Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak wyciszyć podłogę? Miniporadnik od specjalistów

Redakcja Pressland

Panele podłogowe mają bardzo wiele zalet, zarówno praktycznych, jak i designerskich. Dlatego na ich położenie decyduje się coraz więcej osób. Jako materiał okładzinowy na posadzkę nie są drogie, a prezentują się doskonale. Kolejną zaletą paneli jest ich łatwy montaż. Warto wobec tego dowiedzieć się, jak je skutecznie wyciszyć, by cieszyć się komfortowym użytkowaniem na co dzień.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Jak wyciszyć podłogę z paneli

Podłoga, która zostanie pokryta panelami jest łatwa do utrzymania w czystości oraz bezpieczna w codziennym użytkowaniu. Natomiast, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że panele doskonale przenoszą dźwięki. I o ile mieszkamy na parterze to będziemy sami słyszeć stukot, to musimy wiedzieć, że mieszkając na stropach lub nad innymi pomieszczeniami mieszkalnymi możemy zakłócać spokój naszych sąsiadów.  W związku z tym, bardzo ważne jest wyciszenie podłogi wykonanej z paneli.  Zdecydowanie się na materiał izolacyjny poprawi izolacyjność akustyczną podłogi i w znacznym stopniu wpłynie na wygłuszenie podłogi.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Wiele osób myśli, że podkłady sprzedawane w komplecie z panelami odpowiadają za wyrównanie nierówności na posadzce. Tymczasem, główną rolą podkładu jest poprawienie izolacji akustycznej podłogi, a więc wyciszenie podłogi (paneli). Podkłady dzieli się na dwie grupy.

  • Pierwsza z nich to podkłady produkowane na bazie składników naturalnych: mat korkowych, tektury falistej lub płyt drewnopochodnych.
  • Do drugiej grupy materiałów izolacyjnych stosowanych do wyciszenia podłóg z paneli zaliczają się płyty i pianki wykonane z polistyrenu oraz z poliuretanu.

Podkłady te mają różną grubość, zazwyczaj od 2 do 5 milimetrów. Im grubsza warstwa, tym lepsza jakość akustyczna. Można również wybierać pośród podkładów akustycznych redukujących dźwięki w tym samym pomieszczeniu gdzie powstaje hałas bądź podkłady redukujące dźwięki słyszalne w pomieszczeniu znajdującym się poniżej tego ze stukającą podłogą. To, czy wybierze się podkład naturalny lub sztuczny zależy od rodzaju podłoża. Kiedy wylewka jest betonowa to w zakresie wyboru podłoża mamy dowolność, natomiast jeśli podłoże jest drewnopochodne to izolacja powinna być wykonana z materiałów naturalnych.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Jak wyciszyć podłogę w bloku? - podkłady pod panele podłogowe

Podkłady z korka pod panele podłogowe jako podkłady naturalne posiadają wiele pożądanych właściwości, zwłaszcza co do tłumienia hałasów i niwelowania niektórych spośród dźwięków. Wyciszenie podłogi w bloku? Płyty akustyczne z korka nie przenoszą drgań oraz dźwięków, tylko skutecznie je amortyzują.

Tektura falista występuje w rolkach o szerokości 1 metra i w różnej długości. Podkład jest cienki, dlatego nie niweluje do końca wszystkich nierówności z podłoża. Ma też mniejsze właściwości akustyczne aniżeli podkład z korka. Materiał ten nadaje się za to świetnie jako ogrzewanie podłogowe, ponieważ ma dobrą przewodność ciepła.

Eko płyty pod panele podłogowe są płytami drewnopochodnymi. Materiały tego typu mają dosyć dobrą izolacyjność akustyczną. Niestety, podkładów eko nie poleca się alergikom, z uwagi na to, że często ulegają kruszeniu i mogą pylić.

W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
W jaki sposób wyciszyć podłogę z paneli?
Fot. shutterstock

Jak wygłuszyć podłogę? Podkłady sztuczne, a więc pianki i maty wyprodukowane z tworzyw sztucznych mają różny zakres akustyczny. Najgorszym rozwiązaniem są pianki, a najlepszym podkłady sztuczne przypominające wyglądem płyty styropianowe. Wykonane są one z polistyrenu ekstrudowanego i mają grubość od 3 do 7 milimetrów. Doskonale tłumią dźwięki, eliminując hałas o około 20 decybeli.

Kiedy wybiera się podkład pod panele podłogowe należy najpierw sprawdzić właściwości dźwiękochłonne danego materiału oraz jego jakość. Należy wybrać wyłącznie ten materiał, który przez wiele lat będzie wykazywał doskonałe właściwości wyciszające, gdyż wymiana podkładu jest pracochłonna i uciążliwa.

