Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?

Redakcja Pressland

Panele podłogowe mają bardzo wiele zalet, zarówno praktycznych, jak i designerskich. Dlatego na ich położenie decyduje się coraz więcej osób. Jako materiał okładzinowy na posadzkę nie są drogie, a prezentują się doskonale. Kolejną zaletą paneli jest ich łatwy montaż. Warto wobec tego dowiedzieć się, jak je skutecznie wyciszyć, by cieszyć się komfortowym użytkowaniem na co dzień.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Posadzka pokryta panelami

Podłoga, która zostanie pokryta panelami jest łatwa do utrzymania w czystości oraz bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Natomiast, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że panele doskonale przenoszą dźwięki. I o ile mieszkamy na parterze to będziemy sami słyszeć stukot, to musimy wiedzieć, że mieszkając na stropach lub nad innymi pomieszczeniami mieszkalnymi możemy zakłócać spokój naszych sąsiadów.
W związku z tym, bardzo ważne jest wyciszenie podłogi wykonanej z paneli. 
Zdecydowanie się na materiał izolacyjny poprawi izolacyjność akustyczną podłogi.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Wiele osób myśli, że podkłady sprzedawane w komplecie z panelami odpowiadają za wyrównanie nierówności na posadzce. Tymczasem, główną rolą podkładu jest poprawienie izolacji akustycznej podłogi, a więc wyciszenie paneli. Podkłady dzieli się na dwie grupy. Pierwsza z nich to podkłady produkowane na bazie składników naturalnych: mat korkowych, tektury falistej lub płyt drewnopochodnych. Do drugiej grupy materiałów izolacyjnych stosowanych do wyciszenia podłóg z paneli zaliczają się płyty i pianki wykonane z polistyrenu oraz z poliuretanu. Podkłady te mają różną grubość, zazwyczaj od 2 do 5 milimetrów. Im grubsza warstwa, tym lepsza jakość akustyczna. Można również wybierać pośród podkładów akustycznych redukujących dźwięki w tym samym pomieszczeniu gdzie powstaje hałas bądź podkłady redukujące dźwięki słyszalne w pomieszczeniu znajdującym się poniżej tego ze stukającą podłogą. To, czy wybierze się podkład naturalny lub sztuczny zależy od rodzaju podłoża. Kiedy wylewka jest betonowa to w zakresie wyboru podłoża mamy dowolność, natomiast jeśli podłoże jest drewnopochodne to izolacja powinna być wykonana z materiałów naturalnych.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Podkłady pod panele podłogowe

Podkłady z korka pod panele podłogowe jako podkłady naturalne posiadają wiele pożądanych właściwości, zwłaszcza co do tłumienia hałasów i niwelowania niektórych spośród dźwięków. Płyty akustyczne z korka nie przenoszą drgań oraz dźwięków, tylko skutecznie je amortyzują.

Tektura falista występuje w rolkach o szerokości 1 metra i w różnej długości. Podkład jest cienki, dlatego nie niweluje do końca wszystkich nierówności z podłoża. Ma też mniejsze właściwości akustyczne aniżeli podkład z korka. Materiał ten nadaje się za to świetnie jako ogrzewanie podłogowe, ponieważ ma dobrą przewodność ciepła.

Eko płyty pod panele podłogowe są płytami drewnopochodnymi. Materiały tego typu mają dosyć dobrą izolacyjność akustyczną. Niestety, podkładów eko nie poleca się alergikom, z uwagi na to, że często ulegają kruszeniu i mogą pylić.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Podkłady sztuczne, a więc pianki i maty wyprodukowane z tworzyw sztucznych mają różny zakres akustyczny. Najgorszym rozwiązaniem są pianki, a najlepszym podkłady sztuczne przypominające wyglądem płyty styropianowe. Wykonane są one z polistyrenu ekstrudowanego i mają grubość od 3 do 7 milimetrów. Doskonale tłumią dźwięki, eliminując hałas o około 20 decybeli.

Kiedy wybiera się podkład pod panele podłogowe należy najpierw sprawdzić właściwości dźwiękochłonne danego materiału oraz jego jakość. Należy wybrać wyłącznie ten materiał, który przez wiele lat będzie wykazywał doskonałe właściwości wyciszające, gdyż wymiana podkładu jest pracochłonna i uciążliwa.

Panele podłogowe układane są jako posadzka niezwiązana w żaden sposób z podłożem, co oznacza, że nie ma tak naprawdę w 100% pewnej metody na wyciszenie dźwięków uderzeniowych. Dlatego tak istotny jest dobór materiału izolującego. Warto myśleć nie tylko o swoim komforcie, ale również o komforcie sąsiadów. Podłogi z paneli mają być efektowne, ale również praktyczne.

Skomentuj:

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?