Konkursy różane podczas 45. Święta Róży w Kutnie

Pressland, PTR

W trakcie 45. Święta Róży odbyły się trzy konkursy różane dzięki, którym możemy dowiedzieć się, które odmiany najlepiej przetrwały upalne lato i zachwyciły zwiedzających Ogólnopolską Wystawę Róż, która odbyła się w Kutnie w dniach 6-8 września 2019r.

Róża odmiana Pastella
Róża odmiana Pastella
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

Najważniejszy Profesjonalny Konkurs o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż w Kutnie organizowany jest od zeszłego roku, a jego celem jest popularyzacja oraz upowszechnianie wiedzy o tematyce różanej, a w szczególności wiedzy o odmianach róż uprawianych w gruncie. Do konkursu zgłoszone zostało 178 eksponatów, które przyjechały do Kutna od najlepszych szkółkarzy z całej Polski. Róże ścięte z pól, przetransportowane w chłodniach, zostały ułożone w bukiety przez florystów pod wodzą Beaty Płoszaj oraz zaopatrzone w etykiety odmianowe przez specjalistów z Polskiego Towarzystwa Różanego. Na każdej etykiecie można było znaleźć nazwę odmiany, hodowcę i klasę.  Jury z PTR oceniało róże wg.regulaminu konkursowego oraz w skali punktacji przyjętej przez PTR. Jury zwracało uwagę na m.in. wrażenie ogólne, formę, wybarwienie, ale także substancję płatków, rozmiar kwiatów i zdrowotność. Róże zdobyły nagrody w 5 klasach konkursowych (wielkokwiatowe, retro, wielokwiatowe, miniaturowe i okrywowe, parkowe i pnące oraz inne).

Złotą Różę za różę odmiany Pastella® (hodowca: Tantau) oraz Srebrną Różę za Piano® (hodowca: Tantau) otrzymał Pan Mariusz Sobieszek z Gospodarstwa Ogrodniczego w Łasku, z kolei Brązowa Róża trafiła do Pana Adama Choduna ze szkółki róż Rosarium w Wielkopolsce za różę odmiany Dominica® (hodowca: Interplant).

Róża w starym stylu - piękna, modna, odporna

Róża odmiana Piano
Róża odmiana Piano
Fot. Polskie Towarzystwo różane
Róża odmiana Dominica
Róża odmiana Dominica
Fot. Polskie Towarzystwo Różane

Do Amatorskiego Konkursu o Złotą Różę Ogólnopolskiej Wystawy Róż Kutno 2019 mógł zgłosić się, każdy kto w swoim ogródku lub na działce posiada choć jedną pięknie kwitnącą różę. Kutnowscy miłośnicy róż zgłosili aż 57  eksponatów. Złota Różę otrzymała Aneta Wypyszyńska, Srebrną – Anna Zydorczyk , a brązową Teresa Marciszuk .

W ramach Ogólnopolskiej Wystawy Róż odbył się również Konkurs Publiczności na Najpiękniejszą Różę Wystawy, w którym mogli oddać głos wszyscy odwiedzający Kutnowski Dom Kultury w trakcie Święta Róży. Faworytką publiczności okazała się purpurowo-czerwona róża OLA® (nr 79) wyhodowana i zaprezentowana przez Krzysztofa Kozaka z Łasku. II miejsce zajęła róża nr 151 – Piano® (Hodowca Tantau, producent – Mariusz Sobieszek), a III miejsce róża nr 77 – Gospel® (Hodowca Tantau, producent – Krzysztof Kozak).

Róże w ogrodzie. Najdłużej kwitnące odmiany róż

Skomentuj:

Konkursy różane podczas 45. Święta Róży w Kutnie