Ogród to życie
Organizatorzy tegorocznej Międzynarodowej Wystawy ?Zieleń to Życie? dowodzili, że założenie ogrodu jest właściwym krokiem w kierunku zmiany jakości życia i świetną formą aktywnego wypoczynku
Na stoiskach królowały nowe ciekawe rośliny (kilka tysięcy gatunków i odmian), pojawiła się też bogata oferta akcesoriów, dekoracji i sprzętu ułatwiającego pielęgnację ogrodu. Nie zabrakło też wydawców czasopism, książek ogrodniczych i programów komputerowych.
Jak co roku w ramach imprezy odbył się konkurs na najpiękniejszą zieloną debiutantkę: złoty medal otrzymał powojnik 'Krakowiak' ze szkółki Clematis Szczepana Marczyńskiego i Władysława Piotrowskiego. W konkurencji na najlepszy produkt dla ogrodów i terenów zieleni Zielony Laur zdobył system opraw ledowych (firmy Schreder Polska), a w kategorii najlepszy produkt dla szkółkarstwa - maszyna do wykopywania roślin Holmac H2C 32 (z firmy Ogrotechnik). Prestiżowy Honorowy Laur wręczono prof. Stanisławowi Gawrońskiemu ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego za badania nad ekologicznym znaczeniem roślin na terenach zurbanizowanych.
Imprezie towarzyszyły wykłady i pokazy, m.in. konferencja "Zielone miasto - metamorfozy" czy seminarium "Centrum ogrodnicze przyszłości" prowadzone przez światowego guru od zarządzania i marketingu Johna Stanleya. W sobotnim Dniu Architekta Krajobrazu uczestniczyło ponad 200 projektantów! Magnesem dla publiczności była obecność Diarmuida Gavina - słynnego irlandzkiego projektanta ogrodów. Powodzeniem cieszyły się też pokazy kształtowania bonsai, porady fachowców, wykłady o komponowaniu roślin, warsztaty dla dzieci i kiermasz roślin. A przed wejściem do Expo zachwycał zwiedzających ogród pokazowy autorstwa firmy Palmett Markowe Ogrody.
Honorowy patronat nad wystawą objęli: Marek Sawicki (minister rolnictwa i rozwoju wsi), Hanna Gronkiewicz--Waltz (prezydent m.st. Warszawy) i prof. Alojzy Szymański (rektor SGGW). Patronat medialny sprawowały czasopisma "Kwietnik", "Hasło Ogrodnicze", "Szkółkarstwo", "Biznes Ogrodniczy", "Zieleń Miejska", "Przegląd Komunalny" i oczywiście nasz miesięcznik.
- Więcej o:
Najpiękniejsze ogrody w Polsce
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić przy płocie lub na rabacie w pełnym słońcu?
Ogrody Ulricha przywrócone mieszkańcom Warszawy. Zabytkowe szklarnie znów będą tętnić życiem!
Magiczny ogród w Janowcu dla dzieci i dorosłych
Ogród japoński we Wrocławiu
Piękny ogród - w krainie kwitnących azalii
Ogród z basenem w tle
Ogrody papieskie Rocher des Doms pod mostem w Avignon