Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ważne informacje z życia ogrodu - od projektu po pielęgnację

Wywiad z Agnieszką Duc, współwłaścicielką pracowni OGRODOWNIA

Dom z ogródkiem to marzenie wielu osób. Ale o ile w budowę i wykończenie domu wkładamy większość sił, energii, pomysłów i pieniędzy, o tyle ogród zwykle traktujemy jako sprawę drugorzędną. Nie zdajemy sobie sprawy ile kosztuje ogród. Niestety często łączy się to z gorszym efektem i rozczarowaniem domowników. Oto kilka przydatnych informacji ułatwiających drogę do pięknego ogrodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Nawierzchnia w ogrodzie.
Fot. A.RUTKOWSKI/OGRODOWNIA
Red.: Najczęściej pomysłu na ogród zaczynamy szukać, gdy dom jest na ukończeniu lub gdy zabieramy się za podjazd. Czy jest to dobry czas? Kiedy najlepiej myśleć o urządzaniu ogrodu?

AD: Każdy, kto ma za sobą budowę domu wie, że to nienajlepszy moment. Brak jest już wtedy zazwyczaj nie tylko pieniędzy, ale też energii i czasu na zajęcie się otoczeniem.

Co istotne, często okazuje się, że trzeba po raz kolejny przeprojektować taras czy układ nawierzchni lub przerobić instalacje - z powodu planowanego oświetlenia ogrodu lub instalacji nawadniającej. A co najważniejsze - podczas budowy a szczególnie wykańczania domu można posadzić część roślin by mogły już zacząć rosnąć do pożądanych rozmiarów.

I warto to zrobić już zgodnie z planem.

Podsumowując: jeśli zaprojektujemy ogród razem z domem i wraz z budową domu zajmiemy się wykonaniem jego otoczenia, będziemy mieli wymarzony ogród szybciej i taniej.

Zwróćmy również uwagę, by projektowanie ogrodu rozpocząć przed właściwym sezonem. Jeśli chcemy rozpocząć wykonanie otoczenia wiosną, jesień to najlepszy moment na spotkanie z architektem krajobrazu. Dzięki temu będzie czas na dopracowanie projektu, będziemy mogli wybrać sprawdzonych wykonawców, zarezerwować terminy prac oraz zaplanować budżet.

R: Ile kosztuje założenie ogrodu?

AD: Nie ma górnej granicy. Każdy projekt jest indywidualny i dostosowany do priorytetów, potrzeb i ograniczeń budżetowych zlecającego.

Jeśli mamy nieograniczony budżet, wybieramy droższe materiały, modne dodatki, a przede wszystkim duże (czasem wręcz docelowej wielkości i przez to kosztowne) rośliny.

Przy ograniczonym budżecie warto rozważyć tańsze, ale równie efektowne materiały oraz rozłożenie prac na dłuższy okres. Wtedy też najczęściej proponujemy klientom mniejsze egzemplarze roślin, zwłaszcza tych, które rosną szybko. Jednym zdaniem - mniejszy budżet niekoniecznie oznacza kompromis jeśli chodzi o jakość ogrodu, raczej wymaga od nas cierpliwości w oczekiwaniu na ostateczny efekt.

R: Jak rozplanować realizację gdy nie mamy pieniędzy na wszystko za jednym razem?

AD: Umiejętne rozplanowanie realizacji jest możliwe wtedy, kiedy pracujemy z profesjonalnym projektantem. Podstawa to dobry projekt, biorący pod uwagę ograniczenia finansowe i potrzeby mieszkańców. Architekt krajobrazu podpowie i ustali z nami fazy wykonania ogrodu, tak by można było się nim cieszyć od samego początku, a realizując następne etapy nie rujnować tych wcześniej wykonanych.

Co do zasady sadzenia roślin, jako pierwsze powinny pojawić się egzemplarze, które spełnią w ogrodzie pewne funkcje - np. żywopłot, który odgrodzi nas od sąsiadów lub niekorzystnych widoków. Oczywiście, zanim zaczniemy zajmować się nasadzeniami, trzeba wykonać pewne prace: przygotować podłoże, ukształtować poziomy oraz rozprowadzić pożądane instalacje i niezbędne nawierzchnie.

To, co proponowałabym pozostawić przy ograniczonych środkach na później, to dodatki, np. rzeźby ogrodowe, fontanny czy meble. Można też wykonać fundamenty pod małą architekturę (altanę, wiatę), a dopiero po jakimś czasie je zbudować .

R: Ile kosztuje pielęgnacja ogrodu? Czy zajmować się nią samodzielnie, czy powierzyć specjalistom? W których momentach roku wykwalifikowany ogrodnik jest niezbędny?

AD: Specjalista powinien pojawić się w ogrodzie w kilku przypadkach: wtedy, kiedy dzieje się coś niepokojącego (np. chorują rośliny) oraz w najważniejszych momentach w roku. Wiosną, kiedy przed sezonem warto zadbać o rośliny nawożąc je i pielęgnując. Jesienią, kiedy przygotowujemy ogród do zimy i powinniśmy spuścić wodę z instalacji nawadniającej oraz ochronić wrażliwe rośliny. Będzie nas to kosztować kilkaset złotych rocznie.

Jeśli do tej pory nie mieliśmy doświadczeń w pielęgnacji ogrodu, warto umówić się na regularne wizyty ogrodnika. Dzięki temu nauczymy się samodzielnie dbać o ogród oraz reagować na niepokojące objawy ze strony roślin. W Warszawie najczęściej spotykam się z ceną ok. 30 złotych za godzinę pracy ogrodnika.

Można oczywiście zamówić pełny serwis opieki nad ogrodem i przekazać w ręce ogrodnika wszystko, łącznie z cotygodniowym koszeniem trawnika. Wtedy powinniśmy liczyć się z kosztami ok. kilkuset złotych miesięcznie przy średniej wielkości ogrodzie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Ważne informacje z życia ogrodu - od projektu po pielęgnację