Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zachwycające hipeastrum

ALICJA GAWRYŚ

Jego kwiaty należą do największych tworzonych zimą przez rośliny cebulowe. Wspaniale sprawdzają się jako dekoracja domu i to zarówno w doniczce, jak i cięte.

SLOWA KLUCZOWE: Budded Budding Buds Flower Flowers JEWEL Amaryllis Hippeastrum Blossom Nature Plant Red Blossoming Blooming Flowerhead Flower Cut Blossoms Close Up
HIPEASTRUM 'ALFRESCO' to jedna z wielu białych odmian. Wyróżnia się półpełnymi kwiatami
Fot. Tomek Ciesielski
Naturalna pora kwitnienia hipeastrum przypada na okres od stycznia do kwietnia. Jeśli jednak wcześniej odpowiednio przygotujemy cebule, mogą wydać kwiaty już na święta.

URODA KWIATÓW

Kwiaty są ogromne - ich średnica dochodzi do 15 cm. W dodatku na długim (do 60 cm) pędzie rozwija się ich kilka (czasem nawet pięć). Cebule o obwodzie powyżej 22 cm często później wydają dodatkowy pęd.

Domowe hipeastra to mieszańce powstałe z krzyżowania różnych gatunków. Ich kwiaty mają kielichowaty kształt i złożone są z sześciu mięsistych płatków. Centralne miejsce zajmuje długi słupek i podwinięte pręciki.

U odmian pełnych płatki wypełniają całe wnętrze kwiatu. Istnieje też grupa odmian o wąskich, delikatnych płatkach. Najpopularniejsze są te o kwiatach czerwonych w różnych odcieniach, często z białymi wzorami lub obwódkami. Powodzeniem cieszą się także hipeastra różowe, białe oraz paskowane.

Kupując cięte hipeastra, najlepiej wybierać te w pąkach. Do wody w wazonie warto dodać odżywkę (np. Chrysal lub Substral do kwiatów ciętych), która przedłuży ich trwałość.

Liście hipeastrum są długie (50-60 cm) i wąskie. Wyrastają z cebuli równocześnie z pędem kwiatowym i utrzymują się przez kilka miesięcy po jego zaschnięciu.

W ROCZNYM CYKLU

Świeżo kupioną lub przechowaną w domu cebulę sadzimy w grudniu do doniczki do nowej ziemi. Zagłębiamy ją tylko do połowy lub 2/3 wysokości. W niedługim czasie zaczyna wyrastać pęd kwiatostanowy, a później liście. Aby pęd nie wyginał się do okna, doniczkę często obracamy. Po kilku tygodniach rozwija się pierwszy kwiat, a potem następne. Utrzymują się do kilkunastu dni. Gdy płatki zaschną, obrywamy je, pozostawiając zielony pęd (bierze udział w fotosyntezie). Do lata hipeastrum podlewamy i nawozimy. W tym czasie cebula powiększa swe rozmiary. W sierpniu przestajemy podlewać roślinę, aby podłoże zupełnie wyschło, a liście zżółkły i opadły. Przez kilka najbliższych miesięcy roślina w postaci cebuli przechodzi okres spoczynku, aż do grudnia, stycznia bądź lutego, kiedy rozpocznie nowy cykl roczny.

JAKIE MA WYMAGANIA

Światło Im jest go więcej w okresie wegetacji, tym rośliny tworzą dorodniejsze kwiatostany. Cebulę w czasie spoczynku można trzymać w ciemności.

Miejsce W okresie wzrostu pędu roślina powinna stać na parapecie. Tylko wtedy, gdy ma rozwinięte kwiaty, możemy ją na kilka dni przestawić w głąb mieszkania.

Temperatura Hipeastrum jest ciepłolubne, w okresie wegetacji zapewniamy mu temperaturę 18-25°C. Gdy pęd rośnie, kaloryfer pod parapetem powinien być włączony (roślinie nie przeszkadza suche powietrze). Samą cebulę przechowujemy w temperaturze około 10°C.