Panele podłogowe układane są jako posadzka niezwiązana w żaden sposób z podłożem, co oznacza, że nie ma tak naprawdę w 100% pewnej metody na wyciszenie dźwięków uderzeniowych. Dlatego tak istotny jest dobór materiału izolującego. Warto myśleć nie tylko o swoim komforcie, ale również o komforcie sąsiadów. Podłogi z paneli mają być efektowne, ale również praktyczne.

Jak wyciszyć podłogę w mieszkaniu?  - Jaki podkład pod jakie panele?

Podłogi z paneli, także wiele lat po ułożeniu ciągle pracują. Oznacza to, że mogą minimalnie zmieniać swoją objętość, co wiąże się z mikroprzesunięciami - właśnie z tego powodu układając panele zawsze zostawiamy kilkumilimetrową szczelinę między podłogą a ścianą.

Rozpoczynając wybór podkładu naszą decyzję dobrze rozpocząć od określenia, jaki rodzaj paneli układamy, zależnie od rodzaju mogą się one bowiem nieco inaczej zachowywać. W ofercie mat podkładowych wineo znajdziemy m.in. podkłady soundPROTECT SD i soundSTOP polecane do podłóg laminowanych oraz silentCOMFORT, silentPREMIUM, silentRIGID polecane do rozwiązań winylowych.

Dodatkowo powinniśmy zwrócić uwagę czy planujemy użyć paneli łączonych na click układanych jako podłoga pływająca – w takim przypadku w zależności od typu paneli laminowanych wybieramy maty soundPROTECT lub soundPROTECT SD czy paneli winylowych w wersji na click, które wymagają większego zabezpieczenia przed przesuwaniem z dodatkową warstwą antypoślizgową np. silentCOMFORT. Gdy mamy zaplanowany montaż klejony możemy użyć podkładu z warstwą samoprzylepną np. soundSTOP do podłóg laminowanych lub w przypadku podłóg winylowych użyć zamiast kleju podkładu silentPREMIUM. Podkłady silentRIGID, to z kolei maty do paneli winylowych w wersji RIGID, które dzięki większej sztywności wymagają podkładu o bardzo dużej gęstości w celu ich wyciszenia.

Wszystkie maty wineo, dzięki wysokiej elastyczności, niwelują też niewielkie nierówności podłoża. Możemy je więc układać zarówno bezpośrednio na betonie, jak również, np. na PCV czy płytkach bez konieczności ich zrywania.

Podkłady powinniśmy wybierać również porównując ich wagę. Te cięższe będą miały lepsze właściwości wygłuszające. Modele mat wineo są zdecydowanie cięższe od popularnych podkładów polietylenowych. W zależności od wybranego rodzaju ważą ok. 1,7 kg/ m² - mata o grubości 2 mm i aż 2,8 kg/m² przy grubości 3 mm. Przekłada się to na znaczną redukcję dźwięków, np. o ok. 30% w stosunku do standardowej pianki. Wysokie, uciążliwe dźwięki przechodzą w niskie i przyjemne dla ucha.

Jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe warto zwrócić uwagę również na współczynnik oporu ciepła – im niższy, tym podłoga będzie stanowiła mniejszą barierę dla ogrzewania. W podkładach wineo wynosi on zaledwie 0,01 (m² K) /W. To najlepszy parametr wśród oferowanych na rynku podłogowych mat wyciszających. Przy tym rodzaju ogrzewania koniecznym jest też ułożenie pod panelami warstwy paroizolacji albo zastosowanie mat o wysokim współczynniku SD, np. wineo soundPROTECT SD ze zintegrowaną warstwą folii aluminiowej. Takie rozwiązanie przyspiesza prace wykończeniowe i wyklucza ewentualne przesunięcia podczas układania kolejnych warstw.

Silentcomfort
Silentcomfort
Fot. Wineo

Jak wyciszyć podłogę z paneli - wyjątek od reguły

Wybór odpowiedniego podkładu może nam przynieść wiele korzyści - wytłumić odgłosy, zwiększyć żywotność podłóg czy podnieść efektywność systemów ogrzewania podłogowego. Od zasady, że pod panele zawsze powinniśmy położyć matę podkładową istnieje jednak wyjątek - to podłogi wineo ze zintegrowaną matą wyciszającą soundPROTECT takie jak wineo 400 wood wineo 400 stone i wineo 400 wood XL Multi-Layer , wineo 1000 wood XXL V4 Multi-Layer lub Wineo 1200 wood XXL V4 Rigid i wineo 1200 stone XL Rigid Multi-Layer. W tym przypadku podkład mamy już w zintegrowany z panelami, od razu możemy więc przystąpić do ich układania na posadzce zyskując wszystkie korzyści jakie mielibyśmy stosując maty wineo i osobne panele. W przypadku podłoży mineralnych należy tylko dodatkowo zastosować folię paroizolacyjną.

Jak wyciszyć podłogę drewnianą?

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak wyciszyć podłogę? Miniporadnik od specjalistów