatkowe powierzchnie bioróżnorodne. Miasto również ma całą gamę dofinansowań dla mieszkańców chcących stworzyć na swoim domu, budynku... zielony dach.
Ekologia na całego
Na przystankach poza zielonymi dachami mamy również inne wygody tj. ledowe oświetlenie bambusowych ławeczek - oczywiście zasilane kolektorami słonecznymi. Podróżni po mieście poruszają się elektrycznymi autobusami. Do końca tego roku miasto obiecało kolejnych 55 autobusów, a do 2028 r transport w mieście ma być całkowicie ekologiczny - w 100 proc. zasilany z odnawialnych źródeł energii - z holenderskich wiatraków.
Zielone dachy pełne kwiatów i trawy. Zobacz jak je zrobić
Kolej na wiatr
Holandia wyróżnia się mocno jeśli chodzi o wykorzystanie odnawialnych źródeł energii - jako pierwszy kraj na świecie ma zasilany transport kolejowy enregią z wiatru.
Cztery kółka
Dla tych, którzy zamiast transportu miejskiego wybierają dwa kółka miasto sporo inwestuje w gęstą sieć ścieżek rowerowych.
Skomentuj:
Zielone dachy przystanków dla pszczół