Rośliny odporne na suszę
Rośliny odporne na suszę? Zapracowani i zabiegani, nie mamy czasu na codzienne podlewanie ogrodu. Albo odwrotnie - dbamy, pielęgnujemy, lecz na naszej słabej, suchej glebie i tak nie chcą rosnąć bardziej wymagające gatunki. Jest na to sposób - posadźmy odpowiednie rośliny.
Rośliny odporne na suszę
Do przetrzymania okresowych susz przystosowały się na różne sposoby.
- Jedne wytworzyły cebule lub kłącza (tulipany, irysy).
- Inne bardzo głęboki system korzeniowy, dzięki któremu sięgają do wody gruntowej (jałowce) lub przeciwnie - płaski, ale bardzo rozległy system drobnych korzonków (trawy).
- Jeszcze inne przed nadmierną utratą wody chroni budowa i kształt liści - mięsistych i zgrubiałych (rojniki i rozchodniki) albo pokrytych grubą warstwą włosków lub wosku (juka, gipsówka).
- U wielu kserofitów liście są drobne, co ogranicza ich powierzchnię parowania (tamaryszek), lub też mają zdolność zmiany ustawienia blaszki liściowej do kierunku padania promieni słonecznych (robinia).
Drzewa odporne na suszę
- jodła kalifornijska,
- świerk kłujący,
- modrzewie,
- sosny zwyczajna i czarna,
- a także większość jałowców oraz odmiany świerka kłującego i modrzewi.
Nie powinno też zabraknąć przynajmniej jednego drzewa liściastego.
- Polecam klon polny, a zwłaszcza jego bardzo ładną odmianę o żółtych liściach - 'Postelense', albo któregoś z barwnolistnych odmian klonów jesionolistnym.
- Okresowe susze dzielnie znosi katalpa bignoniowata oraz brzozy, nawet te najbardziej malownicze: papierowa, zwisła 'Youngii', Tristis' i 'Dalecarlica' o powcinanych liściach oraz kolumnowa 'Fastigiata'.
- Warto też zwrócić uwagę na cudownie pachnące robinie (zwane pospolicie akacjami), zwłaszcza na żółtolistną odmianę 'Frisia' albo gatunki o pięknych różowych kwiatach - robinię lepką i szczeciniastą.
Rośliny na słońce i suszę. Co posadzić na rabacie w pełnym słońcu
Krzewy odporne na suszę
- Od wiosny do jesieni. Wśród krzewów odpornych na suszę nie powinno zabraknąć pigwowców obficie obsypanych w kwietniu pomarańczowymi, różowymi, czerwonymi lub białymi kwiatami.
- Z krzewów liściastych sięgnijmy po lilaki - mamy do wyboru tak wiele odmian różniących się zabarwieniem kwiatów, ich pełnością i terminem kwitnienia. Odpowiednio dobrane odmiany będą kwitły przez cały maj. Mniej więcej w tym samym czasie pojawią się też kwiaty na obieli i świdośliwach (które w lipcu i w sierpniu obsypane są smacznymi owocami).
- W czerwcu w suchym ogrodzie zakwitną na cytrynowo moszenki południowe, a na fioletowo - słonisz srebrzysty. Pojawią się różnobarwne kwiaty na szczodrzeńcach i drobne, niepozorne, ale bardzo pachnące kwiaty na parczelinie trójlistnej.
- Gdzie wytwornym odmianom róż zabraknie wody, tam poradzi sobie bardzo odporna róża pomarszczona - latem obficie kwitnąca, później owocująca.
- To jeszcze nie wszystko. Jeśli zostało nam miejsce, możemy posadzić różowo kwitnące tamaryszki i łany fioletowej lawendy albo krzewy "nie do zdarcia", czyli pięciorniki krzewiaste o kwiatach białych, różowych lub pomarańczowych. Ogród odporny na suszę będzie piękny we wrześniu, gdy zakwitną w nim wrzosy.
Kwiaty odporne na suszę i brak światła
Byliny odporne na suszę
- Wśród kamieni świetnie wyglądają przede wszystkim rojniki i rozchodniki, rogownica o srebrzystych liściach i różowo kwitnący ukwap.
- Susza nie straszna jest zresztą większości skalnych bylin, z których szczególnie polecam kwitnącego na biało ubiorka wiecznie zielonego i smagliczkę nadmorską o żółtych kwiatach.
- Poza tym wilczomlecze, gipsówkę i wspaniały wiosenny skarb - miłka wiosennego.
- Na rabatach. Do bylinowych kompozycji polecam irysy, czyli kosaćce, a szczególnie odmiany należące do grupy Barbata Nana i Barbata Elatior. Odmiany z pierwszej grupy odznaczają się drobnymi kwiatami, a zakwitają już na początku maja.
- Druga grupa to odmiany wysokie o dużych kwiatach skupionych w wielokwiatowe kwiatostany, kwitną w końcu maja i w czerwcu.
- Odporne na suszę są także goździki, zwłaszcza gatunki niskie o białych lub różowych kwiatach i szarozielonych liściach, dekoracyjne przez cały rok
- Więcej o:
Jaśmin, czy na pewno wiesz, jak wygląda?
Sposoby na ślimaki w ogrodzie
Jak zabezpieczyć dalie przed zimą?
Mimoza wstydliwa. Uprawa i pielęgnacja mimozy
Kalla ogrodowa (Zantedeschia) - jak ją uprawiać w doniczce?
Pies w ogrodzie. Jak ochronić ogród przed psem?
Oranżerie - ogród zimowy
Cytryna. Uprawa i pielęgnacja