Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów: ogród w nowym stylu

Katarzyna Jodłowska,

Właściciele chcieli mieć ogród nowoczesny, atrakcyjny przez cały rok i łatwy w utrzymaniu. Ze względu na jego małą powierzchnię (390 m kw.) myśleli też o optycznym powiększeniu przestrzeni

Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu
Plan nasadzeń w ogrodzie w nowym stylu
Rys. Laura Wawerczak-Bojsza
Ogród znajduje się przy parterowym domku na osiedlu w Głogowie. Właściciele - młode małżeństwo - pragnęli odizolować się od sąsiadów, bo z każdego miejsca posesji widać było budynki na sąsiednich działkach. Zależało im na szybkim efekcie, dlatego zastosowali gotowe drewniane panele i gęsto obsadzili je od północy bluszczem. Taki zabieg pomógł też wizualnie powiększyć przestrzeń. Ścieżki, chociaż wykonane z różnych materiałów, są utrzymane w jednolitej, jasnej gamie kolorystycznej pasującej do elewacji budynku.

OGRÓD OD FRONTU

Problem, który stanowiło niewielkie zróżnicowanie terenu od strony frontowej, rozwiązałam, wprowadzając ukośnie murki oporowe z granitu. Taki zabieg powiększył optycznie przestrzeń i dał możliwość urozmaicenia przedogródka. Po prawej stronie domu posadziłam kompozycję bylinową z lawendy, żurawek o purpurowych liściach, rozchodników i całej palety funkii, a po lewej - magnolię purpurową 'Nigra'. Podjazd i ścieżkę został wyłożony drobną granitową kostką. Powstały pomiędzy nimi pas ziemi wysypałam drobnym białym żwirkiem i posadziłam grupy różnokolorowych traw.

DZIKI OGRÓD

Zaciszny zakątek przeznaczony do wypoczynku umiejscowiłam z prawej strony budynku. Od części frontowej oddzieliłam ten wąski pas niskim żywopłotem z bukszpanu. Pod drewnianą pergolą biegnie żwirowa ścieżka, wzdłuż której ciągnie się pas wiśni piłkowanych o regularnych kulistych koronach, które szczelnie przysłaniają widok z okien sąsiadujących budynków. Na końcu ścieżki urządziłam placyk, na którym stanęła rzeźba z granitu, oraz umieściłam lustro zatopione w zieleni, dzięki któremu powstało wrażenie głębi.

WYPOCZYNEK W OGRODZIE

Na tyłach domu dominują wielopoziomowe kompozycje z kwitnących bylin, takich jak rudbekia, jeżówka, perowskia czy trytoma groniasta, oraz drzew (grujecznik japoński) i krzewów (budleja, trzmielina oskrzydlona), które widać z okien pokoju gościnnego. W tej części znajduje się duży kamienny taras, przy którym wybudowano niewielkie źródełko. Dalej, spacerując po betonowych płytach imitujących kamienie, zanurzonych w aksamitnej murawie, można dotrzeć do składziku na narzędzia ukrytego po prawej stronie budynku. Rosną tu rośliny okrywowe łatwe w pielęgnacji: liliowce, irgi, derenie.

Ta niewielka przestrzeń wokół domu stanowiła spore wyzwanie zarówno dla mnie, jak i właścicieli, którzy okazali się uzdolnionymi ogrodnikami. Dzięki odkryciu nowej pasji doskonale radzą sobie z pielęgnowaniem ogrodu. Zyskali przestrzeń do wypoczynku i relaksu, miejsce, które pozwala odciąć się od codziennych problemów.

Plan nasadzeń

1 cis pospolity

2 bambus, sosna drobnokwiatowa 'Negishi'

3 klon palmowy 'Nigrum'

4 budleja Davida 'Ile de France'

5 ostnica włosowata, perowskia 'Blue Spire', chmiel zwyczajny 'Aureus'

6 grujecznik japoński

7 tawuła japońska 'Goldflame'

8 trzmielina oskrzydlona

9 dereń biały 'Elegantissima', irga Dammera 'Major'

10 tawuła japońska 'Goldflame'

11 magnolia purpurowa 'Nigra'

12 kostrzewa sina 'Bergsilber', rozplenica japońska

13 krzewuszka cudowna 'Nana Purpurea'

14 lipa drobnolistna

15 irga Dammera 'Major'

16 lawenda wąskolistna 'Hidcote Blue'

17 grusza drobnoowockowa

18 dereń Kousa odm. chińska

19 wiśnia piłkowana 'Amanogawa'

20 laurowiśnia wschodnia 'Otto Luyken', hortensja bukietowa 'Limelight', różanecznik wielkokwiatowy 'Goldbukett'

21 hortensja bukietowa 'Limelight', funkia ogrodowa 'Sum' i 'Substance', kalina angielska

22 hortensja pnąca

23 wiśnia pospolita lub wiśnia piłkowana 'Kanzan'

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów: ogród w nowym stylu