Przysmaki z kwiatów
Kolorowe i pachnące, a przy tym zdrowe. Niektóre kwiaty mogą cieszyć nie tylko nasze oczy, ale także podniebienie.
Moda na powrót do natury spowodowała, że w różnych zakątkach świata coraz więcej restauracji włącza kwiaty do swych przepisów. Można więc śmiało wyzbyć się uprzedzeń i urozmaicać nimi potrawy, szczególnie latem. Doskonale pasują również do kanapek. Powiedzenie "śliczne, że aż chce się schrupać" potraktujmy dosłownie, zwłaszcza że pachnące kolorowe płatki zawierają wiele substancji potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Mają też właściwości lecznicze, np. róża i bez czarny pomagają przy przeziębieniach i grypie.
O czym warto wiedzieć
Wiele roślin jest niejadalnych, niektórymi zaś można się silnie zatruć. Do tych ostatnich należą m.in. bielunie (datury), konwalie, wiciokrzew, wawrzynki, zimowit, barwinek, tojad, złotokap, naparstnica.
Bez obawy możesz stosować w kuchni kwiaty popularnych ziół przyprawowych, np. tymianku, bazylii, mięty. Jadalne są także fiołki, dzwonki, polne stokrotki, nasturcje. Smaczne są płatki nagietków, róży, cykorii, ogrodowych stokrotek i słonecznika. Środkowe części ich kwiatów, gdzie jest dużo pyłku, lepiej usuwać, ponieważ mogą wywoływać uczulenia u osób wrażliwych.
Używaj tylko kwiatów rosnących w miejscach, gdzie nie dociera uliczny kurz i spaliny.
Rośliny nie powinny być wcześniej opryskiwane środkami chemicznymi. Dlatego te kupowane w kwiaciarni nie nadają się do spożycia przed dodaniem do potraw.
Sprawdź, czy odpowiada ci smak danej rośliny i do jakich potraw pasuje. Kwiaty ziół smakują podobnie jak ich liście, a np. dzwonki, róże i goździki są słodkawe (trzeba jednak obciąć gorzkie białe nasady).
Usuń drobne owady, po czym starannie opłucz kwiaty zimną wodą i lekko je osusz.
Początkowo jedz kwiaty w małych ilościach, by organizm mógł się przyzwyczaić do nowego pokarmu.
Sałata z kwiatami
Składniki: główki i płatki kwiatów, sałata, sos winegret.
Liście sałaty posyp garścią kolorowych kwiatów, polej sosem winegret. Można też dodać drobno pokrojony ser, wędlinę czy ugotowane na twardo jaja.
Przetwory z czarnego bzu
Napój: 2-3 baldachy bzu, ćwiartka cytryny, 1/2 łyżeczki kwasku cytrynowego, litr wody.
Do garnka włóż kwiatostany bzu, pokrojoną cytrynę bez pestek i kwasek cytrynowy, zalej przegotowaną wodą, przykryj ściereczką. Po 2-3 dniach przecedź płyn przez czystą gazę i posłódź. Taki napój jest popularny w Czechach, Anglii i Szwecji - można go nawet kupić w sklepach.
Syrop: 20 baldachów bzu, 3 cytryny, 2,5 kg cukru, 50 g kwasku cytrynowego, 2 litry wody.
Przygotuj napój (patrz wyżej). Kwiatostany lekko przygnieć, aby były zanurzone. Dodaj cukier i podgrzewaj, mieszając, do wrzenia. Przelej do ciemnych butelek i przechowuj w chłodnym miejscu. Taki syrop świetnie rozgrzewa, można go też pić rozcieńczony, z lodem i cytryną.
Kwiaty w cieście
Przygotuj mąkę, mleko, jaja oraz kilka świeżo rozkwitłych kwiatostanów bzu czarnego (1) lub robinii akacjowej (zwanej popularnie akacją).
Gdy ciasto się zetnie, obetnij grube łodyżki (3) i przewróć placek na drugą stronę (można również usunąć łodyżki dopiero na talerzu).
Smaczne są również kwiatostany maczane w gęstszym cieście, które smaży się w tzw. głębokim tłuszczu podobnie jak pączki.
Przetwory z płatków róży
Na przetwory nadają się płatki róży pomarszczonej (Rosa rugosa), dzikiej (R. canina), stulistnej (R. centifolia) i girlandowej (R. majalis). Trzeba z nich usunąć białe nasady.
Przecier: 1,2 kg cukru na 1 kg płatków, cytryna.
Płatki utrzyj z cukrem na jednolitą masę, dodając nieco soku z cytryny. Włóż przecier do słoika, mocno ubijając. Zamknij i przechowuj w chłodnym miejscu. Doskonale smakuje z naleśnikami lub ciastem biszkoptowym.
Konfitura: 1 kg płatków róży, 1,5-2 kg cukru, 1/2 l wody.
Oczyszczone płatki zalej gorącą wodą, szybko osącz. Przemyj zimną wodą, osącz i skrop sokiem z jednej cytryny. Z wody po sparzonych płatkach i cukru przygotuj syrop, wrzuć płatki i mieszaj, by się rozdzieliły. Podgrzewaj na małym ogniu, aż staną się szkliste, a kropla roztworu na talerzyku będzie szybko zastygać. Wówczas wlej konfiturę do słoików. Jest wspaniałym dodatkiem do pączków, tortów i serników.
Kwiatowe galaretki
Składniki: kilka bratków i róż, galaretka owocowa lub żelatyna i sok owocowy (8 łyżeczek na litr soku).
Kwiaty włóż do małych miseczek (dnem kwiatowym do góry) i zalej stygnącą gotową galaretką owocową lub przygotowaną z soku owocowego i żelatyny. Gdy się całkiem zestali, na chwilę wstaw miseczkę do gorącej wody, przykryj talerzykiem, odwróć do góry dnem i wyjmij galaretkę.
- Więcej o:
- róże
Miód. Jak powstaje i jakie ma właściwości. Najbardziej miododajne rośliny do ogrodu.
Jadalne chwasty
Mniszek lekarski w kuchni
Zielona aromaterapia
Jak powinna być odpowiednia donica dla róż?
Najpiękniejsze róże do pojemników – poleca SŁARO
Róże do pojemników – poleca ROZA-SOBIESZEK
Sadzenie róż na balkonie i tarasie - krok po kroku