Podłogi i schody

Podłoga powinna być nie tylko ozdobą pomieszczenia - podkreślać jego piękno, uwidaczniać walory. Powinna przede wszystkim, spełniać swoje funkcje praktyczne. Dlatego wybór konkretnych materiałów podłogi powinien być uzależniony od funkcji, jakie ma spełniać pomieszczenie w którym ją instalujemy.
Podłoga wybór nie musi być nudny! Dziś wybór materiałów do stworzenia Twojej podłogi jest przeogromny. Jedyny problem jaki może Cię spotkać - to podjęcie decyzji wobec bezmiaru faktur, kolorów i estetyki, jaka zostanie Ci zaproponowana. Żeby się w tym nie zgubić, weź pod uwagę ogólny styl Twojego domu. Wybór konkretnej podłogi powinien być konsekwencją przemyślanej decyzji dotyczącej aranżacji całego domu.
Posadzki - jakie mamy rodzaje? Możemy wyróżnić sporo rodzajów nawierzchni posadzkowych. Do najbardziej popularnych należą następujące. Posadzki bezspoinowe najczęściej wykonane z gliny bądź różnego rodzaju zaprawy. Wlicza się tutaj także wykładziny. Później są posadzki spoinowe - gdzie łączy się ze sobą elementy np. płytki czy deski. Trzeci typ to piękne posadzki mozaikowe, na które składają się liczne, drobne elementy układające się właśnie na kształt mozaiki. I jeszcze posadzki żywiczne z żywic i kruszyw różnego typu.
Schody to konstrukcja znana w budownictwie od najstarszych czasów. Jest to konstrukcja, która umożliwia komunikację pomiędzy poszczególnymi piętrami budynków. Są w budownictwie następcami drabin, które kiedyś łączyły dół z górnymi piętrami domów.
Schody składają się z szeregu stopni połączonych kolejno ze sobą, dzięki którym możemy wygodnie wejść wyżej lub zejść. Pomiędzy schodami mogą znajdować się podesty, czyli przestrzenie bez stopni, wykorzystywane najczęściej do zmiany biegu schodów. Ważnym elementem schodów jest balustrada, która zabezpiecza nas przed spadnięciem z konstrukcji.
 • Jak naprawić fugi w gresie?

  Jak naprawić fugi w gresie?

  Czasami fugi wystarczy wyczyścić. Jeśli jednak spoiny są bardzo zniszczone, należy dopilnować, żeby stare zostały usunięte, a szczeliny po nich dokładnie wyczyszczone. Dopiero wtedy można ułożyć nowe.

 • Podłogi drewniane. Najczęściej popełniane błędy przy montażu podłóg

  Podłogi drewniane. Najczęściej popełniane błędy przy montażu podłóg

  Podłogi drewniane z deszczułek, mozaik, desek litych i warstwowych to wciąż duże wyzwanie i duża odpowiedzialność dla wykonawcy, gdyż koszty materiałów są zawsze znacznie wyższe od laminatów czy wykładzin. Dlatego też montaż podłóg wciąż przysparza wielu problemów. Oto najczęściej popełniane błędy przy montażu podłóg.

 • Podłogi drewniane warstwowe - rodzaje, montaż, wykończenie

  Podłogi drewniane warstwowe - rodzaje, montaż, wykończenie

  Podłogi te produkuje się je z dwóch lub trzech warstw drewna. Układa się je tak, by słoje w kolejnych warstwach znajdowały się prostopadle względem siebie. Taka budowa sprawia, że podłogi te są mniej wrażliwe na zmiany wilgotności i bardziej stabilne wymiarowo.

 • Eleganckie schody gotowe wykonane z metalu

  Eleganckie schody gotowe wykonane z metalu

  Metal coraz częściej jest nie tylko materiałem konstrukcyjnym, ale też wykonuje się z niego stopnie schodów. Mogą one być zrobione z blachy stalowej, ale także z aluminium lub mosiądzu. Elementy stalowe cynkuje się lub maluje proszkowo. Stal nierdzewna nie wymaga specjalnej konserwacji. Stopnie mosiężne należy dodatkowo zabezpieczyć antykorozyjnym lakierem bezbarwnym.

 • Gotowe schody drewniane - rodzaje

  Gotowe schody drewniane - rodzaje

  Określenie gotowe schody może wprowadzać w błąd, gdyż najczęściej robione są na zamówienie, ale w odróżnieniu od wylewanych na budowie schodów z betonu, zyskały miano gotowych. Mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć bardzo zróżnicowaną konstrukcję. Dziś przedstawiamy schody gotowe wykonane z drewna. Jakie mają zalety? Dlaczego warto wybrać własnie schody drewniane? Odpowiadamy.

