Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

W ogrodzie prezydenckim

Zdjęcia Michał Mutor, Agencja Gazeta

Można go czasami zobaczyć w telewizyjnych migawkach. Skryty przed oczami przeciętnego Polaka - jaki jest naprawdę ogród prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej?

To ogród wyjątkowy. Odwiedzają go niezwykli ludzie: głowy państw, osobistości ze świata polityki, nauki i sztuki. W zielonej scenerii odbywają się bankiety i poczęstunki, a pośród roślin migają elegancko ubrane damy i dżentelmeni. Tak przyjmuje swoich gości urzędujący prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Tak naprawdę ani on, ani Pierwsza Dama nie mają czasu korzystać z uroków ogrodu. Pochłonięci ogromem codziennej pracy, obowiązkowych spotkań, konferencji, wyjazdów, pojawiają się tutaj skoro świt albo wieczorem, gdy jest spokojnie i cicho. Prezydent z małżonką mają co prawda przy apartamencie własny, niewielki taras (stolik, leżaki, ławeczka, cienista markiza i przepiękny widok na wiślane mosty), gdzie mogą czuć się swobodnie, ale ten prawdziwy ogród znajduje się na dole.Jaka jest historia tego miejsca? Tutaj, wzdłuż Królewskiego Traktu ówczesnej Warszawy do posiadłości w Ujazdowie i Wilanowie, na wysokiej wiślanej skarpie stawały pałace najznakomitszych polskich rodów. Pierwsza rezydencja w miejscu dzisiejszego Pałacu Prezydenckiego powstała w roku 1643 r. Zbudował ją hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski. Potem była własnością Lubomirskich i Radziwiłłów (wtedy pałac kilkakrotnie przebudowywano), a pod koniec XVIII w., za czasów zaborów, mieścił się tu nawet teatr!

W 1818 roku pałac, odkupiony od Radziwiłłów, został przeznaczony na siedzibę namiestnika rządu carskiego (stąd dzisiejsza potoczna nazwa - Pałac Namiestnikowski). Wtedy po raz kolejny miała miejsce jego przebudowa. Klasycystyczną formę, która przetrwała do dziś, nadał mu znany warszawski architekt Chrystian Piotr Aigner. W dwudziestoleciu międzywojennym pałac był siedzibą Prezydium Rady Ministrów, a w czasach ostatniej wojny znajdowało się w nim niemieckie kasyno i hotel. Podobno sam Hermann Göring (marszałek III Rzeszy i zastępca Hitlera) chciał mieć w nim swoją kwaterę. Od 1945 r. budowla funkcjonowała jako siedziba Rady Ministrów. W jej murach w 1955 r. podpisano Układ Warszawski. Tu, w 1989 r., toczyły się obrady Okrągłego Stołu. 10 lat temu pałac stał się rezydencją urzędującego Prezydenta RP.Ogród towarzyszył pałacowi od zawsze. Tarasowy, rozpostarty na skarpie opadającej na wschód, w stronę Wisły. Jak wyglądał w wieku XVII dokładnie nie wiemy - jego najstarsze plany nie zachowały się. Prawdopodobnie był typowym barokowym ogrodem symetrycznym, z parterami pełnymi strzyżonych bukszpanów, nanizanym na oś widokową celującą daleko na drugi brzeg Wisły. Początkowo były to trzy tarasy. Na każdym biły fontanny, nęciły cieniem ogrodowe pawilony i trejaże. Na poziomie środkowym pyszniła się sadzawka, a na najniższym sięgającym rzeki urządzono przystań, gdzie cumowały łódki. Około 1755 r. powstała też wspaniała oranżeria.

W czasach PRL-u na pałacowych tarasach stały magazyny i wiaty kryte eternitem.

Dopiero w ostatnich latach ogród powoli wraca do swojej świetności. Zachowano jego historyczny układ przestrzenny. Na tarasy powróciły altany i ozdobne donice. Jednak cały czas czeka na generalną, profesjonalną i kosztowną rewaloryzację.Dziś nie widać stąd Wisły, zasłoniły ją wysokie drzewa. Ogród o powierzchni 8, 5 tys. m2 rozpościera się na pięciu tarasach. Dwa najwyższe, z piaskowca, są bezpośrednio związane z pałacem. Ozdabiają je wyłącznie rośliny w pojemnikach - wspaniałe, egzotyczne drzewka pomarańczowe, laury i oleandry, a także cisy, trzmieliny, berberysy i hortensje. Im niżej, tym tarasy są bardziej zielone i cieniste. Tu właśnie jest historyczna ozdobna "fosa", wygodne altany, a na samym dole zabytkowa oranżeria i kameliarnia (nazwa pozostała, choć kamelii już od dawna tam nie ma).

Pośród wiekowych klonów, kasztanowców, lip, i buków gnieżdżą się ptaki. U stóp drzew rośnie moc kwitnących krzewów - hortensje, różaneczniki, azalie, jaśminowce i lilaki. Ostatnimi czasy posadzono rośliny okrywowe, pojawiły się też dendrologiczne rarytasy: tulipanowiec, miłorząb (sadzony ręką obecnego prezydenta), surmia i przepiękne magnolie.

Nad zielenią czuwa ogrodnik z czterema pracownikami. Latem ich utrapieniem są rośliny jednoroczne. Szałwie, begonie, werbeny, pelargonie i petunie, choć urocze, sypią płatkami, a ogród ma przecież lśnić. Trochę spokojniej jest dopiero od listopada. Pomarańczowe drzewka i oleandry trafiąją wtedy do oranżerii, a opatulone na zimę różaneczniki i magnolie zapadają w zimowy sen.

Skomentuj:

W ogrodzie prezydenckim