Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kopna Góra - kto wytrzyma trudny klimat

Katarzyna Wilczek

Należące do Nadleśnictwa Supraśl arboretum w Kopnej Górze położone jest w trudnej dla roślin strefie oddziaływania klimatu kontynentalnego. Zimy są tu długie i mroźne, a lata gorące i suche. Sezon wegetacyjny trwa najwyżej 210 dni. Wiosną i jesienią spustoszenia wśród roślin czynią przymrozki.

Arboretum w Kopnej Górz
Arboretum w Kopnej Górze
Fot. WikimediaCommons/Polimerek

Na 26 ha spotkać można większość typów siedliskowych lasu charakterystycznych dla Puszczy Knyszyńskiej. Teren jest pagórkowaty, gleby bardzo różnorodne. Poza tą "puszczą w pigułce" w Kopnej Górze zgromadzono kolekcje drzew i krzewów pochodzących z różnych stron świata oraz ich ogrodowych odmian. Mają tu istny poligon doświadczalny: jeśli przetrwają, można je polecać do uprawy w ogrodach w całej Polsce. Arboretum istnieje od 1988 roku, więc doświadczenie ma już wystarczająco bogate. W trudnych warunkach klimatycznych nie poradziły sobie np. cyprysiki, ale azalie i różaneczniki dobrze dają sobie radę.

Łącznie podziwiać tu można 500 gatunków i odmian drzew i krzewów, m.in. kolekcję tawuł (Spiraea), powojników (Clematis), żywotników (Thuja), jałowców (Juniperus).

W Puszczy Knyszyńskiej toczyły się zacięte boje podczas powstania styczniowego. Poległych powstańców upamiętnia głaz przy wejściu do arboretum oraz wystawiony przez leśników pomnik, a ich odnalezione w 2009 roku szczątki przeniesiono na utworzony na terenie parku cmentarz wojskowy.

Adres:

Kopna Góra 1

16-030 Supraśl (woj. podlaskie)

tel. (85) 713 15 70

http://www.suprasl.bialystok.lasy.gov.pl/arboretum-w-kopnej-gorze

Godziny otwarcia:

1 kwietnia - 3 września: codziennie 9.00-19.00

Poza sezonem nieczynne.

Ceny biletów:

Wstęp do arboretum jest bezpłatny

Skomentuj:

Kopna Góra - kto wytrzyma trudny klimat