 • Jakie wybrać schody do mieszkania w stylu skandynawskim?

  Jakie wybrać schody do mieszkania w stylu skandynawskim?

  Od lat styl skandynawski cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. Także Polacy pokochali skandynawskie wnętrza, pełne jasnych, stonowanych kolorów i naturalnych materiałów. Styl skandynawski to propozycja dla tych, którzy lubią proste i ponadczasowe rozwiązania. Jeśli marzy się wam klimat skandynawski, warto sprawdzić, jak zaaranżować schody wewnętrzne, aby podkreślały niepowtarzalny charakter i styl mieszkania.

 • Źle polakierowany parkiet: jak go ratować?

  Źle polakierowany parkiet: jak go ratować?

  Jeśli na świeżo położonym lakierze widoczne są zabrudzenia, "chrupki", pęcherzyki lub ma on nierównomierny połysk, można go jeszcze uratować.

 • Podłogi drewniane: lite kontra warstwowe

  Podłogi drewniane: lite kontra warstwowe

  Drewno to oczywisty wybór dla osób, które cenią naturalność i efektowny wygląd podłóg. Drewno - tak lite, jak i warstwowe - oddycha, dzięki czemu reguluje mikroklimat w pomieszczeniach. Jonizuje powietrze, absorbuje wilgoć i oddaje ją, gdy we wnętrzach staje się zbyt sucho. Zapewnia też izolację termiczną i dobrze tłumi hałasy.

 • Wygodne schody w domu

  Wygodne schody w domu

  Schody, niezbędne, by pokonać różnicę poziomów w domu, stają się jednocześnie elementem kompozycji wnętrza. Dlatego powinny być nie tylko bezpieczne, funkcjonalne, ale i estetyczne. Można je umieścić w różnych częściach domu i zastosować do ich budowy różne technologie.

 • Podłoga olejowana: jak ją konserwować?

  Podłoga olejowana: jak ją konserwować?

  Za namową znajomych zdecydowałam się na zaolejowanie drewnianej posadzki. Prezentuje się pięknie i jestem z niej zadowolona, bo jest nowa. Ale zaczynam się martwić, jak będzie wyglądała później. Nie do końca wiem, jak z nią postępować. Ania D., Białystok

 • Dobry parkieciarz: po czym go poznać?

  Dobry parkieciarz: po czym go poznać?

  Drewnianą podłogę może ułożyć nawet majsterkowicz-amator. Jednak zrobić to tak, by parkiet wyglądał ładnie i przez lata nie działo się z nim nic złego, może tylko naprawdę dobry fachowiec.

 • Styk posadzek z różnych materiałów

  Styk posadzek z różnych materiałów

  Styk posadzek z dwóch różnych materiałów to jedno z najtrudniejszych wyzwań dla architekta i wykonawcy.

 • Listwy przypodłogowe: montaż z użyciem pianki

  Listwy przypodłogowe: montaż z użyciem pianki

  Jak zamontować drewniane listwy przypodłogowe za pomocą pianki poliuretanowej?

 • Balustrady i poręcze: poręczniej z poręczą

  Balustrady i poręcze: poręczniej z poręczą

  Wprawdzie schody w domach jednorodzinnych nie muszą obowiązkowo mieć balustrady - lepiej jednak, jeśli ona jest.

 • Schody wewnętrzne

  Schody wewnętrzne

  Sposób wkomponowania schodów w przestrzeń domu świadczy o umiejętnościach architekta. Jest to bowiem jedno z trudniejszych zadań projektowych.

 • Aranżacja pokoju dziecięcego w delikatnych szarościach

  Aranżacja pokoju dziecięcego w delikatnych szarościach

  Pokoje dziecięce nie muszą być przepełnione ferią barw. Ta aranżacja w stonowanych szarościach pokazuje, że monochromatyczna kolorystyka może wyglądać bardzo przytulnie. To pokój, w którym każdy mały lokator poczuje się bezpiecznie.

 • Białe wnętrza: ściany, podłogi, wyposażenie

  Białe wnętrza: ściany, podłogi, wyposażenie

  Bieli we wnętrzach używa się najczęściej jako neutralnego tła lub obsadza w partiach drugoplanowych. A przecież barwa ta może z powodzeniem grać główną rolę.

 • Podłoga pływająca

  Podłoga pływająca

  Inwestorzy chcieli mieć drewnianą podłogę za rozsądne pieniądze. Dzięki dobrym materiałom i fachowej wiedzy wykonawców, zmniejszając koszty, wcale nie musieli iść na jakościowe kompromisy.<br>

 • Montaż podłogi pływającej - krok po kroku

   Montaż podłogi pływającej - krok po kroku

  Drewniana podłoga w systemie pływającym jest łatwa i tania w montażu. Ale błędy popełnione przez ekipę podczas jej układania mogą skończyć się dla inwestora problemami i straconymi pieniędzmi.

