Letnie leniuchowanie czyli wypoczynek w ogrodzie
Ogród to nie tylko pielenie rabat czy strzyżenie trawników, ale przede wszystkim wypoczynek na świeżym powietrzu. Mamy na to czas właśnie teraz, latem, gdy w ogrodzie jest najmniej pracy, pogoda zaś sprzyja słodkiemu leniuchowaniu pod chmurką
W małym ogrodzie rzadko jest miejsce na wydzielenie kilku zacisznych kącików, dlatego zwykle w całości traktujemy go jako przedłużenie domu oraz oazę ciszy i spokoju. Im bliżej położone są zabudowania sąsiadów, tym ważniejsze jest zapewnienie sobie intymności, na przykład poprzez odizolowanie się zielonym murem roślin. W dużych ogrodach kąciki wypoczynkowe o różnym przeznaczeniu tworzymy za pomocą wysokich żywopłotów osłoniętych pnączami pergoli i treliaży oraz - co wygląda bardzo dekoracyjnie - sztucznych ruin i obrośniętych roślinnością kolumnad. Pamiętajmy też, że łuki, kręte ścieżki, zagłębienia terenu, pergole czy podcienia dzielące ogród na mniejsze części powodują, że staje się on znacznie ciekawszy niż ten, który możemy ogarnąć jednym spojrzeniem.
Miejsce wypoczynku powinno być nie tylko ukryte przed wzrokiem ciekawskich, ale także osłonięte od wiatru. Tylko w takim otoczeniu z przyjemnością możemy odpocząć, zdrzemnąć się czy poczytać gazetę. Oprócz pnączy pomocne będą tu rośliny posadzone w dużych, stabilnych pojemnikach. Takich kącików można stworzyć w ogrodzie kilka, o różnym charakterze i przeznaczeniu. Jeśli lubimy spędzać czas w ciszy i spokoju, miejsce zabaw dla dzieci czy do gry w kosza urządźmy jak najdalej, otaczając je treliażem porośniętym pnączami - taka zieleń doskonale tłumi hałas i zajmuje niewiele miejsca. W murach lub żywopłotach warto wykonać okna widokowe, pozwolą bowiem zachować intymność miejsca, a jednocześnie dadzą wrażenie rozległej przestrzeni. Ważne jest również oświetlenie oraz ogrodowe akcesoria, np. rzeźby, które podkreślą charakter wydzielonej przestrzeni. Należy położyć też nacisk na dobór kolorów roślin i sprzętów, tak aby nie tworzyły chaotycznej mieszaniny, wywołując uczucie niepokoju. Chłodne barwy - białe i jasnożółte - mobilizują do działania i dają wrażenie skromności oraz elegancji, a niebieskie i fioletowe optycznie zwiększają przestrzeń.
MIEJSCE NA LEŻAK
Wszelkiego rodzaju miejsca do wypoczynku, szczególnie te o stałej lokalizacji, gdzie ustawimy ogrodowe meble czy wygodne leżaki, muszą mieć utwardzoną powierzchnię, aby stoliki się nie kiwały, a leżak przypadkowo się nie złożył. W ogrodach najlepiej sprawdzają się brukowane powierzchnie - zarówno te z kostki Bauma, jak i granitowej - ze specjalnych paneli drewnianych czy płyt betonowych o wielu wzorach i rozmiarach. Wszystkie muszą mieć w miarę równą powierzchnię, dlatego nie należy stosować takich rozwiązań jak bruk z otoczaków czy polnych kamieni. Powierzchnia utwardzona nie może dominować nad ogrodową zielenią, a także być wykonana z jaskrawych materiałów, gryzących się z otoczeniem. Jeśli w ogrodzie wydzielimy kąciki o różnym przeznaczeniu, powinniśmy zgodnie z nim dobrać odpowiednie materiały.
POD DACHEM CZY POD CHMURKĄ?
