Rodzaje gotowych schodów
Schody gotowe stają się coraz bardziej popularne. Coraz częściej wybierane są zamiast tradycyjnych schodów żelbetowych. Na rynku dostępnych jest jednak kilka rodzajów schodów gotowych o różnym sposobie wykończenia. Dziś chcielibyśmy przedstawić Państwu różne modele i w kilku słowach wspomnieć o sposobie ich montażu.
Jakie rodzaje schodów gotowych można spotkać?
Jak już wspomniano, na rynku dostępny jest szeroki wybór schodów gotowych – krętych, spiralnych, modułowych, prawo- bądź lewoskrętnych a także schodów prostych i zabiegowych. Istnieje możliwość wykonania schodów na zamówienie w przypadku, gdy powinny one przybrać nietypowy kształt. Standardowe, gotowe schody najczęściej mają do 100 cm szerokości i około 3 m wysokości. Oczywiście, na zamówienie można wykonać schody w innych wymiarach.
Z jakiego materiału wykonane są schody gotowe?
Konstrukcja nośna schodów najczęściej wykonana jest z drewna bądź stali. W przypadku drewna dostępne są modele z drewna litego, klejonego czy też giętego. W przypadku stali można postawić na schody ze stali nierdzewnej bądź węglowej. W przypadku stopni schodów wybór jest jeszcze większy. Mogą zostać wykonane z gładkiej, perforowanej bądź ryflowanej blachy, mosiężne, szklane, z kamienia, betonu, lastryko czy też różnego rodzaju tworzyw sztucznych. Popularne są również stopnie drewniane – tu przeważają stopnie z buku, dębu, jesiona, klonu, brzozy, sosny czy też bodo, paduku czy też mahoniu. Na rynku dostępne są modele o różnym kształcie jak i rozmiarze stopni, pełne bądź ażurowe. Największy jednak wybór w przypadku schodów gotowych pada na balustradę. Jej kształt i materiał, z jakiego zostanie wykonana jest większy niż w przypadku stopni. Zarówno poręcze jak i tralki mogą zostać wykonane z różnych materiałów – stali, drewna czy też aluminium.
Bez względu jednak na materiał, z jakiego zostaną wykonane konieczne jest ich wykończenie. W przypadku drewnianych modeli, można wykończyć je poprzez lakierowanie, woskowanie, malowanie czy też bejcowanie. Schody gotowe stalowe najczęściej poddawane są cynkowaniu bądź malowaniu proszkowemu. W przypadku stali nierdzewnej możliwe jest jedynie ich wyszlifowanie, polerowanie bądź matowienie.
Jak wygląda montaż schodów gotowych?
Wbrew pozorom, schody gotowe nie stanowią gotowej konstrukcji, którą należy umieścić w pomieszczeniu i odpowiednio przymocować. Składają się one z elementów modułowych, które szybko i łatwo montuje się, nawet samodzielnie.
Schody gotowe muszą zostać przygotowane pod dane miejsce. Konieczne jest, więc odpowiednie zmierzenie miejsca, w którym będą umieszczone – wysokość kondygnacji czy też grubość schodów. Po wybraniu odpowiedniego modelu schodów, zostają one przystosowane do wnętrza Klienta. I tak, w wielu częściach trafiają do właściwego miejsca. Schody gotowe najczęściej należą do schodów samonośnych – wymagają jedynie przytwierdzenia do podłogi i stropu za pomocą śrub rozporowych. Dodatkowe elementy schodów a więc stopnie i balustrady montuje się do głównej konstrukcji za pomocą śrub.
- Więcej o:
Listwy Przypodłogowe – Kropka nad „i” przy Wykończeniu Wnętrz
Remont starej podłogi na legarach. Jak to zrobić?
Jak wyglądają różne gatunki drewna?
Dwa sposoby na cichą podłogę z paneli
Cicha podłoga – czym kierować się przy wyborze mat podkładowych
Jak zachować poziom podłogi z płytek? Jak wybrać odpowiedni system wyrównujący?
Czym jest wylewka anhydrytowa i jakie ma właściwości?
Chevron, czyli francuska elegancja – piękna i trwała podłoga drewniana w jodełkę od Jawor-Parkiet