Podlewanie
Czy roślinie może zaszkodzić nadmierna troskliwość? Oczywiście, zwłaszcza gdy nie znamy jej potrzeb i zbyt często oraz obficie ją podlewamy.
Nadmiar wody szkodzi
Rośliny potrzebują do życia wody - jedne mniej, inne więcej. Jednak tylko takie, które w naturze rosną w jeziorach lub na bagnach, tolerują stale mokrą ziemię w doniczce. Większość lepiej się rozwija w podłożu przepuszczalnym i dość luźnym, które nawet po podlaniu zawiera dostateczną ilość tlenu. Gdy kwiatom dostarczamy zbyt dużo wody, wypiera ona tlen z ziemi i korzenie nie mają czym oddychać. Szybko zaczynają gnić. Roślina więdnie - choć wydaje się to niemożliwe. Niestety, zniszczone korzenie nie są w stanie transportować wody do łodygi i liści. Często do akcji dodatkowo wkraczają grzyby i bakterie chorobotwórcze. Najpierw atakują osłabione korzenie, a następnie poprzez wiązki przewodzące - całą roślinę, która zamiera. Do zalania dochodzi często wtedy, gdy trudno nam sprawdzić wilgotność podłoża (np. doniczka stoi wysoko na szafie lub półce). Podobnie dzieje się, gdy roślinę najpierw bardzo przesuszymy, a później, by jej wynagrodzić krzywdę - podlejemy zbyt obficie. Najłatwiej "zatopić" okaz posadzony w ozdobnej osłonce bez otworu w dnie. Niebezpieczeństwo grozi też kwiatom na balkonie, gdy po ulewie bądź długotrwałym deszczu woda wypełnia skrzynki aż po brzegi.
Jak uniknąć przelania
Warto poszukać informacji na temat wymagań naszych roślin.
Jak ratować rośliny
Kiedy zdarzy się, że podłoże w doniczce długo pozostawało mokre, a roślina zwiędła, wyjmujemy ją z doniczki i sprawdzamy stan korzeni. Jeśli nadgniły tylko końcówki, obcinamy je i sadzimy w świeżej ziemi. Jeżeli cały system korzeniowy jest zniszczony, pozostaje sporządzić sadzonki ze zdrowych pędów lub liści.
Jak ustrzec rośliny przed zalaniem | > | > |
DONICZKA NA PODSTAWCE | DONICZKA W OSŁONCE | ROŚLINA W OSŁONCE |
W doniczce powinien być drenaż i otwór w dnie. Na podstawce układamy keramzyt lub kamyki, pomiędzy którymi zbiera się nadmiar wody. | Osłonka powinna być szersza i wyższa od doniczki. Doniczkę ustawiamy na kamieniach i sprawdzamy, czy po podlaniu nie ma tam za dużo wody. | Sadząc rośliny w osłonkach, sypiemy grubą warstwę drenażu. Roślinę podlewamy, gdy ziemia przeschnie. W osłonce można umieścić wodowskaz. By wyznaczyć optymalny poziom wody (przy 3-4 cm drenażu powinien wynosić 1,5 cm), wstawiamy wodowskaz do szklanki z wodą. Zaznaczamy na obudowie miejsce, gdzie znalazł się pływak i umieszczamy wodowskaz w osłonce z rośliną. |
Nie boją się przelania: cibora zwana papirusem (Cyperus), sitowie (Scirpus), tatarak (Acorus).
Donica drewniana za 50 zł. Jak ją samodzielnie zrobić?
Doniczki z odzysku. Recykling w ogrodzie. Renowacja
Balkon na wiosnę. Sadzimy pierwsze kwiaty [RADZIMY]
Wrzosy czy wrzośce?
Donice i doniczki z recyklingu
Jak z gabionu zrobić doniczki ?
Jak pielęgnować peonie, borówki, klematisy i bukszpany przesadzone z doniczek do gruntu?
Oryginalne doniczki i kwietniki (20 pomysłów)