Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Cebulkowy start - jak sadzić cebulki

Magda Narkiewicz

Jeśli chcemy, aby wiosną nasz ogród zapełnił się kwiatami tulipanów, krokusów, hiacyntów i innych roślin cebulowych, powinniśmy je posadzić właśnie teraz.

Tulipan 'Inge de Bruyn' kwitnie w połowie maja. Cebulki należy sadzić jesienią
Tulipan 'Inge de Bruyn' kwitnie w połowie maja. Cebulki należy sadzić jesienią
Fot. Tomasz Ciesielski
Wczesne gatunki roślin cebulowych zaczynają przygotowywania do wiosennego kwitnienia już jesienią. Zanim nastanie zima, powinny zdążyć wytworzyć korzenie i zawiązki kwiatów. Następnie muszą kilka miesięcy przespać się w chłodzie. Aby dobrze przezimowały i ładnie zakwitły, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki. Najlepsza pora sadzenia to przełom września i października. Im więcej będzie cebulek w ogrodzie, tym lepiej. Możemy je posadzić:- na rabacie, którą po przekwitnięciu cebul obsadzimy kwiatami sezonowymi;- wokół drzew i dużych krzewów, gdzie jest dużo słońca, zanim rozwiną się liście;- pomiędzy bylinami i niskimi krzewami, które rozrastając się latem, wypełnią miejsca po cebulach;- na trawniku, w miejscu przeznaczonym jedynie do ozdoby - mogą tam rosnąć niskie tulipany, krokusy lub narcyzy (trawę będzie można kosić dopiero po zaschnięciu ich liści);- wzdłuż ścieżek, by były sezonową obwódką - najlepiej w tej roli wypadają szafirki i krokusy.

Podstawa sukcesu

Niewiele potrzeba, by wiosną rośliny wyglądały jak z obrazka.

Zdrowy materiał Wybierzmy tylko dorodne cebule (malutkie cebulki przybyszowe lepiej oderwać od dużej cebuli i - zanim dorosną - uprawiać w ustronnym zakątku przez 2-3 lata). Odrzućmy wszystkie, na których widać objawy chorób, gnijące plamy, nalot pleśni lub brązowe przebarwienia. Na wszelki wypadek przed posadzeniem cebule warto zanurzyć na pół godziny w roztworze środka grzybobójczego (Bioczos, Kaptan, Topsin, Dithane).

Dobra ziemia Roślinom najlepiej będzie w zacisznym miejscu, w próchnicznej, przepuszczalnej ziemi. Przygotowujemy dla nich dołki lub rowki. Na ciężkiej glebie na ich dnie wysypujemy warstwę gruboziarnistego piasku. Jeśli umieszczamy cebule na trawniku, najpierw delikatnie zdejmujemy kawałek darni, a dołek użyźniamy ziemią kompostową. Po posadzeniu cebulek darń kładziemy starannie na dawne miejsce.

Właściwa głębokość Cebule powinny się znaleźć na głębokości trzykrotnie przekraczającej ich wysokość w odstępach równych co najmniej ich średnicy. Wygodnie jest używać specjalnych plastikowych koszyczków (są dostępne w sklepach ogrodniczych) wypełnionych ziemią kompostową, które razem z cebulami (po 3-6 sztuk) umieszczamy na rabacie. Koszyczki zabezpieczają rośliny przed gryzoniami, chronią przed uszkodzeniem w czasie pielenia i ułatwiają późniejsze wykopywanie roślin.

Ciepłe okrycie Miejsce, gdzie umieściliśmy cebule, oznaczamy patyczkiem lub plastikową etykietką. Rabatę podlewamy, a po nadejściu pierwszych mrozów okrywamy gałązkami iglaków, warstwą kory lub torfu (na trawniku nie jest to konieczne, gdyż cebulki są wystarczająco zabezpieczone "kołderką" z darni). A potem możemy już ze spokojem czekać na wiosenny spektakl.

Rada dla spóźnialskich

Jeśli po nadejściu mrozu zostały nam jeszcze jakieś cebule, posadźmy je w zwykłych doniczkach. Powinny mieć pod piętką przynajmniej 3 cm ziemi i być przykryte jej 2-3-cm warstwą. Ziemię podlewamy i pojemniki umieszczamy w chłodnej piwnicy (około 2oC) lub na tarasie w skrzyni (od dołu i po bokach wymoszczonej torfem, suchymi liśćmi, gazetami albo styropianem), którą ocieplamy także z wierzchu. Gdy na wiosnę rośliny wykiełkują, przesadzamy je na rabaty albo do pojemników, by zdobiły taras lub wejście do domu. Możemy też wcześniej wstawiać takie doniczki do domu i pędzić rośliny początkowo w temperaturze 10-12oC, a później 18-20oC.



Zobacz także:

Tulipany - nowe odmiany

Krokusami wiosna się zaczyna





    Więcej o:

Skomentuj:

Cebulkowy start - jak sadzić cebulki