To lato ma być deszczowe, ale ciepłe, warto więc w większych ogrodach pomyśleć o altanie, która pozwala wygodnie odpocząć nawet przy niezbyt sprzyjającej pogodzie. Pergole czy treliaże wyglądają o wiele lżej i można za ich pomocą nie tylko odgrodzić się od otoczenia, ale również podzielić ogród na mniejsze części. Jedne i drugie obsadzamy pnączami takimi, jak: pnące róże, wiciokrzewy, powojniki, aktinidie czy glicynie. Nie należy sadzić gatunków szybko rosnących, na przykład rdestówki Auberta czy chmielu, gdyż z czasem walka z nimi może się stać mordęgą, a porośnięta altana zamieni się w ciemną norę.
Koniecznie zaopatrzmy się w ogrodowy parasol. W sklepach jest w czym przebierać, a na pewno nie będzie to niepotrzebny zakup. Parasole, szczególnie te o dużej średnicy, powinny być stabilnie przytwierdzone do podłoża, tak aby nie mógł ich przewrócić nawet porywisty wiatr. Tanim i bardzo praktycznym rozwiązaniem są też tak zwane namioty wezyra chroniące przed deszczem i słońcem.
Bardzo efektownym i praktycznym rozwiązaniem doskonale nadającym się do większych ogrodów są oszklone pawilony przeznaczone na spotkania z przyjaciółmi. Goście są tu nie tylko ukryci przed światem zewnętrznym, ale również mogą podziwiać szeroką panoramę ogrodu. Budowle te warto wyposażyć w ogrzewanie podłogowe, dzięki czemu będziemy mogli korzystać z nich także w chłodniejszych porach roku.
ZADYMIANIE CZYLI MODNY GRILL
Przyrządzanie potraw na grillu stało się nieodłączną atrakcją wypoczynku na powietrzu. Niestety, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że zapach pieczonej kiełbasy w ogródku o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych nie tylko dociera do naszego nosa, lecz także drażni powonienie okolicznych sąsiadów, a nie każdemu może przypaść do gustu. Dlatego warto dobrze się zastanowić nie tylko nad odpowiednim miejscem na grill, ale też zapytać sąsiadów, czy unoszące się z niego zapachy nie przeszkadzają im w piciu wieczornej herbaty. Dym z paleniska nie powinien także dostawać się do naszego domu, gdyż trudno go stamtąd usunąć.
W sklepach sprzedawane są różne grille, od całkiem prostych kratek z paleniskiem po skomplikowane, duże stoły z elektrycznie obracanym rożnem, wyciągami oraz akcesoriami ułatwiającymi przygotowywanie potraw czy coraz modniejsze betonowe, okazałe konstrukcje. Wybrany model zależy nie tylko od pojemności portfela, ale także od tego, jak często zamierzamy przyrządzać potrawy na świeżym powietrzu. Okazjonalne upieczenie kiełbasy nie jest warte ustawienia ciężkiego, masywnego grilla zawalającego kąt w ogrodzie. Wszystkie modele muszą stać na równej, utwardzonej powierzchni - ponieważ mamy do czynienia z ogniem. I najważniejsze - dzieci należy trzymać jak najdalej od paleniska.
Kupując grill, sprawdźmy, czy można łatwo zdjąć ruszt i mocować go w różnych odległościach od paleniska (3-4 pozycje). Zwróćmy uwagę na to, czy uchwyty rusztu są wykonane z drewna lub innego materiału nieprzewodzącego ciepła i czy znajdują się dość daleko od paleniska. W niektórych modelach można regulować dopływ powietrza od spodu (przy większej ilości powietrza węgiel szybciej się spala i temperatura w palenisku jest wyższa).
