Rogów - [Arboretum]
Arboretum w Rogowie - jeden z największych tego typu ogrodów w Polsce - jest placówką warszawskiej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW). Rozciąga się na powierzchni 53,76 ha, założone zostało na terenie leśnym (pozostałością po dawnym lesie są stupięćdziesięcioletnie sosny, świerki, dęby i graby. Gleby są dość żyzne i kwaśne, poziom wody gruntowej jest bardzo niski, poza zasięgiem korzeni drzew.
Wśród odmian wyselekcjonowanych w arboretum są m.in. magnolia japońska (Magnolia kobus) 'Rogów' o nietypowo zabarwionych kwiatach (płatki są niemal czerwone u nasady, zdobne w czerwony pasek), parasolowata jabłoń purpurowa (Malus × purpurea) 'Rogów', wolno rosnący grab pospolity (Carpinus betulus) 'Rogów' o lekko zwieszających się ku dołowi gałęziach, doskonała do małych ogrodów lipa (Tilia) 'Henryk Eder', której głęboko powcinane liście przyjmują nader urozmaicone kształty - odmiana nosi imię wieloletniego dyrektora arboretum, a nawet stewarcja kameliowata (Stewartia pseudocamellia) 'Rogów', która pozostaje obsypana kwiatami od końca czerwca do połowy sierpnia.
Arboretum powstało w 1923 roku na terenie Nadleśnictwa Skierniewice. Na pierwszych powierzchniach doświadczalnych posadzono daglezje zielone (Pseudotsuga menziesii), które mają dziś wysokość ponad 38 m i są najwyższymi drzewami w okolicy Rogowa. Do wybuchu II wojny światowej posadzono na terenie arboretum niemal sto gatunków drzew obcego pochodzenia, do czasów powojennych dotrwała jedynie połowa z nich. W latach 50., gdy kierownikiem został inż. Henryk Eder, arboretum zostało zmodernizowane: powstała sieć ścieżek i dróg, szkółki, zaplecze gospodarcze i alpinarium, zajmujące powierzchnię aż 1,5 ha
Obecnie w Rogowie do uprawy wprowadza się większość rodzajów i gatunków roślin, które mogą rosnąć w jego strefie klimatycznej. Nowe rośliny pozyskuje się przede wszystkim ze stanowisk naturalnych. Kładzie się nacisk na uprawę form botanicznych, a nie odmian. Można tu obejrzeć niemal 36 tys. drzew, krzewów i krzewinek. W kolekcji przeważają gatunki leśne, dobrze rosnące w cieniu i na glebach kwaśnych. Poza zbiorem botanicznych taksonów drzew i krzewów iglastych na uwagę zasługują: Kolekcja Narodowa klonów, stewarcji i kolcosiłów, a także zbiór okazów z rodzaju Sorbus (jarząb) i przedstawiciele dendroflory Chin
Na leśnych powierzchniach doświadczalnych (poletkach o powierzchni 0,05 - 0,5 ha usytuowanych pod koronami drzew lub w otwartej przestrzeni) eksperymentuje się - tak jak przed wojną - z uprawą obcych gatunków drzew, przede wszystkim iglastych. Posadzono tu 75 różnych gatunków, nietypowych dla polskiej flory.
Maleńkie (w porównaniu z areałem arboretum) alpinarium jest terenem niezwykle urozmaiconym: wyniesione na 2 m ponad poziom gruntu skalniaki, ciąg strumyków, kilka oczek wodnych i spory staw z wyspą. Zgromadzono tu ponad 700 gatunków i odmian roślin, pochodzących z gór całego świata. Najnowszą kolekcją na terenie alpinarium jest torfowisko wysokie z kolekcjami krzewów, krzewinek i bylin występujących na tego typu siedliskach w Polsce i poza jej granicami.
Adres:
ul. Leśna 5/B
Rogów (woj. łódzkie)
tel. (46) 874 81 36
http://arboretum.sggw.pl/
Godziny otwarcia:
maj - październik: pon.-pt. 7:00 - 18:00, weekendy i dni świąteczne: 10:00 - 20:00 (ostatni weekend kwietnia - czerwiec), 10:00 - 18:00 (lipiec - październik)
listopad - kwiecień: 7:00 - 15:00, weekendy i dni świąteczne: nieczynne
Ceny biletów:
7 zł (normalny), 5 zł (ulgowy)
- Więcej o:
Czarnca [Arboretum]
Bolestraszyce - królestwo derenia i wikliny
Polski ogród jednym ze 100 najpiękniejszych na świecie
Ogród i Pałac Arcybiskupi w Kromieryżu
Kampania #PlantHealth4Life powraca!
Nowoczesne technologie w ogrodnictwie: Wspieranie tradycyjnych ogrodów przez inteligentne rozwiązania
Ukwiecaj Warszawę! Startuje 41. edycja konkursu Warszawa w kwiatach
Jakie korzyści wynikają ze wspólnej pracy z dziećmi w ogrodzie?