Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Co sadzimy we wrześniu?

Alicja Gawryś

Wrzesień to doskonała pora na sadzenie, dzielenie i przesadzanie wielu roślin ogrodowych. Dla niektórych z nich, to już "ostatni dzwonek", jeżeli mają się dobrze zakorzenić przed nadejściem zimy.

12.10.2005 WARSZAWA BYLINIARNIA SZKOLA GLOWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO ( SGGW ) PRACE OGRODOWE PORZADKOWE KROK PO KROKU JESIEN - SADZENIE ROSLIN FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - CZASOPISMA
Przed przesadzeniem roślin z doniczek do ogrodu kopiemy dołki i zaprawiamy je (zależnie od potrzeb)torfem, gliną lub kompostem.
Fot. Wojciech Surdziel / AG

Przygotowanie miejsca pod sadzenie

Grządki przeznaczone pod nowe rośliny powinniśmy przekopać, oczyścić z chwastów i kamieni, a następnie zagrabić. Jeśli chcemy przy okazji wzbogacić podłoże w składniki pokarmowe i próchnicę (a to się zawsze przydaje), to podczas kopania mieszamy ziemię z dobrze rozłożonym kompostem. Gdy planujemy posadzenie drzewek, krzewów lub bylin z pojemników, wówczas kopiemy dołki - osobno pod każdy okaz. W przypadku ciężkiej, słabo przepuszczalnej gleby, na dno dołka sypiemy warstwę drenażu - np. gruzu lub tłucznia. Pod bardziej wymagające gatunki na drenaż wrzucamy jeszcze kompost.

Głębokość dołków powinna oczywiście odpowiadać wysokości doniczki (a co za tym idzie, wysokości bryły korzeniowej), w której kupiliśmy roślinę. Dlatego dołki najlepiej kopać w chwili sadzenia poszczególnych okazów.
 

Co sadzimy we wrześniu w ogrodzie

Byliny i krzewy zakończyły już wzrost, ich pędy są sztywne, nie więdną tak łatwo, jak wiosną. Sadzeniu sprzyja także to, że we dnie nie ma już upałów.

Kupując rośliny, wybierajmy tylko egzemplarze, które nie mają przesuszonej bryły korzeniowej, ani oznak chorobowych. Po posadzeniu rośliny dobrze podlewamy i pilnujemy, by przez najbliższe tygodnie miały w glebie dostateczną ilość wilgoci.

Kwiaty dwuletnie

Gatunki dwuletnie, co oznacza, że w pierwszym roku po wysiewie nasion, rośliny te tworzą tylko liście, a w drugim roku zakwitają, zawiązują nasiona i potem zazwyczaj zamierają.

  • Stokrotka,
  • bratek,
  • naparstnica,
  • malwa,
  • goździk brodaty,
  • dzwonek ogrodowy -

Nasiona roślin dwuletnich wysialiśmy w czerwcu na specjalnych grządkach. Teraz siewki już podrosły i mają postać niskich rozet liściowych. W pierwszej połowie września nadchodzi pora, by je przesadzić na stałe miejsce, przeznaczone dla nich w ogrodzie. Gatunki o niewielkich rozmiarach (bratki, stokrotki) sadzimy na rabacie co 15-20 cm, zaś te o szerokich rozetach (naparstnice, malwy, dzwonki ogrodowe) rozmieszczamy rzadziej - np. co 25 cm. Każdą roślinkę obciskamy w ziemi, by korzenie miały kontakt z podłożem.

Iglaki i krzewy o zimozielonych liściach

  • Żywotniki,
  • jałowce,
  • cyprysiki,
  • sosny -

Wszystkie te gatunki mają igły lub łuski, które zdobią je także zimą. Sprzedawane są najczęściej w doniczkach, w których, po kilku latach uprawy, zdążyły już wytworzyć dobrze rozrośnięty system korzeniowy. Wprawdzie fachowcy twierdzą, że takie egzemplarze można przesadzać z doniczek do gruntu od wczesnej wiosny do września, jednak zarówno wiosenny okres silnego wzrostu, jak i później letnie upały nie sprzyjają dobremu przyjęciu się tych roślin. Wtedy zbyt łatwo je przesuszyć, a co za tym idzie - narazić na silny stres.