Do grilla konieczne są akcesoria służące nie tylko do przewracania potraw, ale też do czyszczenie rusztu czy rozpalania ognia. Ta ostatnia czynność trwa przeważnie dość długo, co należy wziąć pod uwagę i zacząć rozpalanie na kilkadziesiąt minut przed planowanym posiłkiem. Rozpalenie węgla drzewnego można przyśpieszyć, stosując nadmuch powietrza. Służą do tego specjalne mieszki lub wentylatorki na baterie. Nie należy dmuchać ustami, gdyż iskry mogą poparzyć twarz i oczy! Nie wolno też używać do rozniecania ognia płynów łatwopalnych, np. benzyny, rozpuszczalników do farb itp. Buchają one gwałtownym ogniem - co grozi poparzeniem i pożarem - a nie zapalają węgla, pozostawiają ponadto przykry zapach, którym łatwo przesiąkają przygotowywane potrawy. Potrawy kładziemy na ruszt dopiero wówczas, gdy w palenisku nie ma otwartego ognia.
WODA DLA OCHŁODY
Oczko wodne to jedno z najbardziej efektownych i pełnych życia założeń ogrodowych. Jednak latem nie wystarczy nam szum wpadającej do niego wody, sami bowiem chcemy się w niej popluskać!
Duży basen to inwestycja na lata, a koszt jego budowy i eksploatacji jest bardzo wysoki, zanim więc podejmiemy decyzję, dobrze się nad nią zastanówmy. Małe przenośne baseny to znacznie mniejszy wydatek i oszczędność miejsca. Kosztują niewiele i można je kupić już za kilkaset złotych. Ale basenem są tylko z nazwy, bo nawet te największe nie dają możliwości aktywnego popływania. Są one jednak najpopularniejsze, i to nie tylko ze względu na cenę. Główne ich zalety to możliwość złożenia, gdy robi się coraz zimniej, i przechowania w piwnicy lub garażu, a także niewielki koszt eksploatacji.
Jeśli marzy nam się prawdziwy basen, w którym naprawdę można aktywnie popływać, musi mieć co najmniej 10-15 metrów długości. Aby go zbudować, ogród musi mieć odpowiednie rozmiary, w przeciwnym wypadku naszym ogrodem stanie się basen. Jeśli nie jest kryty, to okres jego użytkowania trwa (przy zainstalowanym podgrzewaniu wody) od czerwca do początków września. Pamiętajmy, że raz wybudowany nie da się przenieść ani odsprzedać. Jest to więc inwestycja trwała, podobna do budowy domu. Dlatego przed podjęciem decyzji trzeba zapoznać się z ofertami wielu firm, porównać ceny, sprawdzić warunki gwarancji, czas realizacji itp. Pamiętajmy też, że wybudowanie basenu to połowa inwestycji - aby spełniał nasze oczekiwania, musi mieć zainstalowanych wiele dodatkowych urządzeń.
KĄCIK DLA MILUSIŃSKICH
Urządzając kącik zabaw dla małych dzieci, bierzemy przede wszystkim pod uwagę ich bezpieczeństwo. Teren musi być dobrze widoczny, a ustawione na nim sprzęty powinny mieć odpowiednie atesty. Baseny dla dzieci muszą być płytkie, a zjeżdżalnie i inne sprzęty trwale zamocowane do ziemi. Pamiętajmy też o należytym zabezpieczeniu zbiorników wodnych w ogrodzie, tak aby zapobiec wpadnięciu do nich dziecka. Nie sadzimy roślin trujących, takich jak datury, złotokapy, glicynie czy cisy, oraz mających duże ciernie i kolce, jak glediczje czy agawy. Miejsc, gdzie bawią się dzieci, nie utwardzamy, gdyż na gęstej, dobrze wystrzyżonej trawie ryzyko obrażeń jest o wiele mniejsze.
- Więcej o:
- rabata
Wystawa Chelsea Flower Show 2010. Najnowsze trendy projektowania ogrodów
Mały ogród przy szeregowcu
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników
Wybieramy piękne kwiaty wiosenne na rabatę w kolorze zielonym - siew, stanowisko, rozmnażanie
Rabata w angielskim stylu