Olejek różany. Jak powstaje i gdzie jest wytwarzany
Olejek różany prawie wszyscy znamy dzięki jego wspaniałemu i jedynemu w swoim rodzaju zapachowi. Wielu z nas kojarzy go z drewnianą buteleczką przywiezioną z wczasów w Bułgarii.
Artykuł pochodzi z biuletynu Polskiego Towarzystwa Różanego. Znajdziecie tam całe mnóstwo interesujących artykułów o różach.
Skąd pochodzi olejek różany?
Oczywiście jest on tam nadal produkowany właśnie w Bułgarii, ale nie tylko tam, bo jak się okazuje produkcja olejku różanego to bardzo dochodowy biznes. Obecnie największe destylarnie tej substancji znajdują się w Afryce Północnej, Turcji, Bułgarii a także mniejsze ilości produkuje się w krajach Bliskiego Wschodu. Zapewne często zadajemy sobie pytanie dlaczego olejek różany jest tak bardzo drogi? Raczej nie z powodu marży producenta.
Najpiękniej pachnące odmiany róż
Jak powstaje olejek różany?
Destylacja płatków określonych odmian róż to bardzo czasochłonna i mozolna praca wielu ludzi, wykonywana nawet dzisiaj w tradycyjny sposób, bo tylko on gwarantuje wysoką jakość końcowego produktu. Kwiaty róż zrywa się ręcznie od wczesnych godzin rannych i kończy przed południem, ponieważ tylko wtedy różane płatki zawierają największą ilość tej substancji. Później płatki destylowane są w miedzianych alembikach, gdzie poddawane są działaniu bardzo gorącej pary wodnej. W końcowym etapie produkcji destylator oddziela czysty olejek od pozostałej reszty.
Aromaterapia: 9 roślin o magicznym zapachu
Olejek różany cena
I tu wracamy do ceny. Do produkcji olejku zużywa się ogromne ilości kwiatów. Krzewy różane z których pozyskuje się kwiaty nie mogą być uprawiane z pomocą środków chemicznych. Trzeba zebrać ręcznie około 5 ton kwiatów, aby otrzymać 1 kg olejku różanego. Przeciętnie z jednego hektara krzewów uzyskuje się około 3-4 tony kwiatów. Biorąc pod uwagę liczbę kwiatów, to aby otrzymać ten 1 kg olejku, trzeba ręcznie oberwać sporo więcej niż 1 milion kwiatów...
To tłumaczy wysoką cenę tej substancji. Warto dodać, że olejek różany jest droższy od czystego złota.
Z jakich róż powstaje olejek różany?
Zawsze uprawia się tylko najbardziej pachnące róże. Są to róże damasceńskie, przeważnie odmiany Kazanlik i Ispahan ( w Bułgarii i na Bliskim Wschodzie) a także róż e galijskie w różnych odmianach (Afryka Północna i częściowo Lazurowe Wybrzeże w Prowansji). Na zdjęciach poniżej róża damasceńska 'Ispahan' i róża gallijska (Rosa Gallica).
Właściwości olejku różanego
Tylko olejek o najwyższej czystości chemicznej ma zastosowanie w medycynie i kosmetyce. Jego lecznicze właściwości znane są już od bardzo dawna. Zawiera w składzie substancje chemiczne odpowiedzialne za funkcjonowanie ludzkiego organizmu.Nie będziemy tutaj wymieniali ich wszystkich a skupimy się na ich dobroczynnym działaniu na organizm człowieka.
- Skóra – leczy łuszczycę, egzemę i inne choroby skóry
- Układ odpornościowy – chroni go przed wirusami i bakteriami (olejek różany jest antyseptyczny). Dobrze wpływa na gojenie się ran i nie dopuszcza do powstania martwicy skóry. Ponieważ jest to jedyny olejek który można stosować nierozcieńczony na skórę, to szybko leczy blizny, zmniejsza rozstępy. Często używa się go do leczenia trądziku.
- Choroby psychiczne – jest przede wszystkim silnym antydepresantem, potwierdzonym nie tylko w badaniach laboratoryjnych ale i w praktyce ( o czym przekonałem się osobiście) .Ma wpływ na pozytywną samoocenę i pewność siebie. Ponieważ pobudza wydzielanie serotoniny, to tym samym zmienia nasze spojrzenie na rzeczywistość, kreując ją na przyjazną i spokojną dla człowieka. Świetnie uspokaja i łagodzi zbyt szybkie tętno.
- Właściwości przeciwzapalne – potrafi unieszkodliwić zakażenia i zatrucia substancjami chemicznymi. Od niedawna zaczęto go stosować w leczeniu zespołów bólowych stawów i reumatyzmu.
- Układ płciowy – reguluje cykl miesiączkowy i dość dobrze łagodzi objawy przekwitania. Trzeba też dodać że jest świetnym afrodyzjakiem dla mężczyzn i kobiet ( ta właściwość była wykorzystywana już w starożytności).
- Układ pokarmowy – leczy biegunki i infekcje żołądka.
- Więcej o:
- róże
Róże francuskie. Najlepsze odmiany do ogrodu
Najpiękniejsze historyczne odmiany róż [Zdjęcia]
Róża - odmiany klasyczne
ABC uprawy róż angielskich
Jak powinna być odpowiednia donica dla róż?
Najpiękniejsze róże do pojemników – poleca SŁARO
Róże do pojemników – poleca ROZA-SOBIESZEK
Sadzenie róż na balkonie i tarasie - krok po kroku