Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Materiały wykończeniowe bezpieczne dla dzieci

Wojciech Belka

Wybierając materiały wykończeniowe, nie da się uniknąć chemii, ale można zminimalizować ryzyko, kupując produkty przeznaczone specjalnie dla dzieci.

pokój dla dzieci
Do malowania pokojów dziecięcych, a najlepiej całego domu, wybierajmy farby wodorozcieńczalne i zawierające jak najmniejszą ilość lotnych związków organicznych
Fot. Dulux
Dzieci są wrażliwsze niż dorośli - często źle i mocno reagują na środki chemiczne, na pleśń, na wydzielające się z wielu materiałów opary. Objawia się to kaszlem, swędzeniem, pieczeniem spojówek. Czasami jest to tylko przejściowa reakcja, niekiedy jednak może oznaczać alergię, a ta - jeśli nie usuniemy jej źródła - może prowadzić do groźnych powikłań. Na półkach pojawia się coraz więcej farb, klejów i ekologicznych tekstyliów, które nie emitują szkodliwych substancji i nie wywołują podrażnień.

Farby

Do pokoi dziecięcych poleca się farby wodorozcieńczalne - akrylowe, lateksowe lub winylowe. Nie zawierają rozpuszczalnika, nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu, szybko schną i nie wywołują podrażnień. Najlepiej wybierać farby z certyfikatem E.L.F., które mają minimalne stężenie lotnych związków organicznych (do 0,7 g/l, a więc ponad trzydziestokrotnie mniej niż dopuszczają unijne przepisy). Lotne związki organiczne utrzymują się w powietrzu - pomimo codziennego wietrzenia - nawet przez kilka miesięcy po malowaniu, a to właśnie one są główną przyczyną kłopotów z układem oddechowym i krwionośnym.

Inne znane znaki potwierdzające bezpieczeństwo stosowania farb

Kleje i lakiery

W większości sklepów można już kupić ekologiczne kleje do tapet czy wykładzin oraz lakiery do drewna - wodorozcieńczalne, szybkoschnące i niewydzielające nieprzyjemnego zapachu. Powinno się unikać klejów poliuretanowych. Odpowiednie oznaczenia zawsze są podane na opakowaniu, więc warto dokładnie czytać etykiety.

Wykładziny i dywany

Łatwo zbiera się w nich kurz, często stają się też siedliskiem roztoczy i pleśni. Najlepiej więc kupować takie, które łatwo utrzymać w czystości. Dobrze sprawdzają się okładziny korkowe i wykładziny wykonane z tworzyw sztucznych - elastyczne albo dywanowe z krótkim, gęstym runem z poliamidu, akrylu lub polipropylenu. Można pokusić się też o wykładzinę z powłoką antyalergiczną, która ogranicza wnikanie kurzu w głębsze warstwy.

Silikony i fugi

Stosuje się je głównie w łazienkach, gdzie są stale narażone na działanie wilgoci i podwyższonej temperatury, co w połączeniu z gromadzącym się w szczelinach kurzem szybko prowadzi do rozwoju bakterii i pleśni. Ponieważ zarodniki grzybów są bardzo szkodliwe - nie tylko dla dzieci - lepiej unikać ryzyka i wybierać silikony oraz fugi sanitarne z efektem perlenia, który ułatwia spływanie kropel wody, oraz z dodatkami hamującymi rozwój mikroorganizmów.

Kilka najbardziej znanych znaków potwierdzających bezpieczeństwo produktów dla użytkownika:

- E.L.F.

- Znak Zielonego Liścia

- Błękitny Anioł (Blauer Engel) - niemiecki znak ekologiczny)

- Ecolabel - certyfikat przyznawany przez niezależnych ekspertów i obowiązujący w 25 krajach Unii Europejskiej

- E - polski znak ekologiczny dla lakierów i farb wzorowany na niemieckim znaku Błękitny Anioł

- Eko-znak - polski znak ekologiczny

- Łabędź (Svanen) - skandynawski znak ekologiczny

- Stokrotka (Margerytka, The Flower) - znak ekologiczny UE

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Materiały wykończeniowe bezpieczne dla dzieci