Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Róża chińska - urodziwa azjatka

Alicja Gawryś

Miłośnicy ketmii róży chińskiej dzielą się na zwolenników kwiatów pełnych i amatorów tych pojedynczych. Jedni i drudzy zgodnie uznają tę roślinę za najpiękniej kwitnący domowy krzew.

Róża chińska. 'Fifth Dimention'
Róża chińska. 'Fifth Dimention'
Fot. Shutterstock
W swej pierwotnej formie ketmia róża chińska (Hibiscus rosa sinensis ) dorasta do wysokości 5 m. Takie okazy można podziwiać w naturze w tropikalnych rejonach Chin. W mieszkaniach uprawiamy odmiany stworzone przez hodowców. Dorastają do 1-1,5 m wysokości, chociaż kupujemy je zwykle jako 30-40-centymetrowe okazy o zwartym pokroju. Niewielkie rozmiary to efekt zastosowania przez producentów preparatów skarlających. Po kilku miesiącach pędy zaczną się wydłużać i roślina "wystrzeli" w górę.

Pojedyncze i pełne

Natura wyposażyła kwiaty ketmii w pięć mięsistych płatków i sterczący pośrodku oryginalny słupek z czerwonymi znamionami oraz żółtymi pylnikami na końcach. U odmian półpełnych i pełnych zamiast słupka są dodatkowe płatki, co sprawia, że kwiaty wyglądają jak puszyste pompony. Niezależnie od stopnia wypełnienia osiągają 12-15 cm średnicy. Hodowcy dbają o to, by gama barw ketmii róży chińskiej stale się rozszerzała. Ich płatki są nie tylko jednobarwne: żółte, różowe, czerwone, pomarańczowe lub łososiowe. Coraz częściej widujemy odmiany z kontrastowo zabarwionym oczkiem, lamówką na obrzeżach kwiatu albo karbowanymi końcówkami. Pierwszych kwiatów ketmii możemy się spodziewać na wiosnę. Każdy z nich żyje tylko trochę ponad dobę, ale zazwyczaj niebawem rozwijają się następne. Roślina tworzy je do późnej jesieni. Potem zdobią ją już tylko lśniące, ząbkowane liście (długości 8-10 cm), którym także przecież trudno odmówić urody.

Zobacz zdjęcia



W domu i na balkonie

Ketmia może przez cały rok zdobić mieszkanie, dobrze jej jednak robią letnie wakacje na balkonie lub tarasie, gdzie rozwija się intensywnie i kwitnie obficie. Niektóre firmy ogrodnicze oferują nawet specjalne odmiany na balkon.

Światło Roślina ta lubi miejsca słoneczne. Dobrze się czuje na parapecie okna wschodniego oraz w pobliżu południowego i zachodniego. W pokoju od północy może być dla niej trochę za ciemno. Przed wyniesieniem ketmii na balkon (zwykle po 15 maja) stopniowo przyzwyczajamy ją do ostrego światła panującego na zewnątrz. Początkowo powinna stać w półcieniu, dopiero po kilku dniach można ją wystawić na nasłonecznione miejsce.

Temperatura Ketmia najobficiej kwitnie w temperaturze 18-20oC. Zimą, gdy przechodzi krótki okres spoczynku (nie rośnie i nie kwitnie), można ją ustawić w chłodniejszym (ok. 15oC) pomieszczeniu. Na balkonie może się znaleźć po wiosennych przymrozkach. Do domu zabieramy ją wczesną jesienią, aby nie ucierpiała z powodu nocnych chłodów. Gdy bowiem temperatura spadnie do 12oC, ketmia może zrzucić pąki kwiatowe.

Woda W okresie wzrostu i kwitnienia, a zwłaszcza podczas upałów roślina potrzebuje sporo wody i czasem trzeba ją podlewać codziennie. Jesienią i zimą, a szczególnie przy niższej temperaturze, to zapotrzebowanie spada i roślinę wystarczy nawodnić raz w tygodniu. Ketmia nie wymaga zraszania, gdy grzeją kaloryfery (nie powinna jednak stać bezpośrednio nad nimi). Kwiaty nawet mogą gnić, gdy długo pozostają mokre.

Zasilanie Od wiosny do września ketmię warto nawozić jedną z odżywek do roślin kwitnących, raz na 7-10 dni. Jeśli zimą straci kondycję, możemy ją wzmocnić nawozem zimowym. zawierającym mało azotu. Przy pojawieniu się szkodników pomocne mogą być pałeczki nawozowo-owadobójcze np. Provado Combi Pin. Przesadzanie Młode okazy przesadzamy co roku wiosną do niewiele większej doniczki. Starszym wystarczy przeprowadzenie tego zabiegu co 2-3 lata. Dużym egzemplarzom, którym trudno zmieniać lokum, dosypujemy co roku ziemi do doniczki.

Cięcie Gdy roślina straci zwarty pokrój, można podciąć jej pędy o 1/4-1/3 długości. Robimy to wiosną, zanim pojawią się pąki kwiatowe. Skracanie łodyg przyda się także okazom, które spędziły lato pod gołym niebem i jesienią powracają do domu. Roślina ta jest długowieczna. Stare ketmie, które ogołociły się z liści do znacznej wysokości, można odmłodzić, przeprowadzając radykalne cięcie. Łodygi możemy skrócić o połowę, zawsze jednak przycinamy je nad śpiącym pąkiem. Robimy to na dwie raty: część pędów przycinamy w pierwszym roku, a część w następnym. W sprzedaży są także okazy drzewek na pniu z kulistą koroną. Przy nich sekator powinien być zawsze w pogotowiu, gdy roślina wytworzy pędy, które znacznie zakłócą jej kształt, wówczas należy je odpowiednio skrócić. Aby pień pozostał czysty, sukcesywnie obrywamy wyrastające z niego pędy boczne.

Rozmnażanie Najprostszy sposób na rozmnożenie ketmii to pobranie z niej wiosną sadzonek wierzchołkowych. Fragment pędu powinien mieć 8-12 cm długości i 2-4 liście. Ucinamy go tuż pod najniżej położonym liściem, który następnie obrywamy. Jeśli wierzchołek jest wiotki, uszczykujemy go (usuwamy go np. paznokciami).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Róża chińska - urodziwa azjatka