Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Trendy budowlane

Zostań testerem łąki kwietnej i pomóż zapylaczom

Marcin Dąbrowski
Łąka kwietna - Fot. Łąki kwietne

Komu, komu łąka w ogrodzie? Poszukiwani są testerzy łąk kwietnych, czyli osoby, które mają pod opieką kawałek własnej lub też publicznej ziemi i chciałyby sprawdzić w praktyce, jak wielka jest moc kwiatów. Projekt jest idealną okazją, żeby nie tylko otrzymać bezpłatnie materiały w postaci mieszanki nasion oraz wskazówki dotyczące założenia i utrzymania łąk kwietnych, ale także wspierać bioróżnorodność w swojej najbliższej okolicy. Uczestnicy otrzymają bezpłatne mieszanki nasion, które ukwiecą ich ogrody w ciągu kilku tygodni od zasiania.

100 pakietów łąk kwietnych dla testerów

Łąki kwietne szturmem zdobywają polskie miasta i coraz częściej stają się elementami przydomowych ogrodów. Żeby zachęcić do zamiany części trawników na piękne i pożyteczne kwiaty firma ŁĄKI KWIETNE przygotowała 100 pakietów z bezpłatnymi mieszankami nasion, które trafią do chętnych, by ukwiecić otoczenie. Uczestnicy projektu otrzymają dwie porcje mieszanek nasion, każda z nich przeznaczona jest na ok. 2 metry kwadratowe powierzchni.

Co trzeba zrobić żeby zostać testerem?

Żeby otrzymać jeden ze stu zestawów nasion, należy dodać w formularzu zdjęcia przygotowanych miejsc na łączki oraz odpowiedzieć na pytanie: „dlaczego chcesz zasiać łąkę kwietną?”.

Miejsce na łączki powinno być słoneczne lub lekko zacienione, a gleba nie może być kwaśna. Przed wysianiem teren trzeba będzie przekopać bądź usunąć darninę oraz wszystkie pozostałości roślin, które rosły w tych miejscach.

Nasiona wysłane zostaną do testerów paczkomatem InPost w ciągu 2-3 tygodni od zgłoszenia. Należy je wysiać najpóźniej do połowy lipca. Każdy z uczestników zostanie maksymalnie trzykrotnie poproszony o informacje o warunkach wzrostu roślin i podzielenie się swoimi spostrzeżeniami na temat mieszanek oraz zdjęciami łączek. Do udziału w akcji zostanie wybranych 100 osób z terenu całego kraju.

Gdzie się zgłosić?

Formularz zgłoszeniowy do projektu dostępny jest tutaj: https://forms.gle/RzbXTrTKAUUf3vKT7

Przyłączcie się do akcji

Od wielu lat można zaobserwować spadającą populację owadów zapylających, zmniejsza się też bioróżnorodność co pociąga za sobą całą lawinę niekorzystnych zmian w środowisku. Łąki kwietne w miastach pełnią wiele pożytecznych funkcji. O tym, że zapewniają pożywienie i schronienie m.in. dla zapylaczy, takich jak pszczoły samotnice, motyle, trzmiele, a także dla ptaków i małych ssaków wiele osób już wie. Natomiast niewiele mówi się o tym, że łąki obniżają temperaturę i poziom hałasu na danym terenie, akumulują pyły komunikacyjne. Są one wyjątkowo wytrzymałe i odporne na suszę oraz lepiej odprowadzają nadmiar wody podczas burzy niż zwykłe trawniki. Ich zdolności do utrzymywania równowagi wodnej są ważną zaletą, zwłaszcza w takim kraju jak Polska, który z roku na rok coraz bardziej odczuwa deficyt wody i ma jedne z najmniejszych zasobów wody w całej Unii Europejskiej. Łąki kwietne mogą obniżać koszty utrzymania terenów zielonych, przede wszystkim dzięki ograniczaniu koszenia oraz podlewania, ponieważ łąkę kosi się maksymalnie dwa razy w roku. To oszczędność nie tylko pieniędzy i czasu ale także zdrowia.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Zieleń to życie - nie przegap wydarzenia!
Polskie Towarzystwo Różane wydało kolejny, już 8. numer Rocznika „Róże", wraz z Dodatkiem Specjalnym: Złoty Jubileusz…
Najwyższa jakość, kreatywność i kunszt od 1649 roku

Skomentuj:

Zostań testerem łąki kwietnej i pomóż zapylaczom

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej