Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kupujemy okna bezpieczne dla dzieci

Wojciech Belka

Nowoczesne okucia projektuje się z myślą o bezpieczeństwie i zwiększeniu komfortu obsługi okna. Dzięki temu łatwo wybrać takie, które są odporne na dziecięce pomysły, a jednocześnie wygodne w codziennym użytkowaniu przez dorosłych.

Kupujmy okna z blokadami rozwarcia i zabezpieczone przed przypadkowym wypadnięciem skrzydła okiennego
Kupujmy okna z blokadami rozwarcia i zabezpieczone przed przypadkowym wypadnięciem skrzydła okiennego
Fot. Oknoplast
Blokada rozwarcia

Chroni przed niekontrolowanym otwarciem skrzydła. Dzięki niej dziecko może samodzielnie uchylić okno, ale nie da rady go otworzyć. Blokadę można zwolnić za pomocą klucza. Oczywiście dostępnego tylko dla dorosłych.

Blokada jednoczesnego uchyłu i rozwarcia

Zapobiega przekręceniu klamki w pozycję uchyłu, kiedy skrzydło jest otwarte, i odwrotnie - chroni przed otwarciem wcześniej uchylonego okna. Dzięki takiej blokadzie nie ma możliwości, żeby otwierane skrzydło wypadło. Ta funkcja u wielu producentów jest już standardem, ale u niektórych nadal trzeba ją zamawiać dodatkowo.

Ograniczniki zamknięcia

Utrzymują otwarte skrzydło w ustalonej pozycji. Zabezpieczają je przed niekontrolowanym zatrzaśnięciem, na przykład podczas wietrzenia. Dzięki temu dziecko na pewno nie przytrzaśnie sobie paluszków, ani nie zostanie uderzone zamykającym się samoistnie skrzydłem. Ograniczniki uniemożliwiają też zabawę w otwieranie i zamykanie okna.

Zamki okienne

Dopóki nie zwolni się blokady zamka, skrzydła nie można ani otworzyć, ani uchylić, nie da się nawet przekręcić klamki okiennej. Zamki mogą być od razu wbudowane w okucia albo montowane na gotowych oknach. W zależności od typu, umieszcza się je na ramie okiennej lub w klamce.

Bezpieczne szyby

Żart mówiący o tym, że w każdym domu, w którym mieszkają dzieci, przydałyby się pancerne szyby, ma w sobie ziarno prawdy. Okna są narażone na uderzenia piłką, klockiem czy kijem od szczotki. Na szczęście standardowe pakiety szybowe mają wytrzymałość wystarczającą wobec siły malutkich rączek. Warto natomiast zwrócić uwagę na duże szyby w drzwiach tarasowych. Ich zaletą jest to, że nie stanowią bariery optycznej między wnętrzem domu a ogrodem. Niestety, bywa to także kłopotem - dziecko może wpaść prosto na szybę, bo jej nie zauważy. W takich oknach powinno się montować moskitiery albo przyklejać na szybie drobne dekoracje, które zaznaczą obecność szklanej tafli.

Parapet okienny

Wielu dorosłych uważa, że szerokie parapety wewnętrzne są ładne i wygodne. Niestety, dla dzieci wystająca przed lico ściany krawędź parapetu stanowi wyłącznie element, o który łatwo się uderzyć. Tylko przy oknach o obniżonej dolnej krawędzi warto wykonać parapet jak najszerszy, bo może wówczas służyć za siedzisko, które umożliwi maluchowi bezpieczną obserwację świata zewnętrznego.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Kupujemy okna bezpieczne dla dzieci