Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty ogrodów. Rabata w stylu geometrycznym

Tekst: Małgorzata Wójcik

Jakie kwiaty wybrać i jak zadbać o rabatę, by móc cieszyć się jej geometrycznymi kształtami?

Wiosną rabaty geometryczne mogą zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie
Wiosną rabaty geometryczne mogą zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie
Rys. Grażyna Rodziewicz
Rabata w stylu geometrycznym albo - inaczej mówiąc - formalnym charakteryzuje się wyważonymi proporcjami i zazwyczaj symetrycznym rozmieszczeniem roślin. To styl nawiązujący do epoki baroku, chociaż już w średniowieczu ogrody przyklasztorne i wiejskie wyróżniały się wyraźnym liniowym podziałem na części. Barokowe ogrody były jednak najbogatsze i najbardziej kolorowe. Sadzono w nich głównie róże, ale także rozmaite kolorowe rośliny jednoroczne.

Geometrycznemu ogródkowi elegancji dodadzą strzyżone niskie obwódki ze strzyżonego bukszpanu albo miniaturowej odmiany żywotnika lub cisa. Można też skomponować obwódki z lawendy czy niskich berberysów. Wewnątrz zielonych obwódek możemy sadzić dowolne gatunki kwitnące, np. ostróżki, liliowce, rabatowe i róże miniaturowe, bodziszki, przywrotniki. Ładnie będą wyglądać w takim ogrodzie zarówno stonowane kompozycje kwiatowe, np. w odcieniach różu lub błękitu, jak i aranżacje wielokolorowe, podobne do barwnych dywanów albo patchworków.

WARTO WIEDZIEĆ

Rabaty geometryczne można tworzyć nie tylko z roślin cebulowych. Wiosną mogą je zdobić rośliny sezonowe: begonie, żeniszki, pelargonie. Latem na geometrycznych rabatach efektownie wyglądać będą aksamitki, werbeny, celozje, niecierpki, gazanie i osteospermum, a jesienią - kapusty ozdobne i szałwie.Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o ogrodach: encyklopedia roślin, porady ekspertów, zdjęcia pięknych ogrodów w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Projekty ogrodów. Rabata w stylu geometrycznym