Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalendarz prac lipcowych

Małgorzata Szymczykiewicz

Ogród tonie w kwiatach, ale prawie codziennie trzeba go podlewać, aby rośliny bez uszczerbku przetrwały kanikułę. Nam też przyda się odpoczynek w chłodnym cieniu.

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste

- Jeżeli zamierzamy posadzić jeszcze jakieś nowe rośliny, musimy wybrać te sprzedawane w pojemnikach, bo tylko one mają szansę dobrze przyjąć się o tej porze. Unikajmy jednak wykonywania tej czynności w czasie dużych upałów, bo rośliny zwalniają wtedy znacznie tempo wzrostu, a więc i rozwój nowych korzeni.

- Trzeba teraz bardzo starannie obserwować liście róż, które w czasie upałów i suszy atakowane są przez różne szkodniki, a przy deszczowej pogodzie również przez choroby grzybowe. Gwałtowna inwazja chorób i szkodników może nawet roślinę zabić (dotyczy to szczególnie wrażliwych okazów). Szybkie wykrycie pierwszych objawów zagrożenia i niezwłoczne opryskanie roślin sprzyja skutecznemu pozbyciu się problemu.

- Pod koniec miesiąca ostatni raz zasilamy rośliny nawozem wieloskładnikowym odpowiednim dla danej grupy.

Iglaki

- Jeżeli rośliny zaczynają żółknąć, trzeba sprawdzić, czy nie opanowały ich przędziorki lub choroby grzybowe. Jeżeli jednak nie ma charakterystycznych objawów chorobowych i oznak żerowania szkodników, to istnieje przypuszczenie, że podłoże jest za mało kwaśne, co niektórym roślinom, np. iglakom, utrudnia pobieranie składników pokarmowych. Trzeba je wtedy zasilić nawozem wieloskładnikowym (np. dla iglaków lub rododendronów) zawierającym substancje zakwaszające.

Byliny

-Można jeszcze dzielić i przesadzać niektóre byliny (te, które nie kwitną w tej chwili), ale najlepiej będzie to robić w pochmurne dni lub osłonić przesadzone rośliny na kilka dni agrowłókniną lub jutą, by nie ucierpiały wskutek upałów i suszy.

- Pod koniec miesiąca sadzimy cebule zimowitów, zakopując je w ziemi na głębokość 15-20 cm. Posadzone płycej będą słabo kwitły.

- Przepikowujemy lub przerywamy siewki bylin wysianych w poprzednim miesiącu. Rosnąc w zbytnim zagęszczeniu, wyciągną się nadmiernie i słabo się rozkrzewią.

- Kępom wysokich bylin, np. ostróżek, zawilców japońskich, rudbekii, dalii, warto zapewnić podpórki, aby nie łamały się pod ciężarem kwiatów. Dzieje się tak zwłaszcza po obfitych opadach deszczu.

Czytaj także:

Lipiec w ogrodzieDrzewa i krzewy owocowe

- W pierwszych dniach lipca warto przerzedzić zawiązki późnych odmian jabłoni, żeby miały ładne duże owoce,. Gałęzie, które wytworzyły ich szczególnie dużo, trzeba podeprzeć, aby nie łamały się pod takim ciężarem. Narażone są na to zwłaszcza podczas silnych wiatrów i burz.

- W końcu miesiąca motyle wielu szkodników składają jaja na pędach. Warto opryskać wtedy drzewa preparatem Fastac i powtórzyć ten zabieg dwukrotnie - po tygodniu i po dwóch, aby zniszczyć wylęgające się larwy. Rezygnujemy z oprysków w przypadku wczesnych odmian, których owoce są już prawie dojrzałe do jedzenia.

Kwiaty dwuletnie i jednoroczne

- Regularnie usuwamy przekwitłe kwiatostany i przynajmniej raz w miesiącu nawozimy rośliny roztworem mieszanki wieloskładnikowej, aby kwitły jak najobficiej i najdłużej.