Woda Kiedy pęd zaczyna rosnąć, roślinę podlewamy tak, by ziemia była stale lekko wilgotna. Zapotrzebowanie na wodę wzrasta w okresie kwitnienia i rozwoju liści. Od sierpnia (wtedy zaczynają stopniowo żółknąć liście) dostarczamy jej coraz mniej, aż do całkowitego zasuszenia podłoża.

Zasilanie Gdy pojawi się pąk kwiatowy, zaczynamy nawożenie jedną z odżywek przeznaczonych dla roślin kwitnących. Zabiegi te kończymy w lipcu.

Podłoże Podczas corocznego przesadzania cebuli do świeżej ziemi stosujemy podłoże uniwersalne - przepuszczalne i żyzne.

Rozmnażanie Starsze cebule wydają czasem 1-2 cebulki potomne. Oddzielamy je od cebuli matecznej i sadzimy do osobnych doniczek. Na ich kwitnienie musimy jednak poczekać kilka lat, aż podrosną. Do tego czasu uprawiamy je tak samo jak duże, kwitnące cebule, zachowując odpowiedni okres spoczynku.

Do rodzaju hipeastrum należy około 80 gatunków. W naturze rosną one w tropikalnym i subtropikalnym klimacie Ameryki Łacińskiej - od Argentyny aż po Meksyk i Karaiby. Rośliny uprawiane w mieszkaniach są przeważnie mieszańcami. Mają one dużo większe kwiaty od dziko rosnących, typowych form. Największą liczbę odmian wyhodowali Holendrzy, specjalizujący się w kwiatach cebulowych.

Czy wiesz, że...

Hipeastra można też uprawiać hydroponicznie. Umieszczamy wtedy cebule w specjalnym naczyniu, tak aby wody dotykały tylko korzenie rośliny.

Hipeastrum na Boże Narodzenie

Aby cebula hipeastrum zakwitła pod koniec grudnia, najpierw trzeba ją przez 3-4 tygodnie schłodzić w temperaturze 3-7°C. W tym celu w październiku wkładamy ją do lodówki w lekko podziurowanym worku foliowym (zapobiegnie to przesuszeniu). Co kilka dni możemy ją przez parę minut przewietrzyć, żeby nie zapleśniała. Po wyjęciu sadzimy ją w doniczce ze świeżą ziemią i ustawiamy w jasnym, ciepłym miejscu. Podlewamy początkowo dość skąpo, a gdy wyrośnie pęd - obficiej. Hipeastra pędzone w tym okresie w domu czasem się trochę wyciągają, dlatego warto pęd kwiatowy nieco wzmocnić, przywiązując go do patyka.

NIEPOKOJĄCE OBJAWY

Na łuskach cebuli, na liściach i pędach pojawiają się brązowe plamy - czerwona plamistość. Po zauważeniu pierwszych objawów usuwamy porażone liście, a roślinę opryskujemy preparatem Dithane Neo Tec 75 WG (0,2%), Sadoplon 75 WP (0,2%),

Na liściach występują drobne plamki - przędziorki. Roślinę opryskujemy preparatem Karate Zeon (0,05%). Zabieg powtarzamy po tygodniu.

Cebula zniszczona przez larwy - pobzygi. Niestety, roślinę trzeba wyrzucić. Aby uchronić hipeastrum przed atakiem tych szkodników, nie wynosimy rośliny na zewnątrz.

HIPEASTRUM TO NIE AMARYLIS

Cebule hipeastrum (Hippeastrum) często sprzedawane są pod nazwą "amarylis". Warto jednak wiedzieć, że to dwie różne rośliny (chociaż obie należą do rodziny amarylkowatych). Hipeastrum, pochodzące z tropikalnych rejonów obu Ameryk, kwitnie wiosną. Natomiast amarylis (Amaryllis belladonna) to mieszaniec z południa Afryki zakwitający późnym latem (w tym czasie nie ma liści). Jego kwiaty są zwykle różowe, mniejsze, ale występuje ich 8-12 na jednym pędzie, który w środku wypełniony jest tkanką (u hipeastrum jest pusty). Prawdziwy amarylis bardzo rzadko pojawia się w sprzedaży.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zachwycające hipeastrum