Grillownia
To więcej niż grill na tarasie lub w altanie. To po prostu grill, taras i altana w jednym.
Trzy ściany zadaszonej części - altany wymurowano z bloczków ceramicznych i po obu stronach obłożono łupanymi płytami piaskowca. W dwu ścianach, zachodniej i północnej, zostawiono niewielkie otwory okienne, które nie tylko oświetlają, ale i zdobią wnętrze.
Drewnianą konstrukcję jednospadowego dachu wysunięto daleko poza obrys altany, tak by utworzone w ten sposób szerokie okapy chroniły ściany przed opadami. Deskowanie dachu pokryto warstwą papy, a następnie matami z trzciny umocowanymi na łatach i kontrłatach.
W narożniku altany wybudowano z cegły szamotowej palenisko, na którym bezpośrednio układa się węgiel drzewny. Nad nim, na regulowanej wysokości umieszcza się ruszt na produkty do grillowania.
Do ścian altany dostawiono pergolę, aby w dobrą pogodę można było przenieść biesiadę spod dachu pod osłonę z samych pnączy. Na sześciu stopach fundamentowych z zatopionymi w betonie metalowymi kotwami ustawiono słupy drewniane i połączono je u góry poziomymi belkami. Między słupami nośnymi od wschodu zamontowano dwie ażurowe kratownice na pnącza. Jedną trzecią pergoli - od strony altany - przykryto dachem, aby dodatkowo ochronić wnętrze przed zacinającym deszczem.
Nawierzchnię w obu częściach grillowni wykonano z płyt czerwonego piaskowca.
Materiały
- ławy fundamentowe: beton, pręty zbrojeniowe;
- ściany: bloczki ceramiczne MAX, zaprawa cementowo-wapienna, piaskowiec łupany;
- dach: 5 płatwi 5×15 cm długości 3,45 m, 1 płatew 5×15 cm długości 4 m, deski calówki (2,5 cm) na odeskowanie, łaty i kontrłaty, śruby do drewna i gwoździe, papa, maty trzcinowe;
- grill: cegła szamotowa, płyty z piaskowca łupanego, zaprawa cementowa, 3 blaty z czerwonego szlifowanego piaskowca, ruszt metalowy i blacha nierdzewna na okap, deska do wykończenia okapu.
- stopy fundamentowe: beton, 6 metalowych kotew z obejmą 15×15 cm;
- konstrukcja: 6 słupów 15×15 cm długości 2,45 m, 4 belki 6×13 cm długości 2,70 m, 10 płatwi 5×15 cm długości 4,6 m, śruby i wkręty do drewna, kątowniki z blachy;
- pokrycie części dachu w sąsiedztwie altany: deski calówki, papa, łaty i kontrłaty, maty trzcinowe, gwoździe;
- wykończenie: listewki 2×4 cm na kratownicę;
- pnącza: aktinidia i glicynia.
Altana
Ponad paleniskiem zbudowano komin o przekroju 35×35 cm i takiej wysokości, aby wystawał 1,5 m ponad dach. Z blachy nierdzewnej ukształtowano okap i przymocowano go do komina.
Pergola
Od wschodniej strony pola między słupami wypełniono dwiema kratownicami o "oczkach" 32×35 cm wykonanych z listew 2×4 cm. Przykręcono je do słupów wkrętami do drewna.
Dach
Do dwóch słupów pergoli ustawionych przy ścianach altany przykręcono 4-metrową belkę (5×15 cm). Przymocowano ją 20 cm poniżej wierzchołków słupów. Wykonano w niej 5 wcięć i wsunięto w nie płatwie. Z drugiej strony płatwie oparto w gniazdach zostawionych w murowanej ścianie altany. Aby drewno nie wchłaniało wilgoci z muru, wpusty wyłożono papą. Także dwie skrajne płatwie układane na ścianach szczytowych odizolowano papą od muru. Z tyłu altany płatwie wysunięto 90 cm poza obrys ścian, aby utworzyć szeroki okap.
Do płatwi przybito poszycie z desek, wysuwając je 70 cm poza ściany boczne, aby także wzdłuż tych ścian były szerokie okapy. Potem całą połać dachu przykryto papą, a następnie matami z trzciny układanymi na łatach przybitych do kontrłat.
Na czterech płatwiach pergoli od strony altany też ułożono poszycie z desek, a na nim - papę. Potem przybito łaty oraz kontrłaty i przymocowano maty z trzciny. Dach pergoli zbudowano tak, by zachodził 30 cm na dach altany.
Wykończenie
- Więcej o:
Termodrewno: nowe oblicze świerku i sosny
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Oświetlenie w obrzeżach i kostkach