Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Renowacja drewnianej podłogi

MP

Renowacja drewnianej podłogi? W domu też jest co robić – zwłaszcza przed świętami. Aby jednak nie utknąć gdzieś pomiędzy myciem okien i równie fascynującym praniem czy prasowaniem, sprawdź na czym stoisz. Być może podłoga potrzebuje liftingu.

Renowacja podłogi
Renowacja podłogi
Fot. V33

Renowacja podłogi w salonie, przedpokoju, łazience czy kuchni z pewnością dobrze zrobi zarówno samej aranżacji wnętrza, jak i wykonawcy zadania, który może niewielkim kosztem wprowadzić zmiany w wystroju i jeszcze dobrze się przy tym bawić. Szczęśliwi posiadacze drewnianych podłóg mają ułatwione zadanie. Materiał ten wdzięcznie poddaje się renowacji, więc na udane odnowienie podłogi mają szansę nawet ci, którzy robią to pierwszy raz – szczególnie, jeśli korzystają przy tym ze sprawdzonych preparatów, jak oleje i lakiery spod znaku V33, które maksymalnie ułatwiają całą pracę. Tylko... który preparat wybrać, by dopasować go do naszych potrzeb?

Renowacja drewnianej podłogi w mieszkaniu

Do odświeżania wysłużonych desek można z powodzeniem użyć zarówno olejów, jak i lakierów – wszystko zależy jednak od tego, jakiego efektu oczekujemy i w jakiej strefie domu znajduje się wysłużone drewno. Najprościej rzecz ujmując, mamy tu do czynienia z zasadą „coś za coś". Co to oznacza w praktyce?
Deski poddane olejowaniu wymagają częstszej pielęgnacji, niż powierzchnie zabezpieczane lakierem. Z drugiej jednak strony ewentualne przetarcia można uzupełniać miejscowo, bez konieczności cyklinowania i bez obaw o ewentualne różnice w wybarwieniu. Mając do czynienia z powierzchnią lakierowaną, musimy pamiętać, że nawet niewielki, zniszczony obszar zazwyczaj wiąże się z koniecznością wycyklinowania całej podłogi i położenia lakieru na nowo.
Druga kwestia dotyczy różnic w zachowaniu warstwy wierzchniej po wyschnięciu wybranego preparatu. Powłoka tworzona przez lakier jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Drewno pokryte lakierem staje się prawdziwym „twardzielem" – niestraszna mu intensywna eksploatacja i typowe domowe wypadki. Z olejem sprawa ma się nieco inaczej – wnika on bowiem głęboko w strukturę surowca i pozwala mu „oddychać", tworząc tym samym warstwę o nieco mniejszej odporności, ale... bardziej naturalną i gwarantującą wrażenie obcowania z deskami wersji „sauté ".

Renowacja drewnianej podłogi w przedpokoju

Zaczynamy od wejścia, czyli... renowacja drewnianej podłogi w przedpokoju

Podłoga w tym miejscu niszczy się najszybciej. Jest mocno eksploatowana i nikt nie myśli o jej oszczędzaniu. Do przedpokoju wchodzi się w butach. Tam stawia się torby z zakupami, czasami upuszcza klucze, odstawia mokre parasole i czyści łapy psa wracającego ze spaceru. Drewniana podłoga w przedpokoju wymaga więc szczególnego preparatu...

Do drewna w przedpokoju czy drewnianych schodów polecamy uretanowo-alkidowy lakier o wysokiej wytrzymałości (bo to aż 60% twardości szkła), który zapewnia solidne zabezpieczenie na dłużej. To preparat tworzący twardą i trwałą powłokę, która skutecznie chroni surowiec nie tylko przed brudem, ale także ścieraniem, zarysowaniami i uszkodzeniami od uderzeń.

Renowacja drewnianej podłogi w kuchni

W kuchni zawsze wiele się dzieje – niestety również na podłodze. Drewno narażone jest w tym pomieszczeniu na niebezpieczeństwo zaplamienia, zarysowania, mechanicznego uszkodzenia, a także na działanie pary wodnej. Deski kuchenne to drugi, najbardziej newralgiczny element wykończeniowy po holu, który wymaga większej uwagi i częstszego monitorowania stanu posadzki. Aby zdjąć sobie ten problem z głowy, w tym przypadku również warto postawić na lakier. Można wspomóc się Lakierem o wysokiej wytrzymałości lub postawić na nieco prostsze rozwiązanie - Lakier renowacyjny do parkietu V33, który nie wymaga uprzedniego cyklinowania.
Pewnym krokiem przechodzimy do łazienki

Renowacja drewnianej podłogi w łazience

Łazienka to przede wszystkim wilgoć, która negatywnie wpływa na kondycję drewna. Podłoga często bywa tu mokra, powietrze wilgotne – wszystko to sprawia, że niezabezpieczone lub źle zabezpieczone deski mogą szybko niszczeć. Trzeba w takich sytuacjach reagować błyskawicznie już na pierwsze, nawet bardzo subtelne symptomy i koniecznie sięgnąć po olej.

Olej do łazienek V33 chroni drewno przed działaniem wody i wilgoci. Pokryta nim podłoga pozostaje na nie odporna. To naturalny preparat na bazie oleju robionego z nasion drzewa tungowego, który skutecznie chroni przed nieestetycznymi przebarwieniami, a dodatkowo pielęgnuje i utrwala piękno materiału.

Renowacja drewnianej podłogi w salonie

Podłoga w dziennej strefie domu nie bywa zwykle tak zniszczona, jak na przykład ta w przedpokoju i nie jest też tak bardzo narażona na uszkodzenia, jak powiedzmy podłoga kuchenna czy łazienkowa, ale... Odświeżenie drewnianego parkietu zawsze się przydaje. Można przy tym zmienić nieco wygląd pokoju dziennego i cieszyć się nowym wystrojem. Tu, w zależności od potrzeb z pomocą przyjdzie lakier lub olej – wszystko zależy od naszych preferencji.
Kilka słów o przygotowaniu podłoża

Renowacja drewnianej podłogi bez cyklinowania

Niezależnie od tego, który preparat wybierzemy do nadania podłodze nowego życia, kluczowym aspektem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Drewno poddawane renowacji powinno być surowe, czyste i suche. Jeśli jego powierzchnia była pokryta warstwą lakieru – musimy tę powłokę usunąć. Wyjątek stanowi aplikacja Lakieru Renowacyjnego, który nie wymaga wcześniejszego cyklinowania powierzchni, a jedynie jej zmatowienia papierem ściernym.

Renowacja podłogi drewnianej olejowanej

W przypadku ponownej aplikacji oleju do parkietu na uprzednio olejowaną powierzchnię, nie ma potrzeby usuwania „starej" warstwy. Jeśli jednak deski były pokryte lakierem, przed olejowaniem warstwę powłokotwórczą należy usunąć, aby umożliwić wnikanie preparatu w głąb drewna.

Renowacja drewnianej podłogi

Renowacja drewnianej podłogi to z pewnością frajda dla majsterkowiczów i osób hołdujących zasadzie zero waste. To również gratka dla tych, którzy kochają drewno, jego estetyczny potencjał i lubią eksperymentować ze zmianami w wystroju wnętrza. Dzięki preparatom V33 jest to też czysta przyjemność dla laików i osób pragmatycznych, które po prostu mają potrzebę odnowienia zniszczonych desek, nie mając w tym wiele lub wręcz żadnego doświadczenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Renowacja drewnianej podłogi