Szczepienie drzew
Chciałbym zaszczepić kilka starych odmian jabłoni i grusz. Kiedy i jak to zrobić, no i najważniejsze - kiedy pozyskiwać zrazy [red. zrazy - patrz słowniczek na dole] i jak powinny one wyglądać. Podkładki [red. patrz słowniczek] już mam z siewek antonówek i ulengałek których w moim ogrodzie jest pełno.
Co do zrazów to pozyskujemy je z drzew, które nie mają już liści i znajdują się w spoczynku. Do zimowego szczepienia zrazy ścinamy przed silnymi mrozami to jest od końca listopada do grudnia. Do sczepienia wiosną (marzec) zrazy pozyskujemy od lutego do marca. Z zewnętrznej części korony drzewa matecznego wybiera się jednoroczne, zdrowe pędy z okazałymi pąkami, grubości 0,5-1 cm. Znajdziemy je od najbardziej nasłonecznionej strony. Uwaga, wilki nie będą dobrym wyborem - silne pędy, które zwykle wybiją pionowo, najczęściej blisko zranień lub cięć.
Materiał na zrazy to pędy długości 30-50 cm, które do momentu szczepienia przechowuje się powiązane w pęki, w chłodnym (najlepiej temperatura 0-5 oC) i ciemnym miejscu. Jeśli posiada pan zimną piwniczkę, znakomicie będzie się nadawała na przechowalnię. Pędy umieszcza się wtedy w skrzynkach w wilgotnym piasku lub torfie. Pędy można też przechować w lodówce. Aby nie traciły wilgoci koniecznie muszą znajdować się w workach foliowych.
Do szczepienia pędy tnie się na fragmenty z 3-5 oczkami (pąkami).
Słowniczek:
Zraz - fragment rośliny, który ma dać początek roślinie szlachetnej
Podkładka - fragment rośliny z korzeniami, która dostarcza zrazowi wody i soli mineralnych i utrzymuje zraz przy życiu. Podkładką może być roślina siana lub dzika
Zobacz również:
Szczepienie drzew, czyli z dwóch jedno.
- Więcej o: