Pokochajmy trawy
Trawy to moja ulubiona grupa roślin. Uważam, że wprowadzając je do ogrodu, można wiele zmienić w jego wyglądzie i nadać mu specyficzny charakter.
W tym artykule chciałbym podzielić się z Państwem moimi doświadczeniami dotyczącymi tych roślin. Podstawowym kryterium, jakie przyjąłem przy doborze gatunków, jest zimotrwałość.
Kolory, faktury, struktury
Rośliny trawiaste, zaliczane obecnie do rodziny wiechlinowatych (Poaceae), to olbrzymia grupa, odznaczająca się bogactwem form i kształtów. Trawy ozdobne nie mogą być strzyżone; powinny zachować swój naturalny wygląd, który zmienia się w ciągu roku.
Trawy mają zróżnicowaną wysokość: od zaledwie 3-4 cm aż do 3-4 m. Niskie dywanowe i kępiaste tworzą z czasem kobierce: te z kostrzewy owczej (Festuca ovina) są aksamitne w dotyku, te z kostrzewy miotlastej (F. scoparia) - kłujące. Formę zwartych kęp ma Festuca punctaria oraz odmiany kostrzewy sinej (F. glauca). Natomiast miskanty (Miscanthus), spartyny (Spartina) i ostnice (Stipa) rosną wysoko i szybko tworzą monumentalne kępy i kolumny.
Kolory traw to wszystkie odcienie zieleni, różne srebrzystości i niebieskości, paskowania (wzdłuż i w poprzek liści), kropkowania, cętki i plamki. Jest też kilka odmian o liściach w kolorze żółtym i brązowym.
Gdzie je posadzić
Niskie trawy kępkowe najlepiej sadzić w większych grupach, żeby uzyskać zdecydowany efekt kolorystyczny; możemy z nich także założyć nie strzyżony trawnik, umieścić je na rabacie bylinowej albo zrobić z nich obwódki. Efektownie wyglądają również w ogrodzie skalnym. Pomiędzy kępkami traw niestrzyżonych świetnie rosną drobne rośliny cebulowe.
Średnie i duże trawy najlepiej sadzić pojedynczo. Dobrze się też prezentują w grupach na tle strzyżonych trawników oraz posadzone w ceramicznych donicach i ustawione na tarasie. Wysokie trawy ozdobią ogród nawet zimą, gdy je pokryje szron i śnieg.
Przygotowujemy miejsce
Najniższe gatunki sadzimy w rozstawie 10 x 10 cm (nie gęściej, bo wtedy szybciej "łysieją"). W ich sąsiedztwie nie należy umieszczać roślin ekspansywnych. Średnie i duże trawy radzą sobie z konkurencją bardzo dobrze, nie dając sąsiadom szans. Duże okazy mi- skantów, spartyny i ostnicy powinny rosnąć pojedynczo albo w odległości 4-5 m jeden od drugiego.
Gatunki ekspansywne, jak mozgi i miskanty, sadzimy w taki sposób, by się nadmiernie nie rozrastały, np. umieszczając je w dużej zakopanej w ziemi donicy, po wyjęciu z niej dna, lub sporządzając rodzaj opaski z plastiku albo metalu, którą zakopujemy na głębokość 40 cm. Okazy kupione w pojemnikach możemy sadzić w gruncie od wiosny do jesieni.
Jak je pielęgnujemy
Rabaty z trawami trzeba systematycznie odchwaszczać, a miejsca, w których rośliny wymarzły lub wyschły - uzupełniać. Kępy gatunków dywanowych szybko się przerzedzają i starzeją, dlatego należy je co 2-3 lata odnawiać: w zależności od gatunku - dzielić lub przycinać. Pamiętajmy o usunięciu nasion traw, zanim dojrzeją, by się nie rozsiewały i nie zachwaszczały innych części ogrodu (jedynie miskanty nie stwarzają tego problemu). Wiosną dosyć nisko ścinamy suche źdźbła traw wysokich, aby dać szansę rozwoju nowym pędom.
Co im zagraża
Dla traw dywanowych (np. kostrzewy) głównym niebezpieczeństwem jest obfity śnieg, spadający na mokrą, niezamarzniętą ziemię. Gdy warstwa śniegu przekracza 20 cm grubości, jego nadmiar trzeba usunąć, inaczej rośliny może porazić pleśń.
Trawy mogą być atakowane przez choroby, m.in. przez mączniaka (objawia się mączystym nalotem na liściach, które następnie zamierają) oraz rdzę (widoczna jest w postaci rdzawych, pylących plam na liściach). Obie choroby zwalczamy, opryskując rośliny 2-3-krotnie co 7 dni jednym z preparatów: Baymat, Discus (w stężeniu 0,03%) lub Dithane (0,2%).
- Więcej o:
- nawożenie