Dlatego lepiej trzymajmy się tradycyjnych terminów. We wrześniu (starajmy się "wyrobić" z ich sadzeniem do 15-go września) jakoś łatwiej tym roślinom zadomowić się w nowym miejscu. No, i zdążą przed zimą porządnie się zakorzenić.

Podobny termin sadzenia obowiązuje dla krzewów o liściach trwałych zimą:

  • m.in. laurowiśni,
  • mahonii,
  • berberysu Juliany,
  • bukszpanu,
  • trzmieliny Fortune'a,
  • irgi Dammera, ostrokrzewu,
  • ognika,
  • a także różaneczników i innych gatunków z rodziny wrzosowatych.

Te rośliny także kupujemy koniecznie w pojemnikach. Dopuszczalne jest także sadzenie tego typu roślin z bryłą korzeniową, obwiązaną tkaniną workową. Bryła musi być na tyle duża, aby jej średnica odpowiadała średnicy korony.

Zdecydowanie odradzam kupowanie roślin iglastych i zimozielonych liściastych wykopanych "żywcem", bez osłoniętej bryły korzeniowej, nawet, gdyby kusiły bardzo niską ceną. Nie wiadomo ile czasu upłynęło od ich wykopania, rośliny zdążyły już stracić przez parowanie z igieł i liści sporo wody. Nawet, jeśli je szybko posadzimy i zaraz podlejemy, mogą się nie przyjąć, albo nie przetrwać najbliższej zimy. Lepiej nie ryzykować.

Zresztą żaden szanujący się szkółkarz nie sprzedaje zimotrwałych roślin, wykopanych prosto z gruntu bez zabezpieczenia.

Teraz, we wrześniu można we własnym ogrodzie przesadzać te rośliny, ale najlepiej młode i z szeroko okopaną bryłą korzeniową. Przesadzanie starych krzewów oraz drzewek stwarza spore ryzyko, że się nie przyjmą.

Jeśli chodzi o minimalne odległości pomiędzy drzewkami, czy krzewami, to najpierw trzeba sprawdzić, jak bardzo dana odmiana rozrasta się wszerz po 10-20 latach.

Jeżeli ktoś zakłada teraz żywopłot z roślin iglastych lub zimozielonych to też jest najlepsza na to pora. Pamiętajmy o prawidłowych odległościach (np. popularny żywotnik 'Smaragd' rozmieszczamy co 60 cm).

Byliny

Byliny kupione w pojemnikach traktujemy tak samo jak drzewka w doniczkach, to jest wyjmujemy je i sadzimy w wykopanych dołkach odpowiedniej głębokości. W taki sposób możemy sadzić na rabatach nawet okazy kwitnące (np. jeżówek, marcinków i innych jesiennych piękności).

Jeśli natomiast kupiliśmy byliny nie w pojemnikach, lecz wykopane z gruntu, to skracamy ich części nadziemne, by rośliny zbytnio nie traciły wody przez transpirację.

Teraz też nadszedł czas na przesadzanie, a przy tym także na dzielnie bylin. Dotyczy to głównie gatunków, które kwitną na wiosnę i wczesnym latem:

Co przesadzamy we wrześniu

Jeśli koniecznie musimy przesadzić lub podzielić gatunki, które kwitną teraz, to skracamy ich łodygi (kwiaty możemy wstawić do wazonu).

Świetnie się teraz przesadza trawy (oprócz właśnie kwitnących) i turzyce, funkie i paprocie.

We wrześniu sadzimy też cebulowe rośliny, które kwitną wiosną. Na pierwszy ogień idą te najwcześniejsze- przebiśniegi i krokusy).

Wrzesień - czas na sadzenie cebul

    Więcej o:

Skomentuj:

Co sadzimy we wrześniu?