Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Lato pod chmurką

Alicja Gawryś

Wielu roślinom doniczkowym dobrze zrobią wakacje na świeżym powietrzu. Nasze kwiaty odżyją tam i wypięknieją.

Na zewnątrz jest znacznie jaśniej niż w domu, panuje większa wilgotność, dlatego rośliny bujniej rosną, tworzą ładnie wybarwione liście i obficiej kwitną. Wahania temperatury między dniem a nocą wpływają na wzmocnienie pędów. Większość roślin może pozostać na dworze do jesiennych chłodów, a wytrzymalsze - np. mirty, laury, cytrusy - aż do przymrozków.

Zacznij od hartowania

W naszych warunkach klimatycznych większość kwiatów doniczkowych może zamieszkać na balkonie dopiero od połowy maja, gdyż wcześniej zdarzają się przymrozki. Na tydzień przed przeprowadzką rozpoczynamy stopniowe hartowanie. Gdy w ciągu dnia temperatura wynosi powyżej 10°C i jest pochmurno oraz niezbyt wietrznie, można kwiaty zacząć wystawiać - pierwszego dnia na godzinę lub dwie, a następnie na coraz dłużej. Przy słonecznej pogodzie warto je osłonić, np. parasolem. Hartowanie jest konieczne - jeśli zlekceważymy te zabiegi, słońce szybko przypali liście.

Wybierz dobre miejsce

Rośliny światłolubne, jak np. kaktusy i inne sukulenty, mogą całe lato spędzić na słońcu. Gatunki rosnące w naturze pod koronami drzew trzeba ustawić w półcieniu, zaś gatunki o delikatnych liściach - osłonić od wiatru. W rejonach przemysłowych, gdzie padają kwaśne deszcze, kwiaty lepiej umieścić np. w osłoniętej lodżii.

Pamiętaj o podlewaniu

Nie możemy dopuścić, by ziemia w doniczkach wyschła. W upalne dni podlewajmy rośliny nawet dwukrotnie. Gdy pada deszcz, sprawdzajmy, czy ziemia dobrze nasiąkła, po ulewie zaś usuwajmy nadmiar wody z podstawki. Poszczególne gatunki zasilajmy zgodnie z ich wymaganiami.

Skomentuj:

Lato pod chmurką