 • Panele laminowane

  Panele laminowane

  Są materiałem, który pozwala szybko i bezproblemowo wykończyć podłogę, uchodzą niestety za nietrwałe. Dobrze jednak pamiętać, że panele różnią się zarówno budową, właściwościami, jak i jakością - tym najlepszym producenci dają 20-letnią gwarancję. Przed zakupem warto więc poznać najważniejsze parametry paneli.

 • Styropian w podłodze

  Styropian w podłodze

  Coraz więcej przewodów instalacyjnych - zarówno wodnych, kanalizacyjnych, jak i grzewczych - prowadzi się w podłodze. W jej warstwach mogą też się znaleźć przewody elektryczne i wentylacyjne.

 • Listwy przypodłogowe o wielu funkcjach

  Listwy przypodłogowe o wielu funkcjach

  Styk podłogi ze ścianą to miejsce wyeksponowane we wnętrzu, dlatego wymaga starannego wykończenia. Zwykle montuje się tu listwy przypodłogowe, które spełniają różne zadania. Stanowią element dekoracyjny lub maskujący, a także chronią ściany przed uszkodzeniami.

 • Podłoga do naprawy

  Podłoga do naprawy

  Z upływem czasu posadzki się zużywają nie trzymają się podłoża, skrzypią, uginają się i po prostu brzydko wyglądają. Czasem wystarczy je odnowić, czasem trzeba wymienić nawet wszystkie warstwy podłogi.

 • Na forum: problem z olejowaną podłogą z jesionu

  Na forum: problem z olejowaną podłogą z jesionu

  Od paru miesięcy jestem w posiadaniu podłogi litej z jesionu. Jakiś czas temu pojawiły się szare plamy na jej powierzchni. Producent twierdzi że to normalne, że to wychodzi olej z deski przy słojach i nic na to nie można poradzić. Czy to prawda i czy rzeczywiście nic z tym nie można zrobić?

 • Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Rodzaje lakierów do drewna. Typowe błędy przy lakierowaniu

  Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Na polskich parkietach wciąż królują lakiery.

 • Lakier, wosk czy olej? Preparaty wykończeniowe do podłóg

  Lakier, wosk czy olej? Preparaty wykończeniowe do podłóg

  Po montażu podłogi drewnianej - o ile nie zdecydowaliśmy się na wersję fabrycznie lakierowaną czy olejowaną - czas na jej wykończenie. Do najpopularniejszych obecnie metod należą lakierowanie oraz olejowanie. Znacznie rzadziej stosuje się natomiast woskowanie - zwykle preparatów woskowych używa się do renowacji podłóg bardzo starych czy wręcz zabytkowych.

 • Podłogi drewniane: jaki klej do parkietu?

  Podłogi drewniane: jaki klej do parkietu?

  Drewno na posadzkach to materiał ponadczasowy, klasyczny - ociepla pomieszczenia i dodaje im elegancji. Atutem podłóg drewnianych - poza walorami estetycznymi - jest też ich długowieczność. Aby jednak były inwestycją na lata, należy wybrać nie tylko odpowiedni gatunek drewna i preparat do zabezpieczenia powierzchni drewna, ale również odpowiedni klej.

 • Podłogi drewniane: polskie drewno na podłogi

  Podłogi drewniane: polskie drewno na podłogi

  Królem parkietów od zawsze jest dąb, ale coraz chętniej sięgamy po twardy buk, dekoracyjny klon czy efektowną kolorystycznie brzozę. Różnic między tymi gatunkami drewna jest więcej, ale nie wszystkie można zauważyć na pierwszy rzut oka.

 • Schody do różnych wnętrz - galeria

  Schody do różnych wnętrz - galeria

  Schody stanowią ważny element wystroju wnętrza i powinny jak najlepiej do niego pasować. Do domu umeblowanego w prosty i nowoczesny sposób pasują schody o surowej formie, a do urządzonego z przepychem ozdobne.

 • Panele podłogowe: jak ułożyć panele na starej podłodze

  Panele podłogowe: jak ułożyć panele na starej podłodze

  Ułożenie paneli drewnianych lub laminowanych na zniszczonej posadzce nie wydaje się trudne. Sporo problemów sprawia jednak odpowiednie przygotowanie podłoża. Rzadko kiedy bowiem stary parkiet lub ułożone na legarach deski tworzą równą, stabilną powierzchnię.