Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Światło w zieleni

Małgorzata Łączyńska

Nadchodzi czas wieczornych spotkań ?pod chmurką". Uświetnią je lampy, latarenki, reflektory, świecące punkty znaczące ścieżkę - wszystko po to, by ogród zabłysnął o zmierzchu.

Chcemy, by nasz ogród był dziełem sztuki, lubimy cieszyć się nim także wieczorami. Koniecznością jest oświetlenie wejścia do domu, ścieżki, podjazdu czy schodów. Trzeba jednak zastanowić się, co jeszcze warto podkreślić w ogrodowej przestrzeni. Którąś z naszych roślinnych aranżacji, a może altanę albo taras? Światło może łagodnie poprowadzić ku domowi gości lub - zapalając się gwałtownie - odstraszać intruzów. Lampy przy wejściu czy na schodkach będą się palić codziennie, inne tylko okazjonalnie.

O instalacji elektrycznej warto pomysleć przed założeniem ogrodu. Nie trzeba będzie rujnować nawierzchni i rabat, aby położyć kable, a pozostanie tylko rzecz najprzyjemniejsza - poszukiwanie odpowiednich lamp.

Wybieramy lampy

Lampy zewnętrzne muszą być szczelne, odporne na urazy mechaniczne, wilgoć, zmiany temperatur, wiatr. Modele wykonane precyzyjnie i z solidnych materiałów, posłużą przez lata. Oprawy nie mogą korodować, żarówki zaś powinny dawać przyjemne dla oka światło. Muszą też być jak najbardziej energooszczędne. Dlatego karierę robią dziś urządzenia zaopatrzone w wydajne diody LED i lampy solarne, które świecą za darmo, bo dzięki ogniwom krzemowym korzystają z energii słonecznej.

Bezpieczne lampy

Lampy montowane w ogrodach powinny być przystosowane do pracy na zewnątrz i spełniać odpowiednie parametry bezpieczeństwa. Kupując je, sprawdźmy oznaczenia:

- B - znak bezpieczeństwa; oznacza, że produkt spełnia Polską Normę i ma aprobatę techniczną (znak umieszczony jest na opakowaniu lub na ulotkach informacyjnych produktu)

- IP - stopień ochrony; ten symbol uzupełniony jest dwucyfrową liczbą, która charakteryzuje szczelność oprawy. Pierwsza cyfra (od 0 do 6) oznacza pyłoszczelność, druga (od 0 do 8) wodoszczelność.

Lampy ogrodowe powinny mieć następujące stopnie ochrony:

kinkiety i lampy pod zadaszeniem - min. IP44, stojące, tzw. słupki - min. IP55, montowane w nawierzchni - zalecane IP 65, w oczkach wodnych - zalecane IP 68.

Klasa ochronności określa rodzaj izolacji elektrycznej; lampy ogrodowe powinny mieć II klasę ochronności, lampy do oczek wodnych - klasę III (muszą być też zasilane prądem o bezpiecznym napięciu - 12, 24 V).

Znak CE to certyfikat zgodności z normami Unii Europejskiej.

Uwaga: instalacja ogrodowa o napięciu 220 V ze względów bezpieczeństwa musi być zakładana przez uprawnionego elektryka.

Oszczędne i piękne

Wybrane przez nas lampy powinny pasować do stylu domu i ogrodu. Propozycje rynkowe są przebogate - od kopii zabytkowych latarni po wysmakowane w formie projekty ostatnich lat. Kierujemy się oczywiście własnym gustem, lecz gdy miejsca jest mało, warto sięgnąć po modele o dyskretnym wzornictwie, które nie wprowadzą bałaganu w miejscach, gdzie i tak jest dużo elementów. Tam, gdzie są schodki, słupki, nawierzchnie, donice czy inne dekoracje, zastosujmy zasadę - im mniej, tym lepiej. Przy wejściu do domu ładnie wyglądać będą niewielkie latarenki czy reflektorki albo światła ukryte w nawierzchni schodów. W ciasnej zabudowie szeregowej trzeba pamiętać także i o tym, by nasze iluminacje nie przeszkadzały sąsiadom. Nie stosujmy zbyt jasnych lamp czy reflektorów i montujmy je tylko tam, gdzie jest to konieczne. Oświetlając otuloną dużymi drzewami rezydencję z obszernym podjazdem, można sięgnąć po modele w stylu historycznych latarni.

Na ścianach budynków czy słupkach furtki montuje się najczęściej najróżniejsze kinkiety i latarnie. Tu rozejrzyjmy się za modelami, które dają miłe, ciepłe, zachęcające światło. Tam, gdzie oświetlenie jest konieczne non stop, wybierając lampy, warto zwrócić uwagę na ich parametry poboru energii, z możliwością założenia żarówek kompaktowych, a nawet lampy solarne. Dobrym pomysłem jest zainstalowanie wyłączników zmierzchowych lub czujników ruchu, które włączają oświetlenie tylko w razie konieczności.

Precyzyjne i odporne

Wzdłuż ścieżek mogą być umieszczone niskie lampy lub dyskretne punkciki małych świecących oczek zamontowanych w nawierzchni podjazdu. Są one eleganckim i modnym wykończeniem ogrodu. Montowane w superszczelnych i mocnych stalowych oprawach, odporne na urazy mechaniczne, wytrzymują nacisk kół samochodowych.

Większość nowoczesnych lamp tak zaprojektowano, że snop ich światła można ustawić bardzo precyzyjnie, tak by nie oślepiał przechodnia i nie celował niepotrzebnie w niebo. Niekontrolowane oświetlenie nie daje spodziewanego efektu, powoduje natomiast niekorzystny dla ludzi i roślin tzw. smog świetlny.

Lampy ogrodowe produkuje się na ogół w spokojnych kolorach, by mogły wtopić się w zieleń. Wiele firm na zamówienie nada im dowolny odcień. Zresztą to nie oprawy lamp mają być widoczne, lecz wydobyte z mroku piękne zakątki ogrodu, wyjątkowe okazy roślin czy ich kompozycje. Światło potrafi je modelować i odmieniać. Ogród po zmierzchu jest dzięki temu zupełnie inny niż codzienny i znany, oglądany w słońcu.

    Więcej o:

Skomentuj:

Światło w zieleni