Podłogi i schody
Postarzane podłogi drewniane: gotowe parkiety i deski
Stare posadzki z drewna zachwycają unikatową kolorystyką, przebarwieniami, niepowtarzalnymi fakturami. Gołym okiem widać zapisane na nich lata - nawet jeśli zostały świeżo wyprodukowane, a my właśnie kupiliśmy je w sklepie.
Laminowane panele podłogowe: jak sprawdzić parametry i wybrać dobre panele?
Laminowane panele podłogowe to nie tylko lśniąca deska, układana w mieszkaniach w blokach z wielkiej płyty, a jeśli już w domach, to raczej w sypialniach i pokojach dzieci. Dziś montujemy je niemal wszędzie. Zanim zdecydujemy się na zakup, dobrze poznajmy parametry wybranych paneli.
Schody betonowe: czym je wykończyć? Rady, ceny i opinie użytkowników
Przy doborze materiałów wykończeniowych na schody, oprócz wyglądu weźmy pod uwagę również ich własności użytkowe, takie jak łatwość utrzymania w czystości, wymagane zabiegi konserwacyjne, możliwości renowacji i naprawy.
Lakierowanie podłogi z desek
W domu na działce mam podłogę z desek sosnowych. Drewno jest surowe, nieimpregnowane. W jaki sposób je zabezpieczyć, aby się nie zniszczyło? Czy wystarczy tylko pomalować je lakierem? Leszek P.
Szklane balustrady - projekt, wykonanie i montaż
Szkło to delikatny materiał budowlany. Poddawany różnego rodzaju procesom chemicznym jest jednym z najtrudniejszych surowców montażowych. Dlatego projekt i instalowanie szklanej balustrady do schodów najlepiej oddać w ręce profesjonalistów.
Płytki ceramiczne - odbiór robót budowlanych
Przed rozpoczęciem prac, trzeba sprawdzić termin użycia zapraw do klejenia i spoinowania. Produkty przeterminowane lub przechowywane w nieodpowiednich warunkach nie mogą być wykorzystane.
Lakier do parkietu czy parkiet do lakieru?
Wybierając lakier do drewnianej posadzki, należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym znajduje się podłoga, sposób jej użytkowania, a także przewidywane obciążenia. Ważny jest też gatunek drewna oraz efekt dekoracyjny, jaki chcemy uzyskać.
Gres bez tajemnic
Gres to jeden z najtwardszych i najtrwalszych ceramicznych materiałów wykończeniowych. Parametrom technicznym i bogatemu wzornictwu zawdzięcza pozycję jednej z popularniejszych okładzin na posadzki - tak wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.
10 najczęstszych błędów w lakierowaniu i olejowaniu podłogi
Błędy wykonawcze w lakierowaniu i olejowaniu podłóg najczęściej wynikają ze złego przygotowania podłoża i narzędzi, źle dobranych preparatów oraz nakładania ich w nieodpowiednich warunkach.
Wykładziny dywanowe: układanie
Niezależnie od rodzaju wykładziny dywanowej i sposobu jej montażu, podłoże na którym będziemy ją układać musi być płaskie, gładkie, suche i odkurzone.
Schody gotowe - rodzaje
Do schodów gotowych zaliczamy te, których nie wykonuje się podczas budowy domu, lecz na etapie wykańczania wnętrz.
Wykładziny dywanowe
Wykładziny dywanowe najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których chcemy mieć miękką, ciepłą i przyjemną w dotyku podłogę. Najczęściej więc układa się je w sypialniach i pokojach dziecięcych, a także na korytarzach na piętrze, bo dobrze tłumią odgłos kroków.
Panele podłogowe warstwowe i laminowane - odbiór robót budowlanych
Powszechnie uważa się, że panele są łatwe w montażu, więc wielu wykonawców niezbyt się przykłada do ich układania. Później wszelkie niedociągnięcia utwierdzają nas w błędnym przekonaniu, że są one gorsze niż parkiet czy mozaika.
Olejowanie podłogi drewnianej - odbiór robót budowlanych
Podstawą odpowiedniego zabezpieczenia drewnianej posadzki olejem jest właściwe przygotowanie jej powierzchni, ponieważ ten sposób zabezpieczenia drewna bardziej niż lakier podkreśla wszelkie nierówności i różnice kolorystyczne; nie można przy tym pominąć obrzeży.
Marmur na podłodze - tak czy nie?
Wykańczam dom - na podłodze w kuchni i w łazienkach planuję ułożyć płytki z marmuru. Znajomi odradzają mi to jednak, mówiąc, że marmur nie nadaje się do układania na podłogach - czy to prawda? Sprzedawca twierdzi, że można zrobić marmurową podłogę, pod warunkiem, że kamień zostanie zaimpregnowany, a do klejenia zostanie użyty odpowiedni klej. Kto ma rację? Monika J.
