Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych

Materiał prasowy

Komfort akustyczny użytkowania danej przestrzeni zależy m.in. od właściwie dobranej maty podkładowej pod panele. Oferta podłóg obejmuje zarówno twarde podłogi (podłogi laminowane i podłogi drewniane), jak i podłogi miękkie (podłogi winylowe, biopodłogi Purline), o różnych parametrach technicznych oraz sposobach montażu. Maty podłogowe wineo dedykowane są wszystkim rozwiązaniom podłogowym dostępnym na rynku. O tym, jak dobrać właściwy podkład pod panele, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.

Maty podkładowe z kolekcji wineo soundPROTECT to podkłady skutecznie redukujące odgłos kroków oraz różnorodnych dźwięków transmisyjnych.
Maty podkładowe z kolekcji wineo soundPROTECT to podkłady skutecznie redukujące odgłos kroków oraz różnorodnych dźwięków transmisyjnych.
Fot. wineo

Któż z nas po pełnym aktywności dniu nie marzy o odpoczynku w domowych pieleszach? Ulubiony fotel, książka, filiżanka kawy czy wieczorny seans filmowy. Aby cieszyć się relaksem potrzebujemy ciszy, a na nią wpływa między innymi sposób użytkowania podłogi. Właściwe wyciszenie paneli podłogowych wpływa na komfort akustyczny i redukcję pogłosu kroków. Dodatkowo ogranicza przenikanie wilgoci z podłoża i pozwala na lepszą transmisję ciepła z ogrzewania podłogowego.

Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę wybierając matę pod panele?

Wybór odpowiedniej maty pod panele uzależniony jest od wielu czynników. Jednym z nich jest rodzaj podłoża. Podłoża drewniane i drewnopodobne wymagają rozwiązań umożliwiających swobodny przepływ powietrza, a podłoża betonowe i betonopochodne – zabezpieczenia przed wilgocią. Parametr SD>75 oznacza, że konkretne maty podkładowe można montować bez dodatkowej folii paroizolacyjnej na podłożach betonowych. W przypadku ogrzewania podłogowego należy zastosować maty pod panele o odpowiednio niskim współczynniku oporu ciepła, dzięki czemu ograniczone zostaną straty z jego transmisji. Ważne jest również kryterium izolacji akustycznej wewnątrz pomieszczenia, w którym zamontowane zostały panele podłogowe.

A co, jeżeli chodzi o użytkowanie samej podłogi? Tu należy wziąć pod uwagę rodzaj pomieszczenia, w którym będzie zamontowana, oraz kierunki aranżacji. Istotne są tu dwa parametry – obciążenia statycznego oraz dynamicznego. Pierwszy określa, jaka może być waga mebli planowanych w zagospodarowaniu danej przestrzeni – im wyższy parametr, tym większy ciężar możemy przyjąć. Parametr obciążenia dynamicznego określa z kolei, w jaki sposób mata izolacyjna pod panele przyjmuje obciążenie krokami.

Przed wszystkimi pracami montażowymi należy skorygować nierówności podłoża, które wynoszą więcej niż 3 mm. Można to zrobić np. przez wylanie masy samopoziomującej lub przeszlifowanie podłoża.

Maty podkładowe do podłóg elastycznych

Do paneli winylowych i biopodłóg PURLINE montowanych na click dedykowane są 2 maty podkładowe: silentCOMFORT wineo o grubości 1,5 mm oraz mata silentRIGID 1,2 mm, czyli bezwonne i ekologiczne maty poliuretanowe pod panele. Mata silentCOMFORT wyposażona jest w warstwę antypoślizgową. Dzięki nim podłoga pozostaje statyczna i nie powstają szczeliny.

Do podłóg winylowych i biopodłóg PURLINE w wersji na click RIGID należy stosować matę silentRIGID o odpowiedniej gęstości, aby wyciszyć ten rodzaj podłóg.

Do elastycznych paneli klejonych do podłoża dedykowany jest podkład silentPREMIUM wineo o grubości 1,8 mm, który rozwijany jest na podłożu z rolki,               z wierzchnią warstwą klejową. To optymalne rozwiązanie np. w przypadku najemców, którzy nie mają możliwości trwałej zmiany wystroju wnętrza. Nowością w ofercie wineo są też samoprzylepne maty podkładowe singleGLUE wineo i doubleGLUE wineo. Mata singleGLUE jest kontynuatorem maty silentPREMIUM o tych samych parametrach technicznych, różniąca się od niej jedynie kolorem.

Mata doubleGLUE jest matą, która posiada górną i dolną warstwę samoprzylepną. Dzięki takiemu rozwiązaniu matę można przykleić do podłoża, a następnie do tej maty można przykleić podłogi elastyczne w wersji klejowej.

Maty podkładowe do podłóg twardych: laminowanych i drewnianych

Optymalna mata do podłóg drewnianych to taka, która zapewnia komfort akustyczny oraz nie blokuje dostępu powietrza. Wineo soundPROTECT 2 mm i soundPROTECT SD 2 mm to podkłady skutecznie redukujące odgłos kroków oraz różnorodnych dźwięków transmisyjnych. Maty te nadają się do wszystkich podłóg twardych, takich jak podłogi laminowane i parkiety. Zwiększonej ochronie przed hałasem dedykowane są maty wineo soundPROTECT PROFI 3 mm lub wineo soundPROTECT PROFI SD 3 mm. Pod matami wineo soundPROTECT oraz soundPROTECT PROFI konieczne jest ułożenie dodatkowej folii paroizolacyjnej. W przypadku podkładów wineo soundPROTECT SD oraz soundPROTECT PROFI SD system paroizolacyjny w postaci folii metalizującej jest zintegrowany z podkładem, co pozwala zaoszczędzić czas w trakcie prac montażowych. 

Maty poliuretanowe wineo do podłóg zostały wykonane z naturalnych komponentów: oleju rzepakowego i oleju rycynowego. Jako nowoczesne podkłady pod panele nie zawierają plastyfikatorów, formaldehydu, halogenów ani metali ciężkich.  Podkłady poliuretanowe wineo pod panele są bezwonne, ekologiczne  i posiadają certyfikat BLAUER ENGEL, a ich montaż jest bardzo prosty do samodzielnego wykonania: potrzebne narzędzia to ołówek, miarka i ostry nóż. Co ważne, zachowują parametry techniczne przez cały okres użytkowania

    Więcej o:

Skomentuj:

Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych