Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bierzmy się do przesadzania

Magda NARKIEWICZ

Wiosną rośliny potrzebują świeżej ziemi, a te, którym zrobiło się ciasno w doniczce, także większego pojemnika.

ZRASZANIESPRYSKIWANIE ZRASZACZ NARZEDZIA PRZESADZANIE PIELEGNACJA I UPRAWA ROSLINA DONICZKOWA BLUSZCZ HEDERA HELIX FOT. SERWIS PRASOWY MARKETY OBI PUBLIKACJA KWIETNIK NR. 3 (99) - 03.2003
Przesadzonym roślinom należy przez 2 tygodnie często zraszać liście.
Fot. Materały firmy: OBI
Kwiaty doniczkowe najlepiej przesadzać wiosną, gdy rośliny zaczynają budzić się z zimowego spoczynku i mają wiele energii życiowej. Zdążą zregenerować uszkodzenia korzeni, zanim wypuszczą nowe liście.

Które kwiaty przesadzać

Roczne i dwuletnie egzemplarze a także starsze, które szybko rosną, np. figę, syngonium, jaśmin, zielistki, justicję i stromante, przesadzamy każdej wiosny (młode fuksje i zielistki nawet dwa razy w sezonie - wiosną i latem). Kilkuletnim roślinom robi się za ciasno zwykle po 2-3 latach. Czy na przenosimy nadeszła właściwa pora, możemy się przekonać po wyjęciu bryły korzeniowej z pojemnika. Jeśli cała jej powierzchnia pokryta jest gęstą siatką korzeni, to znak, że najwyższa pora na zmianę. Duże, zdrowo wyglądające okazy lepiej pozostawić w spokoju i jedynie dosypać im do doniczki nieco świeżego podłoża.

Pamiętajmy, że azalii, storczyków i innych gatunków, które właśnie mają kwiaty, nie należy przesadzać. Można to będzie zrobić, gdy przestaną kwitnąć.

Doniczka prosta i nieduża

Materiał. Najwięcej zalet mają doniczki plastikowe: są tanie, trwałe, łatwe do mycia i nadają się do wielokrotnego wykorzystania. Mimo ze nadmiar wody szybko z nich wypływa przez duże otwory w dnie (zapobiega to zalewaniu korzeni), to ziemia pozostaje wilgotna dłużej niż w porowatych doniczkach ceramicznych. Przy przesadzaniu roślinę łatwo wysunąć, jeśli zaś korzenie przerosną otwór odpływowy, można je uwolnić, rozcinając plastik.

Kształt. Najpraktyczniejsze są doniczki typowe, o kształcie ściętego stożka, przy czym specjaliści radzą, by płytko korzeniące się gatunki, np. azalie, sadzić do płaskich naczyń, a tworzące długie korzenie, np. palmy, do głębokich. Nie warto jednak stosować nietypowych pojemników, np. kulistych lub kanciastych, ponieważ z ich wymianą na większe o identycznym fasonie są spore kłopoty i kształtu bryły korzeniowej nie można zmienić bez uszkodzenia rośliny.

Wielkość. Ogrodnicy twierdzą, że przy przesadzaniu wystarczy wymienić doniczkę na większą o jeden numer - czyli o średnicy większej o 1 cm - ewentualnie o dwa numery, ale dla bardzo dużych okazów trzeba wybrać szerszą o 10 cm. W zbyt obszernych pojemnikach podłoże szybko zbija się, a wtedy brakuje w nim powietrza. Korzenie nie mogą więc właściwie funkcjonować i łatwo zagniwają.

Odpowiednia ziemia

Wielu roślinom odpowiada niemal każda ziemi, inne zaś mają ściśle określone wymagania, dlatego w sklepach ogrodniczych można kupić kilka typów mieszanek. Jeśli nie jesteśmy pewni, do której grupy należą nasze domowe kwiaty, sprawdźmy to np. w literaturze ogrodniczej.

Najczęściej używana jest ziemia uniwersalna, składająca się z przekompostowanej ziemi próchnicznej (liściowej lub kompostowej), z małym dodatkiem torfu (dobrze utrzymuje wilgoć) i piasku (zapobiega zbijaniu się podłoża) o średnio kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5). Wbrew swojej nazwie, nie odpowiada wszystkim roślinom. Nie nadaje się np. dla azalii, które dobrze rosną jedynie w kwaśnej ziemi (pH 4-5,5), kaktusów, bo te muszą mieć łatwo przesychające podłoże, oraz storczyków, którym dobrze służy lekka i chłonąca dużo wilgoci mieszanka z równych części kory sosnowej, włóknistego torfu i węgla drzewnego.

