Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Projekty balkonów. Fontanna na balkonie - woda na wysokościach

Magda Narkiewicz

Każdy lubi wypoczywać nad wodą. Dzięki balkonowemu jeziorku lub kaskadzie na co dzień można cieszyć się jej kojącym pluskiem i wilgotną mgiełką.

ONE TIME USE ONLY DO JEDNORAZOWEGO UZYCIA FONTANNA RZEZBA MASZKARON FUNKIA HOSTA FOT. MAGDALENA TOMZYNSKA PUBLIKACJA OGRODY NR 5 (85) - 5.2006
Takie betonowe ścienne źródełko rozjaśni cienisty zakątek. Jednak nadaje się tylko na solidny taras. Na zwykły balkon pasuje model z lżejszego tworzywa.
Fot. Magdalena Tomżyńska
Urządzenie małego ogródka wodnego na balkonie wcale nie jest trudne. W sklepach znajdziemy bez liku różnorodnych oczek wodnych i źródełek w wersji mini, nowoczesnych lub klasycznych. Miejsce, gdzie szemrze minifontanna lub skrzy się mała tafla wody, będzie przyciągało uwagę, powinno więc być jak najbardziej urokliwe. A ponieważ coraz częściej balkon traktujemy jako dodatkowy letni pokój, niemal integralną część mieszkania, postarajmy się, by wodny kącik nawiązywał do stylu wnętrza.

Właściciele lodżii mogą na bocznej ścianie zainstalować źródełko umieszczone około półtora metra nad podłogą. Składa się ono z pionowej płyty z wbudowaną rurą zakończoną ozdobną dyszą, z której wypływa woda do znajdującej się poniżej misy. W obudowie misy ukryta jest pompa napędzająca strumień. Działające na tej samej zasadzie strumyczki tryskające z wierzchołka kamiennych brył, a także ceramiczne pojemniki z zamontowaną małą fontanną, które zajmują niewiele miejsca ustawić można na balkonie każdego typu. Niewiele więcej przestrzeni trzeba przeznaczyć na małe jeziorko. Ma ono tę zaletę, że można w nim posadzić wodne rośliny, a nawet trzymać karasie złociste. Formy przeznaczone na balkony i tarasy kupimy w specjalistycznych sklepach i dużych centrach ogrodniczych. Najwygodniejsze są modele o kształcie trójkątnym, przeznaczone do ustawiania w narożnikach. Możemy również wybrać model ogrodowy

(w ogrodzie zakopuje się go w ziemi), wówczas jego mało dekoracyjne boki trzeba zamaskować np. płotkiem z rollborderów. Czasami wolimy urządzić coś własnym sumptem, wykorzystując posiadane naczynia. Wystarczy, by były mniej więcej

na 40 cm głębokie, a ich przekątna lub średnica wynosiła około 80 cm. Na oczko nadają się zarówno szczelne pojemniki, jak i np. wyłożone folią do jeziorek drewniane skrzynie.Dobre radyl. Miejmy na względzie, że duże ogrodowe oczka wodne i fontanny, szczególnie gdy są wykonane z kamienia, mogą nadmiernie obciążać balkon. Natomiast na okazałe aranżacje wodne możemy sobie pozwolić na tarasach wybudowanych na poziomie ogrodu.

2. Miejsca na ogródek wodny powinno być cieniste, gdyż w słońcu niewielka ilość wody

szybko się nagrzewa i wyparowuje. Zbyt wysoka temperatura wody może być też przyczyną zamierania roślin i śnięcia ryb.

3. W naczyniach metalowych dobrze rosną wodne rośliny, natomiast nie nadają się one

do hodowli ryb. Niestety, woda w nich szybko się nagrzewa.

4. Do rodzimych gatunków nadających się do uprawy w małych oczkach wodnych należy:

sit (Juncus ensifolius ), miniaturowe odmiany lilii wodnych, niezapominajka błotna, pałka drobna, przęstka pospolita, strzałka szerokolistna, tatarak zwyczajny 'Variegatus'.

5. W balkonowym oczku lato mogą spędzać także ciepłolubne rośliny pływające

po powierzchni wody, np. hiacynt wodny i piscja osokowata.

6. Rośliny wodne najwygodniej jest sadzić w doniczkach wypełnionych piaskiem zmieszanym pół na pół z uniwersalną ziemią do kwiatów i niewielką ilością gliny. W takim podłożu roślin nie trzeba już nawozić. Jeśli jednak zamierzamy do zbiornika wpuścić rybki, zrezygnujmy z ziemi kompostowej, a piasek dokładnie przepłuczmy. W takim przypadku do wody należy włożyć dostępne w sklepach akwarystycznych kule nawozowe albo specjalne tabletki, które będą służyły za pokarm dla roślin.

7. Rybom dostarczajmy tylko tyle pokarmu, ile są w stanie zjeść w ciągu 10 min. Jego nadmiar powoduje rozwój glonów i może być przyczyną psucia się wody.

8. Sprawdzajmy ilość wody, szczególnie w czasie upalnej pogody. Regularnie uzupełniajmy jej ubytki. W oczkach z rybkami powinno się co jakiś czas wymienić 1/3 jej objętości.

Skomentuj:

Projekty balkonów. Fontanna na balkonie - woda na wysokościach