Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Romantyczna Obora w Raciborzu. Brama Morawska

Katarzyna Wilczek

W 2000 roku na terenie komunalnego lasu Obora otwarto Arboretum Bramy Morawskiej.

Arboretum w Raciborzu
Arboretum w Raciborzu
Fot. Wikimedia Commons/Olos88

Lokalizacja jest idealna: przez lata nie prowadzono tam wyrębów, więc zachował się stary drzewostan, miejsce ma korzystny dla roślin mikroklimat (średnia roczna temperatura to 8 st C, średnia roczna suma opadów oscyluje koło 700 mm, okres wegetacji jest długi - aż 235 dni), a Brama Morawska to naturalny szlak migracji roślin i zwierząt. Słowo "obora" dziś kojarzy się jedynie z pomieszczeniem dla Krasuli i Mućki, ale w starosłowiańszczyźnie oznaczało zagajnik otoczony polami uprawnymi.

Arboretum ma powierzchnię 162 ha. Na 35 ha znajduje się zagospodarowany i ogrodzony "Zaczarowany ogród", gdzie umieszczono kolekcje roślin (m.in. irg, jeżyn, lilaków, paproci) i ośrodki dydaktyczne. Resztę terenu zajmuje naturalny, poprzecinany jarami las o różnym charakterze. Jest tu wiele starych drzew - dęby, których pnie osiągają średnicę 4 m, stusześćdziesięcioletnie sosny, ponadstuletnie lipy i graby. Znajdziemy tu wiele roślin ob jętych ochroną ścisłą: skrzypy, wawrzynki wilczełyko, storczyki...

Dla dzieciaków atrakcją jest minizoo, gdzie zgromadzono aż setkę zwierząt. Są woliery z kolorowymi ptakami, wybiegi, po których przechadzają się lamy, daniele, kuce szetlandzkie i osiołki.

W arboretum wytyczono ścieżki spacerowe: dydaktyczno-dendrologiczną i dydaktyczno-ekologiczną. Jest także ścieżka zdrowia z kąpieliskiem.

Adres:

ul. Markowicka 17,

Racibórz (woj. śląskie)

tel. (32) 415 44 05

http://arboretum-raciborz.com.pl

Godziny otwarcia:

czynne przez cały rok od świtu do zmierzchu

Minizoo:

wt.-niedz. 10.00-18.00 (w okresie letnim); 8.00-16.00 (w okresie zimowym)

Cena biletów:

wstęp do arboretum i minizoo jest bezpłatny

    Więcej o:

Skomentuj:

Romantyczna Obora w Raciborzu. Brama Morawska