Z dwóch jedno
Poprzez szczepienie można uzyskać okazy o zadziwiającym wyglądzie, które nie występują w naturze.
Warto spróbować
Szczepienie można przeprowadzić kilkoma metodami. Osobom podejmującym pierwsze próby polecamy szczepienie na przystawkę boczną pod korę (opis w ramce). Dla nabrania wprawy proponujemy zacząć od szczepienia wierzby, bo ma wyjątkowo duże zdolności regeneracyjne. Na podkładkę nadaje się wierzba wiciowa (Salix viminalis). Na przedwiośniu jej proste jednoroczne pędy można uciąć z krzewów tworzących nadrzeczne zarośla i w chłodnym pomieszczeniu posadzić w wilgotnym piasku. Gdy wypuści korzenie, umieszczamy pęd w doniczce z ziemią ogrodniczą, której powierzchnię przysypujemy warstwą kory lub torfu (zapobiegnie to przesychaniu ziemi). W marcu przystępujemy do szczepienia, np. metr nad ziemią umieszczamy zraz odmiany 'Pendula' wierzby purpurowej (S. purpurea, a pół metra wyżej zraz wierzby całolistnej 'Hakuro Nishiki'. U obu odmian powinny to być ścięte ukośnie wierzchołki pędów długości około 5 cm i średnicy 3 mm.
Miłośnikom iglaków proponujemy utworzenie drzewka na podkładce z 3-4-letniego świerka pospolitego (Picea abies) uprawianego w pojemniku. Roślina jesienią powinna być zadołowana w ogrodzie. Na przełomie lutego i marca przenosimy ją do widnego i chłodnego pomieszczenia (ok. 5oC). Na zraz można wybrać odmianę kulistą, np. świerk kłujący (P. pungens) 'Glauca Globosa' - wystarczy jedna gałązka, podobna jak w przypadku wierzby. Ścinamy ją, gdy miną mrozy. Przed szczepieniem należy z niej usunąć dolne igły.
Jak je pielęgnować
U roślin liściastych miejsce szczepienia i cały zraz zaleca się posmarować specjalną maścią ogrodniczą lub ciepłym płynnym woskiem. Szczepiona roślina powinna stać w temperaturze 10-15oC, np. na werandzie lub w widnym pokoju (należy ją jednak chronić przed silnym słońcem). Wymaga sporo wilgoci w powietrzu i stale lekko wilgotnej ziemi. Jeśli w pomieszczeniu jest sucho, nad wierzchołkiem drzewka warto zrobić osłonę z dziurkowanej bezbarwnej folii i roślinę od czasu do czasu zamgławiać.
Gdy zraz się przyjmie i jego pączki zaczną silnie nabrzmiewać, rozcinamy krępujące go paski folii, a także przycinamy wierzchołek podkładki. Po 2 tygodniach wierzchołek trzeba ściąć całkowicie, by ze zrazu mogła powstać nowa korona. Jeśli natomiast szczepienie się nie udało, można je powtórzyć.
Późną wiosną sadzimy drzewko w ogrodzie. Aby zaszczepionego zrazu nie wyłamał wiatr, miejsce szczepienia przez dwa sezony powinno być zabezpieczone, np. można podeprzeć roślinę długim palikiem.
Można je kupić
W sklepach ogrodniczych można kupić m.in. wiązy o koronach różniących się barwą i kształtem liści, jarzębiny połączone z irgami, jałowce o 2-3 parasolowatych koronach.
Oto szkółki produkujące takie szczepione drzewka:
WOJ. MAZOWIECKIE:
WOJ. ŚLĄSKIE:
- Więcej o: