Trawnik od zera
Najodpowiedniejszą porą na założenie trawnika jest maj. Dzięki temu jeszcze w tym roku będziemy mogli się nim nacieszyć.
Przygotowanie podłoża
Nasiona traw wysiewamy dopiero po dokładnym przygotowaniu podłoża. Postępujemy tak samo jak w przypadku zakładania rabat kwiatowych. Ziemia nie może być zbita, dlatego koniecznie musimy ją przekopać na głębokość około 25 cm szpadlem lub widłami angielskimi. W czasie tej czynności starajmy się wyrównywać teren (wszelkiego rodzaju garby i dołki utrudniają pielęgnację trawnika, np. koszenie), wybierzmy chwasty i kamienie. W miejscach szczególnie zachwaszczonych może okazać się konieczne zastosowanie chemicznych preparatów chwastobójczych.
Pamiętajmy, że warstwa urodzajna musi mieć odpowiednią grubość - przynajmniej 20 cm. W przeciwnym razie, np. w miejscach, gdzie ją wcześniej usunięto lub przykryto warstwą gliny (dzieje się tak w czasie prac budowlanych), trzeba ją uzupełnić. Glebę ciężką należy wymieszać z piaskiem.
Spulchnienie gleby i usuwanie chwastów to nie wszystko. Wierzchnią warstwę podłoża musimy odpowiednio wzbogacić. Ważne jest zasilanie składnikami pokarmowymi. Najprostszy i najszybszy sposobem to użycie wieloskładnikowego nawozu mineralnego, np. Azofoski. Jeśli się nam nie śpieszy z zakładaniem trawnika, lepsze jest nawożenie organiczne - poprawia strukturę gleby, a składniki pokarmowe długo pozostają w zasięgu korzeni traw. Jesienią można przekopać glebę z obornikiem. Dobrym sposobem (szczególnie na glebach piaszczystych) jest wysianie rok wcześniej tzw. nawozów zielonych - roślin takich jak łubin, facelia czy gorczyca. Po kwitnieniu (zanim wytworzą nasiona), kosimy je i pozostawiamy na ziemi kilka dni, a następnie przekopujemy. Wierzchnią warstwę gleby można wzbogacić jeszcze mączką kostną lub dobrze rozłożonym kompostem.
Pora siewu
Nie należy się zbytnio spieszyć z wysiewaniem traw, gdyż najlepiej kiełkują one w temperaturze przynajmniej 10°C. Bezpośrednio przed siewem nasion rozbijamy grudy ziemi i wyrównujemy podłoże grabiami. Na małych powierzchniach możemy rozrzucić je ręcznie. Będziemy potrzebowali 25-30 g nasion na 1 m2 powierzchni - w przybliżeniu jest to jedna pełna garść. Dużo wygodniej jednak użyć siewnika. Zaletą tego urządzenia jest możliwość regulacji gęstości siewu. Żeby nasionka dobrze przylegały do cząsteczek gleby, trzeba je delikatnie zmieszać z jej wierzchnią warstwą (ok. 1 cm). Potem ugniatamy podłoże wałem bądź deskami przywiązanymi do butów. Obsianą powierzchnię koniecznie trzeba podlać. Wykorzystujemy do tego celu zraszacze, które rozbijają wodę na drobne krople. W pierwszej fazie wzrostu traw (około 3 tygodni) podlewamy glebę systematycznie, nie dopuszczając do jej wyschnięcia.
Pierwsze cięcie
Młode źdźbła traw nie powinny być zbyt wysokie (mogłyby się pokładać), dlatego kiedy osiągną 8-10 cm, musimy je skrócić. Używamy do tego celu kosiarki, której nóż ustawiamy na wysokości 5 cm - nie niżej! Podczas kilku kolejnych koszeń strzyżemy trawnik właśnie na tę wysokość. Systematyczne koszenie zagęszcza trawę, wzmacniając tym samym jej korzenie, a wiele uporczywych chwastów zamiast krzewić się i wydawać nasiona ginie. Jeśli trawa zagęści się, można ją bardziej skracać. Na początek wystarczy 4 cm, w miejscach zacienionych przynajmniej 4,5 cm.
Oprócz systematycznego strzyżenia i nawadniania zielone dywany wymagają zasilania składnikami pokarmowymi. Jeśli podczas zakładania trawnika stosowaliśmy preparaty mineralne, to zabieg wznawiamy już po 6 tygodniach. W tym przypadku możemy używać nawozów przeznaczonych specjalnie do trawników.
Kosiarka ręczna wraca do łask
Urządzenia tego typu są bardzo proste w budowie, a przy tym niezawodne. Można je stosować wszędzie (nie wymagają zasilania). Ich dodatkową zaletą jest cicha praca i niska cena - od 150 do 400 zł. Elementami tnącymi jest nieruchome ostrze dolne i obracający się wał ostrzowy, które jak nożyce precyzyjnie ścinają źdźbła traw.
Jedyną niedogodnością jest zakres ustawiania wysokości cięcia (zwykle 1,4-4,5 cm). Koszenie wysokiej trawy jest więc niemożliwe. Z tego powodu zabiegi powinno wykonywać się dość regularnie - co zresztą wychodzi trawnikowi na dobre. Kosiarki ręczne są znakomite do małych ogródków.
- Więcej o:
- nawożenie