- Gdy siewki roślin dwuletnich wysianych w poprzednim miesiącu mają 2-3 liście, pikujemy je pojedynczo na rabacie zapasowej, gdzie będą zimowały, lub do pojemników, które później zadołujemy na zimę w ogrodzie.

- Zaczynamy zbierać kwiaty i kłosy traw oraz zbóż przeznaczone do suszenia. Ścinamy je podczas słonecznego dnia, wiążemy w niezbyt grube pęczki i wieszamy główkami w dół, w miejscu cienistym i przewiewnym. W takich warunkach zachowają żywe kolory i ładny kształt.

Trawnik

- Murawę kosimy co tydzień, a w czasie suszy codziennie podlewamy. Podczas wielkich upałów ustawiamy noże kosiarki nieco wyżej niż zwykle, aby słońce nie wysuszało nadmiernie odsłoniętych korzeni. Również koszenie trawy po dłuższej przerwie (np. urlop) trzeba przeprowadzać ostrożnie - najpierw na nieco większej wysokości, a dopiero po kilku dniach trochę niżej.

Oczko wodne

-Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin wodnych i przerywamy te, które nadmiernie się rozrosły.

- W nasłonecznionych stawach, w których jest zbyt dużo ryb i za mało roślin, bardzo szybko rozwijają się glony. W takich zbiornikach trzeba zainstalować filtry oczyszczające wodę i koniecznie ograniczyć ilość pokarmu podawanego zwierzętom, aby jego nadmiar nie zalegał na dnie.

Kwiaty balkonowe i tarasowe

-Podlewamy rośliny obficie codziennie rano, aby wilgoci starczyło im na cały dzień. Jeżeli wieczorem ziemia jest mimo to sucha, powtarzamy nawadnianie, unikając moczenia liści. Wilgoć na liściach sprzyja bowiem rozwojowi chorób grzybowych.

- Zasilamy rośliny regularnie nawozem wieloskładnikowym. Przy dokarmianiu raz na tydzień sporządzamy roztwór według przepisu na opakowaniu. Możemy też dodawać pożywkę do wody codziennie, ale wtedy rozcieńczamy ją dziesięciokrotnie w stosunku do tego, co zaleca producent.

Warzywa

- Ciągle jeszcze możemy wysiewać warzywa przeznaczone do spożycia jesienią, np. fasolę szparagową, koper, szpinak, sałatę, rzodkiewkę.

- Słabo rosnące jarzyny zasilamy saletrą amonową lub Azofoską, stosując nie więcej niż 15 g/m2.

-Systematycznie usuwamy boczne pędy pomidorów, a pod koniec miesiąca ogławiamy je tak, by pozostawić 2-3 liście nad ostatnim kwitnącym gronem.

- Zaschnięty szczypior świadczy o tym, że cebula dojrzała. Wtedy trzeba ją zebrać i podsuszyć kilka dni na powietrzu, a następnie przenieść do przechowalni. Czosnek zbieramy, zanim jego szczypior całkiem zaschnie, aby główki nie rozpadły się przy zbiorze.Pnącze na ścianie

Brzydką ścianę lub betonowe ogrodzenie można przykryć zielenią. Trzeba tylko wybrać odpowiednią roślinę. Doskonałym pnączem, które wspina się bez podpór po cegłach lub tynku, jest winobluszcz trójklapowy. Wytwarza on wąsy czepne zakończone przylgami, którymi przytwierdza się mocno do muru. Godne polecenia są odmiany 'Green Spring' o wyjątkowo dużych liściach oraz 'Veitchi' o liściach i pędach czerwonych wiosną. Winobluszcz wymaga słońca, ale może rosnąć w przeciętnym podłożu. Przez dwa-trzy lata po posadzeniu jego pędy warto wiosną skracać o 1/3-1/2 długości, dzięki czemu się rozkrzewia. Podczas ostrzejszych zim młodsze gałązki mogą przemarzać. Jeśli tak się zdarzy, trzeba je wyciąć - wtedy roślina wypuści nowe.Skomentuj:

Kalendarz prac lipcowych