Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Najpiękniejsze rośliny o białych kwiatach i liściach. Rabaty w odcieniach bieli

Jolanta Zdanowska

Białe rabaty są bardzo eleganckie, a nawet wytworne. Warto je zakładać w miejscach, które możemy oglądać po zmroku, ponieważ nawet wtedy biel kwiatów jest widoczna. W pięknej kompozycji na zdjęciu pierwszoplanową rolę odgrywają pustynniki o ogromnych białych kwiatostanach

Rabaty z białymi kwiatami są bardzo eleganckie
Rabaty z białymi kwiatami są bardzo eleganckie
Fot. Arkadiusz Ścichocki / AG
Rabata z białych roślin tworzy nieco podniosły i elegancki nastrój. Podobno w otoczeniu białych kwiatów czujemy się doskonalsi. W kulturze Zachodu biel kojarzy się z czystością, dobrocią i prawdą. A w ogrodzie stwarza iluzję przestrzeni, relaksuje, wycisza. Odbija światło niczym lustro, a w efekcie rozświetla ogród, nawet w niepogodę wprowadza pogodny nastrój. Rośliny o płatkach tej barwy warto więc sadzić w mrocznych zakątkach i cienistych miejscach pod drzewami. Białe ogrody są piękne po zmroku. W świetle księżyca jasne kwiaty i liście tworzą magiczny, nieco surrealistyczny obraz. Biel nie tylko rozświetla letnie wieczory, ale pomaga też przetrwać upalne popołudnia, gdy - niczym waniliowe lody - studzi skwar swym chłodnym kolorytem.

Z białych kwiatów można tworzyć aranżacje monochromatyczne, ale warto pamiętać, że posadzone wśród roślin o jaskrawych barwach wyciszają kompozycję, sprawiając że staje się subtelniejsza. Poza tym kolorowe rośliny wystarczy oddzielić od siebie niewielkimi plamami kwiatów o białych płatkach, by kompozycja nabrała ładu i harmonii.

Aby nasz biały ogród był atrakcyjny przez cały sezon i żeby ciągle zakwitało w nim coś nowego, trzeba starannie dobierać gatunki. Eksplozja białych roślin może się zacząć już w marcu, gdy spod śniegu wynurzają się przebiśniegi, krokusy, zawilce i białe ciemierniki. Są doskonale widoczne na tle przedwiosennej szarości. W kwietniu i maju zwiastuny wiosny zastąpią tulipany i krokusy, które potem ustąpią miejsca różanecznikom, kalinom, magnoliom, jaśminowcom i bzom. A potem rozkwitają białe róże, łubiny, lwie paszcze, naparstnice, gipsówka, goździki.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład


    Więcej o:

Skomentuj:

Najpiękniejsze rośliny o białych kwiatach i liściach. Rabaty w odcieniach bieli