Lakierowanie parkietu - odbiór robót budowlanych
Fabrycznie wykończony materiał na posadzkę drewnianą wystarczy właściwie ułożyć. Jednak tradycyjny parkiet i mozaikę trzeba jeszcze polakierować. Nieumiejętnie nakładane preparaty mogą zniszczyć posadzkę.
Kamień na podłogę
Płytki kamienne są trwałe, łatwe do sprzątania i odporne na wilgoć. Sprawdzą się nawet w wymagających pomieszczeniach - kuchniach, łazienkach i przedpokojach, ale też dobrze wyglądają we wnętrzach reprezentacyjnych.
Drewno na podłodze w łazience
Chciałabym podłogę w łazience wykończyć drewnem. Znajomi ostrzegają mnie, że taka posadzka szybko się zniszczy pod wpływem wilgoci. Czy drewno da się trwale zabezpieczyć? Monika M.
Parkiet i mozaika drewniana - odbiór prac budowlanych
Wykonawca powinien sprawdzić deszczułki parkietu i mozaiki, zwracając uwagę na ich wady, uszkodzenia, nierówności, wymiary, kolor i strukturę.
Podkład pod posadzkę - odbiór robót budowlanych
Zwykle posadzki układa inna ekipa niż ta, która wykonywała wylewki podłogowe (podkłady, jastrychy). Zawsze więc przed rozpoczęciem prac wykonawca posadzki powinien sprawdzić stan podkładu.
Odbiór prac wykończeniowych - posadzki
Wierzchnią warstwą podłogi, czyli w nomenklaturze technicznej - posadzką, może być parkiet, mozaika, panele drewniane lub laminowane albo płytki ceramiczne. Jakość ich ułożenia zależy od wiedzy i doświadczenia wykonawcy.
Ogrzewanie podłogowe: Wykładzina na podłogówce
Na całej podłodze parterowego domu będę miała ogrzewanie wodne. Chciałabym w sypialniach ułożyć wykładzinę dywanową. Czy jest to możliwe? Anna M.
Drobne naprawy: odpadające klepki parkietu
Klikudziesięcioletnie parkiety mają swój urok. Zwykle więc nie jest łatwo rozstać się z wiekową podłogą, nawet jeśli skrzypi albo ma szpary. Odpadające klepki są już jednak większym problemem, bo o potknięcie lub poważniejszy wypadek nie trudno. Szczęśliwie często da się je naprawić.
Listwy przypodłogowe, do czego służą i jak je dobierać
Listwy i cokoły maskują przerwy dylatacyjne podłóg, a przy tym stanowią ważny detal wnętrz. Decyzja, jakie wybrać, nie jest prosta, zwłaszcza że łączymy wiele materiałów o zróżnicowanej kolorystyce.
Łączenie posadzek z różnych materiałów podłogowych
Pomysł wykorzystywania kilku różnych materiałów do wykończenia podłogi w jednym wnętrzu nie jest nowy, ale wciąż chętnie stosowany. Taka posadzka sprawdza się zwłaszcza w wielofunkcyjnych pomieszczeniach. Trzeba jednak pamiętać, że podczas jej projektowania i wykonywania łatwo popełnić błędy.
Układanie płytek podłogowych
Glazurnictwo, kafelkowanie, fliziarstwo i płytkowanie to ten sam fach, tylko nazwa zmienia się w zależności od regionu Polski. Zasady obowiązujące w dziedzinie układania płytek są na szczęście jednakowe.
Deski podłogowe, parkiet - montaż i wykończenie
Układanie desek i deszczułek podłogowych nie jest tak proste jak paneli i najlepiej prace te powierzyć fachowcowi z wieloletnim stażem, który uwzględni wszystkie ważne parametry.
Płytki podłogowe - parametry
O ile od płytek ściennych nie wymaga się wiele, to te przeznaczone na podłogi muszą mieć określone cechy. Informację o parametrach znajdziemy na każdym opakowaniu płytek.
Rodzaje płytek podłogowych
Pod dość ogólnym pojęciem płytek podłogowych kryje się całkiem spora grupa produktów mających różne właściwości, a co za tym idzie - także zastosowanie.
Podłogi drewniane - deski podłogowe i parkiet
Podłogi chętnie układane są z desek podłogowych lub parkietu - elementów, które należą do najszlachetniejszych wyrobów drewnianych. Swą pozycję zawdzięczają nie tylko wysokim walorom estetycznym. Ich wielkim atutem jest też możliwość wielokrotnej renowacji, a tym samym - co najmniej kilkudziesięcioletnia żywotność.