Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Migdałowiec i jego kuzyni. Drzewa i krzewy ozdobne

Jakub Dolatowski, Magdalena Narkiewicz

Migdały! Budzą szczególnie wiele miłych, słodkich (choć przecież mogą być i gorzkie), płochych i przyjemnych myśli. Bo to i ?niebieskie migdały?, bujanie myślą jakby z chmurką na niebieskim niebie, i czyjeś piękne migdałowe oczy...

Migdałowiec karłowy (Prunus tenella) 'Fire Hill' to cenny krzew kwitnący wczesną wiosną - w szkółkach produkowane są również formy szczepione w formie malutkich drzewek
Migdałowiec karłowy (Prunus tenella) 'Fire Hill' to cenny krzew kwitnący wczesną wiosną - w szkółkach produkowane są również formy szczepione w formie malutkich drzewek
Fot. Shutterstock

Migdałowiec właściwy

Migdałowiec właściwy, czyli, jak go nazywają botanicy, śliwa migdał (Prunus dulcis, P. communis, dawniej Amygdalus) pochodzi z południowo-zachodniej Azji. Zwykle uprawiana jest jego forma o słodkich nasionach. Zawierają one sporo białka i tłuszczu (100 g ma ok. 570 kcal), a m.in. dzięki witaminie E i kompleksowi witamin B (oprócz B12) poprawiają cerę, pamięć, zmniejszają zagrożenie miażdżycą. Druga forma tworzy drobne, gorzkie nasiona zawierające, jak inne pestkowce, amygdalinę. W organizmie zamienia się ona w trujący kwas pruski. Tłoczy się z nich olej.

Migdały ze śliwy
Migdały ze śliwy
Fot. ID1974 Shutterstock

Migdałowiec - uprawa

Uprawa migdałowca w Polsce jest bardziej ryzykowna niż brzoskwini. Drzewka sadzimy w słonecznym miejscu. Przed nadejściem mrozów młode okazy całe okrywamy agrowłókniną, a pnie i gałęzie starszych okręcamy słomą. Ziemię wokół nich ściółkujemy przekompostowaną korą. Zakwitną później i mniej obficie niż na Południu, jednak owocować będą już w pierwszym roku po posadzeniu (zapylają się same lub pyłkiem brzoskwini).

Migdałowce mogą rosnąć w pojemnikach - w kwietniu ustawiamy je w słońcu, regularnie podlewamy i do lata zasilamy nawozem płynnym. Zimę powinny spędzać w temperaturze 0-5°C (nie muszą mieć światła).

Migdałowiec - sadzonka

Jak zdobyć sadzonkę migdałowca? Szczepione na podkładce odmiany mogą być odporniejsze na mróz, ale trudno je kupić. Hobbyści uprawiają migdałowce z nasion - jadalnych migdałów z ostrym końcem (jest tu zarodek) - przez około 2 tygodnie trzymanych w lodówce.

Migdałowiec - przepisy

Domowa chałwa z sezamem i migdałami: Upraż na małym ogniu 50 dag ziaren sezamu. Zmiel je w młynku małymi porcjami razem z 50 dag obranych ze skórki migdałów. Masę dokładnie rozetrzyj z łyżeczką esencji migdałowej i 10 łyżkami płynnego miodu. Następnie przełóż ją na papier do pieczenia i uformuj blok o wysokości kilku centymetrów. Wstaw na dobę do lodówki, a gdy stwardnieje, pokrój w romby i przybierz je orzeszkami oraz startą skórką limonki.

domowa chałwa z sezamem i migdałami
domowa chałwa z sezamem i migdałami
Fot. foodlove Shutterstock

Migdałowiec przepis- nugat z migdałami i orzechami

Upraż 40 dag obranych migdałów i orzechów, grubo posiekaj. Z cukru i 1/2 szklanki wody ugotuj gęsty syrop, dodaj 3/4 szklanki płynnego miodu i ogrzewaj do zgęstnienia. Z 5 białek ubij sztywną pianę. Delikatnie mieszając, wlej powoli syrop. Masę podgrzewaj, ubijając, aż znów zgęstnieje i zacznie się rwać na włókna. Dodaj migdały, wymieszaj. Masę rozłóż na jadalnym papierze ryżowym. Gdy zgęstnieje, pokrój wraz nim na kawałki.

nugat z migdałami i orzechami
nugat z migdałami i orzechami
Fot. Oxana Denezhkina Shutterstock

Migdałowiec przepis - zielona zupa z białą fasolą i migdałami

Zalej warzywnym lub mięsnym wywarem po szklance ugotowanej białej fasoli oraz świeżego lub mrożonego zielonego groszku i fasolki szparagowej. Gotuj, aż warzywa lekko zmiękną. Dodaj pokrojony kawałek ogórka i młodej cukinii, gotuj jeszcze przez chwilę. Gorącą zupę na talerzu posyp posiekaną zieleniną (szczypiorkiem, natką pietruszki, koperkiem) i kawałkami podprażonych migdałów. Gdy lekko ostygnie, skrop sokiem z cytryny.

zielona zupa z białą fasolą i migdałami
zielona zupa z białą fasolą i migdałami
Fot. Elena Veselova Shutterstock

Migdałowiec przepis - łosoś pieczony z serem i migdałami

Kawałki umytego i osuszonego dużego fileta z łososia bez skóry i ości połóż na posmarowanej oliwą folii aluminiowej. Dopraw rybę solą morską i czarnym pieprzem. Posyp 5-10 dag startego sera żółtego, a na wierzchu 4 łyżkami płatków migdałowych. Przykryj szczelnie folią. Wstaw na 25 min do piekarnika rozgrzanego do temp. 180°C. Pod koniec pieczenia folię rozchyl na ok. 10 min. Rybę podawaj z cytryną i warzywami.

łosoś pieczony z serem i migdałami
łosoś pieczony z serem i migdałami
Fot. Timolina Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Migdałowiec i jego kuzyni. Drzewa i krzewy ozdobne