Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Prawdziwy angielski ogród z roślinnymi rzeźbami przedstawiającymi królewskie smoki

Tomasz Ciesielski

Budowle z epoki Tudorów otoczone imponującym parkiem - to miejsce przyciąga z całego świata miłośników architektury i sztuki ogrodowej.

TZW. DRZEWO CHUSTECZKOWE (DAVIDIA INVOLUCRATA) budzi zaciekawienie zwiedzających.
TZW. DRZEWO CHUSTECZKOWE (DAVIDIA INVOLUCRATA) budzi zaciekawienie zwiedzających.
Fot. Tomek Ciesielski

Stylowy okazały dom z roku 1540 oraz rozległy ogród w stylu Arts & Crafts - czyli Hall Place and Gardens - wywierają na zwiedzających niezapomniane wrażenie. Teren przylegający do rzeki Cray (o powierzchni około 10 ha) podzielony jest na część geometryczną i krajobrazową. Dobór roślin pięknie podkreśla to założenie.

Obszar położony najbliżej budynków wypełniają cisowe topiary (czyli strzyżone formy cisów). Okazy te mają prawie sto lat - sadzono je w okresie międzywojennym XX wieku. Roślinne rzeźby są dziełem ówczesnej właścicielki, Lady Limerick. Niektóre z cisów to ogromne, zwaliste formy. Spacerując między nimi, trudno oprzeć się wrażeniu zagubienia w zielonym labiryncie. Najwyższy kunszt ogrodniczego cięcia podziwiać można, spacerując wzdłuż szpaleru kilkumetrowej wysokości rzeźb przedstawiających królewskie smoki. Posadzono je dla upamiętnienia koronacji królowej Elżbiety II.

Dalej, na tle okazałego muru, wzrok przyciąga ogromna wisteria. Pod nią biegnie charakterystyczna dla zabytkowych ogrodów Anglii długa bylinowa rabata, która kwitnie od połowy maja aż do końca lata. Wychodzimy stąd na rozległy trawnik otoczony starodrzewem, gdzie na co dzień od wielu lat Brytyjczycy urządzają sobie pikniki. Dalej droga prowadzi do wgłębnika (sunken garden) otoczonego krzewami różaneczników i kamelii. Miejsce to wygląda szczególnie romantycznie, gdy przekwitające płatki kwiatów pokrywają kamienne ścieżki, barwiąc je na fioletowo i różowo.

Pod opieką starych drzew

Potem kamienne schody prowadzą wprost na rozległy obszar starodrzewu. Szerokie trawiaste ścieżki wiją się pod okazałymi klonami, wiązami i brzozami. Prawie monochromatyczne nasadzenia azalii japońskich, wielkokwiatowych i drobnokwiatowych różanecz- ników z grupy Yakushimanum sprawiają wrażenie szczelnie przerośniętych puszystych poduszek. Rozpościerające się nad nimi drzewa, głównie liściaste, dają cień niezbędny do ich prawidłowego wzrostu. Największe wrażenie robi tutaj okazała dawidia chińska (Davidia involucrata) znana jako "drzewo chusteczkowe". Ten rarytas, w połączeniu z kwitnącymi kolorowymi krzewami azalii i różaneczników, wygląda naprawdę zjawiskowo.

Krajobraz Wrzosowiska

Serpentyny ścieżek wiodą do mostku oplecionego pędami białej wisterii, który przerzucono przez ka- nał zasilający w wodę ogrodowy staw. Docieramy do ogromnego wrzosowiska, założonego w słonecznej części ogrodu, obramowanego rozległymi zielonymi trawnikami. Oglądamy tu również imponujących rozmiarów okazy - wiekowe cisy, sosny, żywotniki i cyprysiki, pamiętające czasy powstawania ogrodu. Ogromne iglaste formy górują niczym rzeźby nad kwitnącymi w kwietniu i maju wrzoścami, których pędy często dorastają do wysokości metra.

Krajobraz skomponowano w sposób naturalistyczny. Rozmieszczone w nim grupy drzew iglastych pogłębiają perspektywę rozległego wrzosowiska. Wiosną pejzaż ten ożywiają jasne barwy świeżych przyrostów cyprysików, żywotników i jałowców.

W Powodzi Kwiatów

Opuszczając wrzosowisko, docieramy do starego sadu. Pod jabłoniami, śliwami i gruszami ściele się tam piękna łąka. Już w drugiej połowie marca cieszy ona oczy niezliczoną ilością narcyzów. W maju podziwiamy spektakl kwitnienia drzew owocowych, by wreszcie w czerwcu powrócić na łąkę pełną kwiatów, które są prawdziwą ucztą dla licznych gatunków owadów.

Zmęczonym spacerem z pewnością przyda się odpoczynek na jednej z ogrodowych ławek. Z naszego towarzystwa niechybnie ucieszą się ptaki - kaczki i gęsi upodobały sobie miejsca na trawnikach.

Bogactwo form i rozwiązań ogrodniczych sprawia, że Hall Place and Gardens jest obowiązkowym punktem wizyt miłośników ogrodów i ulubionym miejscem spacerów, dającym okazję do relaksu i kontaktu z naturą.

Sztuka I Rzemiosło

Wkońcu XIX wieku w Anglii pojawił się nowy styl, Arts & Crafts (sztuka i rzemiosło). Był to wyraz protestu przeciwko postępującej rewolucji przemysłowej. W sztuce projektowania ogrodów jego podstawy stworzył słynny duet: architekt Edwin Lutyens i ogrod- niczka Gertrude Jekyll. Odtąd modne stały się tendencje naturalistyczne, funkcjonalna, prosta architektura i rabaty kipiące bogactwem tradycyjnych angielskich bylin w harmonijnie dobranych kolorach. W przestrzeń wkomponowano elementy rzemiosła, kamienne ławki, fontanny i rzeźby. Tak w ogrodnictwie narodził się styl, który dziś uznajemy za typowo angielski.

    Więcej o:

Skomentuj:

Prawdziwy angielski ogród z roślinnymi rzeźbami przedstawiającymi królewskie smoki