Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Olejek różany. Jak powstaje i gdzie jest wytwarzany

Polskie Towarzystwo Różane, Jacek Kondratowicz

Olejek różany prawie wszyscy znamy dzięki jego wspaniałemu i jedynemu w swoim rodzaju zapachowi. Wielu z nas kojarzy go z drewnianą buteleczką przywiezioną z wczasów w Bułgarii.

Róża damasceńska Ispahan
Róża damasceńska Ispahan
Fot. Jacek Kondratowicz

Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.

Skąd pochodzi olejek różany?

Oczywiście jest on tam nadal produkowany właśnie w Bułgarii, ale nie tylko tam, bo jak się okazuje produkcja olejku różanego to bardzo dochodowy biznes. Obecnie największe destylarnie tej substancji znajdują się w Afryce Północnej, Turcji, Bułgarii a także mniejsze ilości produkuje się w krajach Bliskiego Wschodu. Zapewne często zadajemy sobie pytanie dlaczego olejek różany jest tak bardzo drogi? Raczej nie z powodu marży producenta.

Najpiękniej pachnące odmiany róż

Jak powstaje olejek różany?

Destylacja płatków określonych odmian róż to bardzo czasochłonna i mozolna praca wielu ludzi, wykonywana nawet dzisiaj w tradycyjny sposób, bo tylko on gwarantuje wysoką jakość końcowego produktu. Kwiaty róż zrywa się ręcznie od wczesnych godzin rannych i kończy przed południem, ponieważ tylko wtedy różane płatki zawierają największą ilość tej substancji. Później płatki destylowane są w miedzianych alembikach, gdzie poddawane są działaniu bardzo gorącej pary wodnej. W końcowym etapie produkcji destylator oddziela czysty olejek od pozostałej reszty.

Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu

Olejek różany cena

I tu wracamy do ceny. Do produkcji olejku zużywa się ogromne ilości kwiatów. Krzewy różane z których pozyskuje się kwiaty nie mogą być uprawiane z pomocą środków chemicznych. Trzeba zebrać ręcznie  około 5 ton  kwiatów, aby otrzymać 1 kg olejku różanego. Przeciętnie z jednego hektara krzewów uzyskuje się około 3-4 tony kwiatów. Biorąc pod uwagę liczbę kwiatów, to aby otrzymać ten 1 kg olejku, trzeba ręcznie oberwać sporo więcej niż 1 milion kwiatów...

To tłumaczy wysoką cenę tej substancji. Warto dodać, że olejek różany jest droższy od czystego złota.

Aromaterapia stara jak świat

Z jakich róż powstaje olejek różany?

Zawsze uprawia się tylko najbardziej pachnące róże. Są to róże damasceńskie, przeważnie odmiany Kazanlik i Ispahan ( w Bułgarii i na Bliskim Wschodzie) a także róż e galijskie w różnych odmianach (Afryka Północna i częściowo Lazurowe Wybrzeże w Prowansji). Na zdjęciach poniżej róża damasceńska 'Ispahan' i róża gallijska (Rosa Gallica).

Róża gallijska (Rosa gallica)
Róża gallijska (Rosa gallica)
Fot. Jacek Kondratowicz

Właściwości olejku różanego

Tylko olejek o najwyższej czystości chemicznej ma zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jego lecznicze właściwości znane są już od bardzo dawna. Zawiera w składzie substancje chemiczne odpowiedzialne za funkcjonowanie ludzkiego organizmu.Nie będziemy tutaj wymieniali ich wszystkich a skupimy się na ich dobroczynnym działaniu na organizm człowieka.

  1. Skóra – leczy łuszczycę, egzemę i inne choroby skóry
  2. Układ odpornościowy – chroni go przed wirusami i bakteriami (olejek różany jest antyseptyczny).    Dobrze wpływa na gojenie się ran i nie dopuszcza do powstania martwicy skóry. Ponieważ jest to jedyny olejek który można stosować nierozcieńczony na skórę, to szybko leczy blizny, zmniejsza rozstępy. Często używa się go do leczenia trądziku.
  3. Choroby psychiczne – jest przede wszystkim silnym antydepresantem, potwierdzonym nie tylko w    badaniach laboratoryjnych ale i w praktyce ( o czym przekonałem się osobiście) .Ma wpływ na pozytywną samoocenę i pewność siebie. Ponieważ pobudza wydzielanie serotoniny, to tym samym    zmienia nasze spojrzenie  na rzeczywistość, kreując ją na  przyjazną i spokojną dla człowieka. Świetnie uspokaja i łagodzi zbyt szybkie tętno.
  4. Właściwości przeciwzapalne – potrafi unieszkodliwić zakażenia i zatrucia substancjami chemicznymi. Od niedawna zaczęto go stosować w leczeniu zespołów bólowych stawów i reumatyzmu.
  5. Układ płciowy – reguluje cykl miesiączkowy i dość dobrze łagodzi objawy przekwitania. Trzeba też    dodać że jest świetnym afrodyzjakiem dla mężczyzn i kobiet ( ta właściwość była wykorzystywana już w starożytności).
  6. Układ pokarmowy – leczy biegunki i infekcje żołądka.

Skomentuj:

Olejek różany. Jak powstaje i gdzie jest wytwarzany