Palmy, choć nie wszystkie, oraz wieloletnie okazy fikusów, juk i dracen lepiej rosną w cięższym podłożu, zawierającym więcej ziemi z kompostu lub glinę. Są też gatunki lubiące bardzo kwaśną lub zasadową ziemię. Dla roślin o specjalnych wymaganiach ogrodnicy przygotowują odpowiednie mieszanki: ziemię do kaktusów, do palm, do storczyków i do paproci. Można też sporządzić je samemu.

Pożyteczne granulki i żele

Znacznie ułatwimy sobie pielęgnację roślin, jeśli do przeznaczonej dla nich ziemi dodamy granulki nawozu o przedłużonym działaniu (np. Osmocote, Plantacote lub Pokon) - 1 łyżeczka (4 g) wystarczy na litr ziemi. Będą one przez cały sezon dostarczać roślinom odpowiedniej ilości składników pokarmowych, wystarczy tylko kwiaty regularnie podlewać. Jeśli i na to brakuje nam czasu, zmieszajmy ziemię z żelem ogrodniczym, który długo utrzymuje wilgoć.

Wstępne przygotowania

Ustalmy, które kwiaty potrzebują nowej doniczki i jakie będziemy rozsadzać. Zapiszmy, ilu i jakiej wielkości doniczek będziemy potrzebować. Taka notatka jest nieoceniona, gdy udamy się po nie do piwnicy lub do sklepu. Trzeba też zgromadzić odpowiednią ilość świeżej ziemi lub składników potrzebnych do jej przygotowania i materiał na drenaż. Warto też mieć pod ręką długi nóż oraz sekator.

Etapy przesadzania

Rośliny solidnie podlewamy i pozostawiamy na kilka lub kilkanaście godzin, by ziemia równomiernie nasiąkła. Na dno nowego pojemnika sypiemy keramzyt i przykrywany go świeżą ziemią. Wybijamy roślinę z doniczki (pokryte włoskami liście warto zabezpieczyć przed zabrudzeniem woreczkiem foliowym), starając się nie naruszyć bryły korzeniowej. Obcinamy chore korzenie. Duże kępy rozsadzamy. Rany przesypujemy węglem drzewnym lub smarujemy maścią ogrodniczą. Roślinę wstawiamy do nowej doniczki (długie korzenie zwijamy spiralnie na dnie), obkładamy ziemią do tego samego poziomu, co rosła poprzednio. Podłoże lekko ugniatamy (powinno sięgać 1 cm poniżej krawędź doniczki) podlewamy. Gdy osiądzie dosypujemy jej nieco i wyrównujemy powierzchnię. Rośliny, które utraciły cześć korzeni lub z natury potrzebują dużo wilgoci, na kilka dni okrywamy bezbarwnym woreczkiem foliowym.Lubią ziemię uniwersalną

achimenesy, aukuby, cyklameny, draceny, jakobinie, kloniki, kordyliny, lipki, radermachery, kalatee, maranty, niektóre palmy (kokosowa, rapis, chamedora, kencja), pilee, plektrantusy, sansewierie, skrzydłokwiaty, stromante, strzałkowce, szczawiki, szeflery, trzykrotkiJakie mieszanki dla jakich roślin

Podstawowym składnikiem jest ziemia uniwersalna (ZU)

ZU + glina (5:1) - cissusy, juki, draceny, większość palm, fikusy;

ZU + odkwaszony torf (1:1) - większość paproci, begonie;

ZU + odkwaszony torf + piasek (2:1:1) - epifilum, hatiora, szlumbergera;

ZU + odkwaszony torf + żwir + piasek (1:1:1:1) - kaktusy;

ZU + piasek (1:5) - ceropegie, scindapsusy;

ZU + kwaśny torf (1 :1), o pH 4,5-5,5 - azalie, diffenbachie, kolumnee;

ZU + kreda (1g na litr podłoża), o pH 6,5 - 7,2 - dzwonki równolistne, figi, hoje, jaśminy, juki, kliwie, mirty, oleandry, pachiry;

ZU + odkwaszonego torf (1:1) + kreda (1g na 1 litr podłoża), o pH 6,5-7 - paproć ciemnotka;

ZU + glina (5:1) + kreda (1g na l litr podłoża) - asparagusy.Ogrodniczy cennik

Podłoża ogrodnicze - 5 l/ 3-5 zł, keramzyt - 2 l/ 2 zł, nawóz granulowany - 300 g/10 zł, żel - 1 kg/20 zł

Skomentuj:

Bierzmy się do przesadzania