Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Akademia ogrodnika - zakładamy trawnik

Ewa Figat

Kwiecień, to doskonały czas na założenie trawnika. Przedtem jednak warto zastanowić się nad tym, jaką rolę będzie pełnił w ogrodzie. Warunkuje to bowiem wybór konkretnej mieszanki nasion traw.

Trawnik najlepiej obsiać mieszanką nasion składającą się z kilku gatunków traw nawzajem uzupełniających się pod względem swoich właściwości. Dobór gatunków powinien zależeć od warunków siedliskowych i możliwości wykonywania koniecznych prac pielęgnacyjnych.

Trawniki ozdobne. Tu należy wybierać trawy o drobnych liściach jak: mietlica pospolita (Agrostis tenuis), kostrzewa czerwona (Festuca rubra), kostrzewa owcza (Festuca ovina) oraz wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Pierwsze dwa gatunki nie tolerują intensywnego deptania.

Trawniki rekreacyjne. Tu polecane są gatunki odznaczające się szybkim wzrostem: życica trwała (Lolium perenne), o dużych właściwościach przystosowawczych wiechlina łąkowa (Poa pratensis) i uzupełniająco - tymotka kolankowata (Phleum nodosum), grzebienica pospolita (Cynosurus cristatus). Na trawnikach intensywnie deptanych 20-40% powinna stanowić wiechlina łąkowa.

Przygotowanie gleby

Dokładne oczyszczamy teren z kamieni, pozostałości krzewów, korzeni i chwastów trwałych oraz wyrównujemy powierzchnię tak, by nie było żadnych wzniesień i zagłębień. Aby poprawić strukturę gleby i wzbogacić ją w próchnicę rozrzucamy kompost, zleżały obornik lub torf ogrodniczy w ilości 30-40 kg/10 m kw. Możemy też dodać nawozy mineralne wieloskładnikowe z przewagą fosforu i potasu w ilości 0,4 kg /10 m kw.

Zabiegi te wykonujemy jak najwcześniej, by ziemia przed siewem nasion mogła jeszcze przez 1-2 tyg. osiąść. Przed samym siewem glebę starannie zagrabiamy i ugniatamy wałem.

Gleby ciężkie, gliniaste można przystosować do potrzeb trawników przez dodanie do nich piasku lub drobnego żwiru. Gleby lżejsze, piaszczyste możemy użyźnić dodając glinę i ziemię zasobną w próchnicę (kompost, torf).

Sianie nasion

Na 10 m kw. trawnika przeciętnie zużywa się 25-30 dkg nasion. W niedużych ogrodach wysiewamy je ręcznie, rzutowo, na większych powierzchniach lepiej zrobić to przy pomocy siewnika. Nasiona przykrywamy 1 cm warstwą ziemi z torfem, lekko wałujemy lub ubijamy deseczkami przytwierdzonymi do obuwia i podlewamy.

Podlewanie

Wykonujemy bardzo ostrożnie, silnie rozproszonym strumieniem wody, stopniowo, tak by nie spłukać lekkich nasion i nie spowodować zaskorupienia gleby, najlepiej rano lub wieczorem. Nasiona traw wschodzą zwykle po 7-14 dniach.

Pierwsze koszenie

Po raz pierwszy kosimy, gdy wtedy gdy trawa osiągnie wysokość 8-10 cm. Noże kosiarki muszą być bardzo ostre, by nie podrywać jeszcze słabo ukorzenionych roślinek.

Dalsze zabiegi pielęgnacyjne polegają na koszeniu, podlewaniu, nawożeniu i w miarę potrzeby odchwaszczaniu.

Jeśli jesteśmy niecierpliwi i chcemy mieć szybko ładny, puszysty dywan, możemy kupić gotową darń (w wyspecjalizowanych firmach). Rozłożona na odpowiednio przygotowanym podłożu i obficie podlewana powinna się dobrze ukorzenić w krótkim czasie. Taki trawnik jest dość kosztowny, ale za to efekt - prawie natychmiastowy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Akademia ogrodnika - zakładamy trawnik